کوسن مناسب مبل استيل

همه چیز درباره کوسن ها و انتخاب آن

 همه چیز درباره کوسن ها و انتخاب آن
 مبل ها مدت هاست که پای ثابت منازل ما شده اند و راحتی و آسایش را برای ما به ارمغان آورده اند و چون فضای زیادی از نشیمن را به خود اختصاص می دهند؛ زیبایی و جذابیت آن ها نیز پایا پای راحتی و دوامشان مهم و حیاتی شده است. اگر نگاهی به ژورنال های دکوراسیون و چیدمان منزل بیندازید می بینید که رنگ و تزئینات مبلمان ؛ چقدر روی نمای کلی نشیمن تاثیر می گذارد. یکی از این تزئینات چشم نواز مبلمان و حتی خانه، کوسن ها هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم تاثیر بسیاری روی جذابیت محیط می گذارند. البته کوسن ها بیش از آن که یک وسیله ی تزئینی و زیبا باشند یک ابزار کاربردی محسوب می شوند که راحتی بیشتری را برای افراد هنگام نشستن و دراز کشیدن روی مبلمان ، فراهم می کنند. اما برای اینکه زیبایی و راحتی را در کنار هم داشته باشید باید هنگام انتخاب و خرید کوسن، به یک سری نکات اساسی توجه نمایید که یک به یک آن ها را در ادامه با هم می خوانیم:

 مدل کوسن

امروزه تعدد مدل کوسن ها هر خریداری را سردرگم کرده و اکثر افراد برای فرار از این شلوغی و راحتی انتخاب، سراغ رایج ترین مدل کوسن یعنی مدل مربعی می روند یا به شکل کوسن هایی که به صورت پیش فرض، توسط فروشنده، برای مبلمان در نظر گرفته شده؛ بسنده کرده و هنگام تعویض کوسن ها از انتخاب مدل جدید پرهیز می کنند. مدل های مربعی ، مستطیلی، گرد، ساندویچی، قلبی و هر شکلی که فکرش را بکنید در بازار موجود و قابل سفارش بوده و شما تنها کافی ست ایده پردازی مناسبی برای چیدمان کوسن ها روی مبلمان خود داشته باشید. در ادامه چند راهکار ساده برای استفاده از چند مدل پرکاردتر از کوسن ها را با هم می خوانیم:

 مدل گرد: معمولا این مدل کوسن ها همراه با یک دکمه ی درخشان و زیبا در مرکز آن ، تهیه شده و روی مبل استیل و کلاسیک سه نفره می توانند مورد استفاده قرار بگیرد. این نوع کوسن در وسط مبلمان قرار گرفته و کانون توجه می باشد.

 مدل مربعی: رایج ترین شکل کوسن همین شکل مربعی ست که پرکاربردترین و پرفروش ترین مدل کوسن نیز محسوب می شود. این نوع کوسن ها را می توانید به هر تعداد که دلتان می خواهد و در هر سایزی روی انواع مبلمان راحتی، سلطنتی، کلاسیک و ... قرار دهید. البته همانطور که در چیدمان اصولی مبل استیل اشاره کردیم، در دیزاین سلطنتی ، تقارن اهمیت ویژه ای داشته و این نکته در مورد چیدن کوسن ها نیز حتما باید رعایت شود. اگر مبل سلطنتی در خانه دارید می توانید مطلب کوسن های مناسب برای مبل استیل را مطالعه نمایید که در آن چزئیات بیشتری در مورد کوسن های مبل کلاسیک ارائه شده است.

 مدل مستطیلی: استفاده از کوسن های مستطیل شکل نیز مانند کوسن های مربعی بسیار رایج و متداول است. این نوع کوسن ها می توانند به شکل افقی و عمودی و در هر اندازه ای روی انواع مبلمان راحتی قرار داده شوند. اما استفاده از این کوسن ها روی مبل های سلطنتی و نیمه استیل ، شرط و شروطی دارد که در صورت عملی شدن این شروط مجاز به استفاده از این کوسن ها می باشید. اولین مورد عرض کوسن ها بوده و مورد بعدی نحوه قرار گیری و تعداد این کوسن هاست که عرض آن ها باید کم و باریک بوده و  تنها در این حالت می توانند به صورت تکی روی مبل های استیل تک نفره و به صورت دوتایی و متقارن در اطراف کوسن مرکزی روی مبل های سلطنتی سه نفره قابل استفاده هستند.

