فاصله مبلمان از ديوار و ميز

فاصله های ضروری در دکوراسیون نشیمن

 فاصله های ضروری در دکوراسیون نشیمن

فضای نشیمن برجسته ترین قسمت هر خانه است که نحوه دکوراسیونش تاثیر بسزایی در جذابیت و آرامش توأم آن دارد. اتاق نشیمن باید به گونه ای دکور شود که در عین شکیل بودن، صمیمت فضا را نیز تضمین کند. از این رو رعایت یکسری فاصله ها بسیار ضروریست. این فاصله ها باید نه آنقدر کم باشد که میزبان برای پذیرایی و میهمان برای جابجایی به مشکل بخورد و نه آنقدر زیاد که مانع گفتگوی صمیمانه میان مهمان و میزبان گردد. دلیل مهم دیگری که فاصله گذاری مناسب بین مبلمان را ضروری می کند، لزوم گردش انرژی در خانه است که اگر وسیله ها به هم چسبیده قرار داده شوند امکان حرکت و جریان سیال فضا از بین می رود. از طرفی رعایت فاصله های طلایی علاوه بر اینکه منزلمان را بسیار زیباتر می کند باعث می شود به راحتی بتوانیم در خانه رفت و آمد کرده و فضاهای ما بین اسباب منزل را به آسانی نظافت نمائیم.

فاصله بین مبلمان 

از نظر اصول چیدمان؛ حتی اگر جای محدودی در اختیار دارید چسباندن مبلمان به هم کار درستی نیست و همانطور که در مطلب اشتباهات رایج چیدمان مبل ها، عنوان شد؛ یکی از خطاهای دکوراسیونی به شمار رفته و  باعث می شود فضا به هم ریخته، دلگیر و آشفته دیده شود. از این رو رعایت فاصله بین مبل ها یک ضرورت غیر قابل انکار است. اما حواستان باشد که از ان طرف بوم هم نیفتید یعنی اگر فضای شما به حد کافی بزرگ است، نباید مبلمان را خیلی دور از هم بچینید. فاصله ی آن ها باید طوری باشد که افراد حاضر به راحتی بتوانند با یکدیگر گفتگو کرده و بدون مشکل صدای یکدیگر را بشنوند. معمولا این فاصله را بین ۸ تا ۲۵ سانتی متر در نظر می گیرند که ایده ال ترین فاصله برای تحقق مواردیست که بیان شد.

فاصله بین مبلمان و میز جلومبلی 

یکی از عناصر تکمیل کننده اتاق های نشیمن میزهای جلو مبلی هستند که در مطلب رازهای انتخاب میز جلو مبلی ایده آل و ترفندهای چیدمان میز جلو مبلی، نحوه ی انتخاب و چیدمان آن را بررسی کردیم. میز های جلو مبلی تاثیر بسزایی در کیفیت پذیرایی از مهمان و راحتی ما ایفا می کنند اما این فواید تنها در صورتی محقق می شود که فاصله ی قرار دادن آن از مبل ها ، به درستی رعایت شده باشد؛ قانون کلی این فاصله به این صورت است که میز و مبلمان جلوی آن باید در حدود ۴۵ سانتی متر از هم فاصله داشته باشند تا افراد نشسته بر روی مبل به‌راحتی بتوانند نوشیدنی قرار گرفته بر روی میز را بردارند. میزهای جلو مبلی در ارتفاع های متفاوت و متنوعی در بازار وجود دارند  اما در کل بهتر است که میز ۱۰ سانتی متر از مبل بلندتر باشد.تا دسترسی افراد و زاویه ی آن با دست به درستی رعایت شود. 

