خونتو اصولي بچين

چیدمان اصولی منزل با 6 ترفند کاربردی

چیدمان اصولی منزل با 6 ترفند کاربردی
 چیدمان منزل آنقدر اهمیت دارد که حتی اگر زیباترین اسباب و وسایل را نیز تهیه کرده باشید در صورت دیزاین نا مناسب، خانه ی شما در بهترین حالت تبدیل به یک موزه ی پر زرق و برق خواهد شد. از این رو باید در گام اول در خرید لوازم منزل دقت کافی را به خرج دهید که متناسب با منزلتان بوده و سبک و رنگ مورد نظرتان در آن رعایت شده باشد و در گام های بعدی تک تک وسایل را در جای درست قرار دهید که یک فضای دلچسب و صمیمی ایجاد کنید. با ما همراه باشید تا با 6 ترفندی که در ادامه می آید یک  دکوراسیون عالی را در منزل خود داشته باشید
.
تعداد و اندازه ی فرش ها

 تعداد و اندازه ی فرش، نقش بسزایی در دکور منزلمان داشته و در صورت انتخاب درست آن می توان گفت کار تقریبا تمام است و شما یک دکوراسیون عالی خواهید داشت. برای تخمین تعداد و اندازه ی فرش ابتدا باید فضاهایی که می خواهید را مشخص کنید. تعریف فضایی مهم ترین مرحله ی انتخاب فرش است. معمولا فضای نشیمن یا سیتینگ روم ، فضای غذا خوری یا داینینگ روم ، فضای تماشای تلویزیون یا به اصطلاح تی وی روم از جمله فضاهایی هستند که در اکثر منازل وجود دارند. ابعاد هر یک از آنها را به طور جدا گانه مشخص کرده و هنگام اندازه گیری حتما حواستان به فاصله های ضروری در دکوراسیون نشیمن باشد . پس از مشخص کردن فضاها و اختصاص هر قسمت به یک فعالیت مشخص ، شما با یک تیر چند نشان زده اید: هم تعداد و اندازه ی فرش های مورد نیازتان را مشخص کرده اید ، هم به ساده ترین و ارزانترین صورت ممکن تفکیک فضایی کرده اید و هم اینکه در نهایت یک چیدمان اصولی و زیبا خواهید داشت. اگر می خواهید در مورد سایر ویژگی های فرش از قبیل رنگ، طرح و ... در دکوراسیون منزل بیشتر بدانید ، توصیه می کنم حتما مقاله ی انتخاب فرش مناسب نشیمن را مطالعه بفرمایید.

اشتباهات پهن کردن فرش: 
 اشتباهات رایجی که معمولا در دکوراسیون  بسیاری از خانه ها در رابطه با فرش به چشم می خورد را تیتر وار با هم مرور می کنیم تا از انجام آن پرهیز کنید: 

1- فرش کردن یکپارچه ی فضا بدون توجه به تعریف فضایی
2- عدم توجه به اندازه ی فضاها در خرید فرش، بزرگتر یا کوچکتر شدن فرش برای فضا و بیرون زدگی فرش از چیدمان مبلمان و ... 
3- پهن کردن فرش های سرگردان و بی هدف

چیدمان درست مبلمان :

برای اینکه مبل ها را اصولی بچینید و یک نشیمن زیبا داشته باشید ابتدا باید مبل ها را متناسب با فضای منزلتان بخرید و با توجه به ابعاد اتاق نشیمن؛ تعداد و شکل مبل ها را انتخاب نمایید. سپس به دنبال یک نقطه ی کانونی مانند شومینه ، تلویزیون یا امثالهم باشید و بزرگترین کاناپه را روبروی آن قرار داده و سایر مبل ها را با توجه به فضای منزلتان و رعایت فاصله های بین مبلمان ، حول آن بچینید. دقت کنید که حتما کاناپه ی اصلی در امتداد یکی از دیوارها قرار بگیرد و در وسط خانه رها نباشد. در مطلب چیدمان اصولی مبل استیل، انواع مدل های  قرارگیری مبلمان با توجه به پلان منزل شرح داده شده است. فاصله ی بین مبلمان نه باید آنقدر کم باشد که دست افراد هنگام نشستن به هم برخورد کرده و موجب ناراحتی گردد و نه آنقدر زیاد باشد که فضای گفتگو را از بین ببرد و افراد قادر به صحبت با یکدیگر نباشند. میزان این فاصله ها به طور کامل در مطلب فاصله های ضروری در دکوراسیون اتاق نشیمن بیان شده است.
 
