انواع کفي مبلمان از فوم سرد تا اسفنج!

فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

 فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

در بازار مبل یا هنگام سر زدن به فروشگاه های اینترنتی مبلمان مطالب مختلفی در قسمت ویژگی های مبل قید شده که یکی از آنها ابر یا فوم مورد استفاده می باشد.

فوم سرد، فوم گرم، فوم ویژه، ابر یا اسفنج، پنبه ای، نمدی، چسبی، فنری، لایه ای، لایکو؛ اسامی مختلفی هستند که در قسمت نشیمن و تکیه گاه مبلمان به کار برده می شوند. هر کدام از اینها کیفیت و قیمت متفاوتی دارند اما معروف ترین و با کیفیت ترین هایشان در حال حاضر چهار مورد اول هستند که بیشترین کاربرد را نیز در این صنعت دارند. در ادامه به معرفی این موارد می پردازیم تا با آگاهی کامل سراغ انتخاب مبل مورد نظر خود رفته و بهترین تصمیم را بگیرید. 

فوم 

فوم ها به دو نوع سرد و گرم تقسیم می شوند که پروسه ی تولید متفاوت این دو نوع فوم موجب این نامگذاری شده است. فوم گرم در دمای بالا تولید می شود ولی در تهیه ی فوم سرد از حرارت غیر مستقیم و دمای کم استفاده می شود که همین امر فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول ها فراهم کرده و موجب ارتجاعی شدن بیشتر فوم سرد می گردد. فوم ویژه ویژگی های فوم گرم و سرد را به طور همزمان داشته و از لحاظ نرمی و سفتی بین فوم گرم و سرد قرار دارد. 

سفت و محکم بودن از بارزترین ویژگی های فوم گرم است اما این نوع فوم به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و نرم می شود که باعث گود افتادن نشیمن مبل می شود. طول عمر کمتری نیز نسبت به فوم سرد دارد.

فوم سرد نسبت به فوم گرم نرم تر بوده و حالت ارتجاعی بیشتری دارد. طول عمر فوم سرد نیز از فوم گرم بسیار بیشتر است. از این رو این نوع فوم برای مبلمان مناسبتر است اگر چه قیمت بالاتری دارد اما با توجه به عمر مفید آن به صرفه تر می باشد. اگر دیدید مبلهایی با ظاهر یکسان قیمت فاحشی دارند یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید نوع فوم به کار رفته در آن است. 

تشخیص فوم سرد

بهترین راه برای تشخیص نوع فوم این است که  قسمتی از مبلمان را با دست فشار دهید اگر به سرعت به حالت اولیه برگشت فوم سرد است و در غیر این صورت گرم! 

به دلیل ماندگاری و عمر بیشتر، بهتر است که در مبلمان از فوم سرد استفاده شود علی الخصوص در مبلمان استیل که به دلیل سبک رسمی و اشرافی شان ، حالت کفی مبلمان اهمیت بسیار زیادی دارد .

اسفنج

اسفنج ها انواع متفاوتی دارند که با توجه به تراکم و چگالی آنها با وزن های مختلفی شناخته شده اند. اسفنج های 20 کیلویی معمولا در تکیه گاه و دسته ی مبلمان که نیاز نیست وزن زیادی را تحمل نمایند مورد استفاده قرار گرفته و اسفنج های متراکم تر و مرغوب تر در کفی مبلمان راحتی مورد استفاده قرار می گیرند.
 در مبل های راحتی به دلیل اینکه راحتی نشیمن هنگام نشست و برخاست اهمیت بیشتری نسبت به ظاهر کار دارد استفاده از اسفنج مرسوم تر و بهتر است که این اسفنج حتما باید اسفنج 30 یا 35 کیلویی باشد چون این نوع اسفنج چگالی بالایی داشته؛ سفت و قابل شستشو می باشد و با گذر مدت زمان کوتاهی شکل ظاهری خود را از دست نمی دهد. در حال حاضر اسفنج یورتان بهترین نوع اسفنج موجود در بازار می باشد. نکته: مورد مهمی که هنگام خرید مبل حتما باید به آن توجه کنید یکدست بودن مبل هنگام لمس می باشد. تمام قسمت های نشیمن و تکیه گاه مبل را با دست فشار دهید اگر متوجه نا همواری در زیر انگشتانتان شدید باید بدانید که برخی سودجویان به جای استفاده از اسفنج و فوم از تکه پارچه، الیاف و سایر مواد بی کیفیت در ساخت مبلمان استفاده می کنند که در مدت چند ماه موجب بد شکل شدن مبل می شود. از این رو هنگام خرید حتما به فروشنده های معتبر که کالای خود را تضمین می کنند مراجعه کنید و حتما مطلب راه های تشخیص مبل خوب از بد را مطالعه بفرمایید.نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.