مبل استيل مصري و ويژگي هاي آن

مبل استیل مصری چیست؟

 مبل استیل مصری چیست؟
 مبل استیل یکی از سبک های خاص و اشرافی  در حیطه ی مبلمان است که طرفداران بسیاری دارد. این نوع مبل به دلیل استیل شکیلی که دارد به این نام شناخته شده و استیلی که در نام آن به کار برده می شود، هیچ ارتباطی به فلز استیل ندارد و بخش اصلی آن چوب می باشد. مبل استیل را  در مطلب مبل استیل چیست  بررسی نمودیم و یکی از مدل های محبوب آن ؛ یعنی مبل استیل فرانسوی را در چند مقاله ی قبل  به طور کامل معرفی کردیم. اما مبل استیل انواع بسیار مختلفی دارد که در اینجا می خواهیم  به معرفی یک مدل دیگر از آن یعنی مبل استیل مصری  بپردازیم.

 نام هایی که روی مبلمان استیل گذاشته می شود از قبیل فرانسوی ، ایتالیایی، مصری و ... تنها مربوط به تفاوت های ظاهری  این سبک مبل ها بوده و در متریال و مواد اولیه ی تمامی آنها از بهترین چوب، بهترین  پارچه و بهترین کفی استفاده شده است. 

مبل استیل مصری یکی از سبک های مبلمان سلطنتی می باشد که الهام بخش طراحی و ساخت آن ؛ دکوراسیون مصریان باستان  بوده و وجه تسمیه ی آن نیز همین مورد می باشد.

 چوب مبل استیل مصری

مبل استیل مصری نیز مانند تمامی مبل های سلطنتی از چوب راش یا گردو ساخته می شود . همانطور که در مراحل ساخت مبل استیل  عنوان شد  چوب های راش و گردو ، بهترین چوب ها برای ساخت مبل استیل به شمار می روند که هم دوام ، هم کیفیت و هم زیبایی فوق العاده ای دارند. این چوب ها با روش های خاصی خشک شده و مهیای استفاده می شوند تا هنگام ساخت و کنده کاری، دچار: شیار، ترک و  زدگی نشده و تا سالها بدون خط و خش در منازل خریداران، مورد استفاده قرار بگیرند . که یکی از دلایل محبوبیت مادام العمر این نوع مبلمان نیز همین مساله بوده و هست .   
اما تفاوتی که مبل مصری در این مورد با سایر هم نوعان خود دارد در میزان مصرف چوب است :  می توان گفت بخش اعظم این مبلمان از قبیل: دسته، زیر نشیمن،  پایه و تاج کاملا از چوب بوده و حتی تمام یا بخش  قابل توجهی از تکیه گاه آن نیز چوبی می باشد. 

منبت کاری مبل استیل مصری

همانطور که گفتیم بخش زیادی از مبل مصری را چوب تشکیل داده  و چوب های این مبلمان نسبت به مبل های سلطنتی دیگر ، حتی بیشترین منبت کاری را نیز دارا می باشند. دسته ها، تاج، زیر نشیمن و پایه های این کار با طرح های بسیار پیچیده و ظریفی منبت کاری شده اند و حس  اشرافیت را با یک نگاه به بیننده منتقل می نمایند. علاوه بر قسمت هایی که گفته شد، تکیه گاه و پشتی این کار نیز دارای منبت کاری های بسیار خاص و  شلوغی می باشد. هم پشت و هم روی تکیه گاه ِ مبلمان مصری با کنده کاری های فراوان و ریزه کاری های بسیار ، تزئین شده اند که مبل استیل مصری را از سایر انواع مبلمان سلطنتی متمایز کرده است. 

قالب  مبل استیل مصری

فریم کلی  یا قالب مبلمان در مبلمان سلطنتی  یا استیل،  بسیار نقش مهمی در نمای کلی کار دارد و این مساله در مورد مبل مصری تشدید هم شده است. چرا که مبل مصری قالب بسیار بزرگتر، حجیم تر و پرکارتری نسبت به بقیه ی مبل های سلطنتی داشته و چون تکیه گاه آن نیز در برخی موارد از چوب تشکیل شده است ؛ بر تاثیر گذاری فریم این نوع مبلمان افزوده است.  از این رو این نوع مبلمان، مناسب فضاهای بسیار بزرگ با سقف های بلند بوده و  در فضاهای معمولی نباید مورد استفاده قرار بگیرد. چرا که هم باعث کوچکتر و شلوغ تر شدن فضا می شود و هم   مانع دیده شدن زیبایی های مبلمان می گردد.
 رنگ قالب این مبلمان معمولا به رنگ طلایی بوده که با تم اشرافی و تجملاتی این کار تناسب فوق العاده ای دارد . البته رنگ های دیگری مانند قهوه ای، شکلاتی و ... میز مورد استفاده قرار می گیرند .  بهترین رنگ ها برای قاب مبل استیل را در مقاله های پیشین معرفی کردیم که در صورت تمایل می توانید مطالعه نمایید.

 پارچه مبل استیل مصری

پس از چوب، بیشترین نقش در نمای کلی کار مربوط به پارچه بوده که با توجه به زمینه ی  سلطنتی مبل مصری، معمولا پارچه هایی براق و چشمگیر، مانند: مخمل، ابریشم و ساتن برای این نوع مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد رنگ پارچه، مبل مصری محدودیتی نداشته و تمامی طیف های رنگی از تیره تا روشن با هر طرح و نقشی روی آن قابل استفاده است . اگر بخواهید در مورد انتخاب رنگ پارچه ی مبلمان بیشتر بدانید می توانید مطلب  بهترین رنگ ها برای مبل استیل را بخوانید.

 کفی مبل استیل مصری

کفی های مبل استیل  از بهترین کفی های موجود در بازار یعنی فوم سرد بوده که به مرور زمان افت نکرده و همیشه کیفیت اولیه ی خود را حفظ می نماید. فوم سرد علاوه بر کیفیت بالا راحت نیز هست و نشیمن مناسبی دارد. برای تشخیص فوم سرد کافیست دست خود را روی نشیمن مبلمان فشار دهید اگر بعد از برداشتن دستتان، نشیمن مبل، سریعا به  حالت اولیه برگردد ، کفی استفاده شده، سرد می باشد. در مطلب فوم سرد بهتر است یا اسفنج انواع کفی هایی که در مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد بررسی شده اند.

 جمع بندی

مبل استیل مصری یکی از اشرافی ترین و خاص ترین مدل های مبل سلطنتی است که تنها برای فضاهایی بسیار وسیع  با سقف های بلند  و با تزیینات کلاسیک مناسب بوده و در خانه های کوچک و متوسط قابل استفاده نمی باشد. از این رو اینگونه مبل ها مشتریان خاص و محدودی داشته و  شاید مطابق سلیقه و  نظر اکثر افراد نباشد خصوصا در حال حاضر  که همه چیز به سمت سادگی رفته است


نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.