 اندازه میز عسلی 

میزها از جمله مواردی هستند که کمبود آنها می تواند ما را به زحمت بسیاری بیاندازد. نه تنها هنگام مهمان نوازی و پذیرایی که حتی در خلوت هم هنگام گذاشتن و برداشتن وسایل دم دستی و لازمی مانند کنترل، عینک، کتاب و ...  داشتن میز های کافی بسیار کمک کننده است. همانطور که در راهکارهای داشتن یک نشیمن ایده آل عنوان شد  نباید از میزها و تهیه ی آن ها در تعداد و اندازه های مختلف غافل شد. عسلی اگر در فاصله ی مناسبی قرار داده شود موجب  پذیرایی راحت و بی دغدغه شده و باعث لذت تمامی حاضرین از مهمانی می گردد. معمولا  میزهای عسلی را هم اندازه ی بازوی مبل یا صندلی در نظر می گیرند تا هم مهمانان به راحتی و بدون هیچ گونه فشاری ظروف پذیرایی و نوشیدنی را از روی میز بردارند و هم با رعایت این قانون، زیبایی و تعادل بصری فضا بیشتر شود.

فاصله تا تلویزیون

این روزها تلویزیونی یکی از اجزای جدایی ناپذیر در خانه ها است و معمولا بهترین فضا برای قرار دادن این جعبه جادویی را اتاق نشیمن در نظر می گیرند. در نصب تلویزیون روی دیوار یا موقعیت قرارگیری آن موارد بسیاری در نظر گرفته می شود اما مهم ترین آن ها فاصله بین تلویزیون و مبل است که آن فاصله در حدود ۱۷ سانتی متر در نظر گرفته می شود و فاصله ی تلویزیون از مبلی که روبروی آن قرار دارد با توجه به ابعاد تلویزیون سنجیده می شود که طبق استاندارد زیر است؛
73" .............................. 370cm
65" .............................. 330cm
57" .............................. 290cm
50" .............................. 255cm
42" .............................. 215cm
37" .............................. 190cm
32" .............................. 165cm

برای انتخاب مبل مناسب تی وی روم هم در مقالات سایت مطالب مفیدی عنوان شده است.

 اندازه فرش زیر مبلمان

در انتخاب فرش علاوه بر طرح و رنگ، باید به ابعاد هم توجه شود. اندازه فرش نه باید خیلی بزرگ باشد که از چیدمان مبلمان بیرون بزند و نه آنقدر کم که نتوان اتصالی بین آن و پایه های مبلمان برقرار کرد. مطلب فرش مناسب نشیمن به اصول انتخاب فرش و نحوه ی پهن کردن آن به طور کامل پرداخته است که در صورت تمایل می توانید مطالعه نمایید. 

فاصله بین فرش با دیوار 

همانطور که مبلها نباید به دیوار چسبانده شوند در مورد فرش هم این قاعده صادق است. اگر اتاق نشیمن بزرگی دارید بهتر است این فاصله را حدود 60 سانتی متر در نظر بگیرید اما برای اتاق های کوچک فاصله ای بین 30 تا 45 سانتی متر نیز کفایت می کند.هر چند ممکن است به خاطر کمبود فضا مجبور به چسباندن فرش ها به دیوار شوید اما باید بگوییم این کار تنها باعث کوچکتر و تنگ تر دیده شدن فضای منزلتان می شود و مطمئنا این اتفاق باب میل هیچ کس نیست. پس حتما قبل از خرید فرش، ابعاد منزل و فضای نشیمن یا هر فضای دیگری که در خانه تعریف کرده اید را به درستی مشخص کنید و با توجه به نحوه ی چیدمان مبل ها، بهترین و مناسبترین فرش را برای منزل زیبایتان انتخاب کنید.

لوستر

روشنایی، یکی از المان های مهم در دکوراسیون داخلی بوده و رعایت اصول آن موجب افزایش تلالوءِ محیط می گردد. در انتخاب لوستر دو نکته حائز اهمیت است اولی ارتفاع لوستر و دومی قطر آن. برای سقف های معمولی انتهای لوستر باید تا کف زمین حداقل 210 سانتی متر یا حدود دو متر فاصله داشته باشد. قطر لوستر هم طبق فرمول زیر محاسبه می گردد:

مجموع طول و عرض اتاق به فوت = قطر لوستر به اینچ 


مثلا برای یک اتاق با عرض 3 و طول 4.5 متر ابتدا ابعاد اتاق را به فوت تبدیل می کنیم که می شود 10 و 15 فوت. مجموع آن 25 فوت خواهد بود که اگر آن را به سانتی متر تبدیل کنیم عدد 63 بدست میاید. که این عدد همان قطر لوستر است. 

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.