اشتباهات رایج در چیدن مبلمان:

تعداد مبلمان را بدون توجه به اندازه ی نشیمن خریداری نموده و قادر به چیدمان اصولی نباشیم و مجبور شویم مبل ها را به صورت ردیفی و اتوبوسی قرار بدهیم. 
اندازه ی مبل ها برای فضا نامناسب بوده و فضا را کوچکتر نشان می دهد. 
مبلمان بزرگ در وسط خانه قرار داده شده است. 
مبلمان راه ورودی خانه را بسته است.
و بسیاری اشتباهات ریز و درشت دیگر که در مطالب زیر می توانید مطالعه نمایید:
فنگشویی چیدمان مبلمان
7 اشتباه در چیدن مبلمان که نباید مرتکب شوید

انتخاب و نصب اصولی پرده ها

یکی دیگر از اصلی ترین عناصر اتاق نشیمن پرده است  هم انتخاب پرده و هم نحوه ی نصب آن دو مرجله ی اساسی از کار می باشد که باید نهایت دقت را در آن به خرج داد. پرده ای که می خرید حتما باید با سبک منزلتان هماهنگ باشد. پرده های کلاسیک عموما دارای دو شال بوده و از جنس مخمل یا ابریشم می باشند اما در سبک های دیگر پرده ها معمولا از جنس های سبک تری مانند حریر یا کتان و … انتخاب می شوند . در سفارش پارچه ی پرده تا می توانید دست و دلباز باشید چرا که هر چه پارچه ی بیشتری در دوخت پرده استفاده شده باشد پرده ی زیباتری خواهید داشت. پرده های اتاق را در بالاترین قسمت دیوار و نزدیکترین نقطه به سقف نصب کنید تا اتاق بلندتر و شکیل تر به نظر برسد و همچنین سعی کنید میله ی پرده در چشم نباشد. 

اشتباهات رایج:
نصب میله ی پرده در نزدیکی قاب پنجره
استفاده از پرده های کوتاه
انتخاب نا مناسب جنس و طرح و … که در مطلب چه پرده ای با مبل استیل ست می شود نیز به نکاتی اشاره شده است.

تابلو:

بعد از پهن کردن فرش، چیدن مبلمان و نصب پرده: نوبت می رسد به وسیله های ریزتر اما مهم ؛ که وجودشان لازمه ی یک دیزاین حرفه ای و زیباست. همانطور که همیشه می گوییم در انتخاب هر وسیله ابتدا باید به سبک و کلیت رنگ فضا توجه کرد و افزونه های منزل را با همان تم و سبک خریداری نمود. تابلو یکی از همان عناطر کوچک اما حیاتی هستند که بدون آنها دیوار های خالی منزلمان هیچ جلوه ای نخواهند داشت. نکاتی که باید هنگام خری تابلو لحاظ کنید، از این قرار است: 
از قاب های مجلل و منبت کاری شده فقط در سبک کلاسیک استفاده نمایید.
تابلو فرش، نقاشی ها، دیوار کوب ها و بشقاب های  کلاسیک برای سبک کلاسیک مناسب است.
اگر فضای کوچکی در اختیار دارید از یک تابوی بزرگ استفاده کنید.
بالای کاناپه ی سه نفره یک تابلوی افقی بزرگ قرار دهید تا فضا بزرگتر و مجلل تر نشان داده شود. 
تابلوهای عمودی را به دیوارهای کم عرض اختصاص دهید تا طول فضا را بیشتر کرده و دیوار را بلندتر نشان دهند. 