 مدل ساندویچی و ... : مدل های ساندویچی تنها برای مبل های کلاسیک و استیل  با همان شروطی که در مورد کوسن های مستطیلی گفته شد  یعنی به صورت متقارن و دو طرف کوسن مرکزی ، قابل استفاده هستند. اگرچه استفاده از آن ها ریسک بالایی داشته و  ممکن است خیلی تمایل به استفاده از آن ها نداشته باشید اما در حال حاضر برای تنوع هم که شده پیشنهاد می کنیم دو عدد از آنها تهیه کرده و فضای خانه را متحول کنید.

 انواع دیگر کوسن ها که البته در بازار بسیار کمتر نیز هستند مدل های شکلاتی، قلبی و ... می باشند که تنها جنبه ی تزئینی داشته و کارایی آنها ارجحیت خاصی نسبت به مدل های دیگر ندارد اما به خاطر تنوع هم که شده می توانید هر از چند گاهی یکی دو عدد از آنها تهیه کرده و در کنار دیگر کوسن ها استفاده نمایید.

 رنگ کوسن

 یکی از موارد بسیار مهمی که در انتخاب کوسن باید مورد توجه قرار بگیرد ، رنگ آن است. برای انتخاب رنگ مناسب کوسن اگر مبل شما کلاسیک و استیل باشد می توانید از رنگ خود مبلمان یا رنگ های هم طیف آن برای کوسن استفاده کنید چون همانطور که در مورد رنگ پرده ی اتاق نشیمن در مطالب قبلی عنوان شد؛ استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون کلاسیک جایز نبوده و در این نوع چیدمان، تنها یک یا دو رنگ در فضا تکرار می شود. رنگ چوب مبل استیل از دیگر مواردی است که با توجه به آن می توانید کوسن زیباتری انتخاب کنید. اما در مورد مبل راحتی می توانید هم از رنگ های هم خانواده  و هم رنگ های مکمل، بنا به سلیقه و نظرتان ، استفاده نمایید. رنگ های هم خانواده آرامش یشتری در فضا ، مهیا کرده و از سوی دیگر رنگ های مکمل فضا را شاداب تر و با نشاط تر می کنند. اگر به استفاده از رنگ های مکمل در دیزان منزل خود علاقه دارید می توانید عبارت پالت رنگی را در گوگل جستجو نموده و از میان رنگ های پیشنهادی، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 طرح کوسن

مدتی ست که کوسن طرحدار دوباره مد شده و ست پرده و رومیزی آن نیز به وفور در حال افزایش است. هر چند استفاده از طرح های گوناگون فضا را با طراوت و شاداب می کند اما ست کردن کوسن و پرده آن هم از نوع طرحدارش در دراز مدت ایده ی جالبی نبوده و ممکن است باعث دلزدگی شود؛ به همین خاطر بهتر است در استفاده از لوزام طرحدار تنها به یک مورد مثلا کوسن که ارزانتر بوده و به راحتی نیز قابل تغییر است، اکتفا کنید که اگر دلتان را زد، به آسانی بتوانید جایگزین مناسبی برای آن بیابید.
 برای مبل استیل استفاده از طرح های پر نقش و نگار مرسوم نبوده و معمولا از طرح های ریزی که اکثرا جزو بافت خود پارچه هستند و دقیقا هم رنگ مبلمان می باشند، برای کوسن استفاده می نمایند و چون اخیرا - همانطور که در معرفی مبل هایی که از مد نمی افتند اشاره کردیم -  استفاده از مبل هایی با پارچه های ساده و رنگ های خنثی  رو به افزایش است ، قرار دادن کوسن های طرحدار می تواند فضا را جذابتر نماید.

 جنس کوسن

 جنس کوسن از جمله مواردی است که بنا به استفاده می تواند متفاوت باشد . اگر مبل شما راحتی ست و و مدام مورد استفاده قرار می گیرد باید از پارچه هایی مقاوم، لطیف و ضد لک استفاده کنید تا هم آسایش شما را تضمین کند و هم به سرعت از شکل و ظاهر نیفتد. المان دیگری که در انتخاب جنس کوسن مورد توجه قرار می گیرد جنس خود مبلمان است، که روش بسیار مرسومی نیز بوده و جلوه ی بسیار شکیلی به مبلمان و منزلتان می بخشد.

 برخی جنس های تزئینی مانند پولک، منجوق و ... نیز در کوسن ها به کار می روند که این گونه کوسن ها مناسب استفاده ی روزمره نبوده و می توانید در مهمانی ها و به مدت محدود جهت زیبایی بیشتر محیط از آنها استفاده نمائید.

 مورادی که عنوان شد جزو مهمترین نکات انتخاب کوسن ها هستند که امیدوارم با به کارگیری آنها زیبایی و راحتی مبل و منزلتان صد چندان شود.


نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.