 در مطلب پشت مبلمان چه تابلویی بزنیم، می توانید نکات مفیدی در خصوص انتخاب تابلوها ببینید.

اشتباهات رایج:
استفاده از عکس های شخصی و خانوادگی در فضای نشیمن ( عکس های خانوادگی را بهتر است در راهروها یا اتاق خواب قرار دهید تا علاوه بر حفظ حریم خصوصی بتوان از تابلوهای متنساب تر برای نشیمن استفاده نمود)
پر کردن دیوار با قاب های کوچک در منازلی که فضای کافی وجود ندارد موجب کوچکتر نشان دادن فضا می شود.
استفاده از تابلوهای عمودی بالای کاناپه سه نفره تعادل بصری محیط را به هم زده و فضا را ناهمگون جلوه می دهد. 
در مطلب چگونه یک نشیمن سلطنتی زیبا داشته باشیم در مورد انتخاب تابلو و سایر ملزومات نشیمن کلاسیک مطالب مفیدی گفته شده است که پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید. 

کوسن:

یکی دیگر از موارد کوچکی که موجب تغییرات عمده در فضای منزل می شود کوسن ها و قرار گیری آنها روی مبلمان است. کوسن ها به دلیل قیمت مناسبی که دارند می توانند با انواع طرح ها و نقش ها تهیه شده و در صورت دمده شدن یا دلزدگی شما به راحتی تعویض گردند و جای خود را به طرح ها و رنگ های متنوع تر و زیباتری بدهند. هنگام خرید کوسن همانطور که همیشه می گویم توجه به سبک خانه بسیار ضروری ست. برای مبل استیل و کلاسیک کوسن ها حتما باید متقارن قرار داده شود و رنگ آنها هم رنگ یا هم طیف رنگ اصلی دکوراسیون باشد و طرح های آن کلاسیک و با شکوه انتخاب گردد. اما در سبک های دیگر استفاده از کوسن هایی با رنگ مکمل یا حتی جیغ و طرح های متنوع و متعدد هندسی و … باعث افزایش جذابیت و زیبایی محیط می شود . همه چیز در مورد کوسن ها و انتخاب آن، یک مقاله ی مفید در این زمینه است که خواندن آن خالی از لطف نیست. 

 میز جلو مبلی و عسلی :

میز جلومبلی و میزهای عسلی یکی از کاربردی ترین لوازم نشیمن هستند که نبود آنها می تواند به راحتی ما را هنگام پذیرایی و قرار دادن وسایل ضروری به دردسر بیندازد. اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب شکل مناسب میز برای فضای نشیمن است. در فضاهای بزرگ می توانید به راحتی هر شکل میزی را بنا به سلیقه و مدل مبلمان خود سفارش دهید اما در فضاهای کوچک سعی کنید از میزهای جمع و جورتری که عسلی ها را در زیر خود جای می دهند استفاده نمایید تا هم در فضا صرفه جویی کرده باشید و هم هنگام نیاز، به تعداد کافی میز و عسلی دم دستتان باشد. با مطالعه ی راز های انتخاب میز جلومبلی ایده آل و  نکته های طلایی برای چیدمان میز جلومبلی اطلاعات بیشتر و کامل تری در این خصوص به دست می آورید که در دیزاین و خرید میز جلو مبلی به کارتان خواهد آمد.

برای داشتن یک نشیمن زیبا و گرم کافیست مطالب بالا را قدم به قدم با سلیقه و خلاقیت خود پیش برده و از داشتن یک فضای دلپذیر و صمیمی لذت ببرید. 


نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.