مبل استيل را چگونه بچينيم؟

چیدمان اصولی مبل استیل

چیدمان اصولی مبل استیل

مبل ها را امروزه علاوه بر یک وسیله ی کاربردی و مفید می توان یک اثر هنری نیز دانست. به ویژه مبل استیل که با منبت کاری های ظریف و چشم نواز و پارچه های با شکوه و لطیفش میتواند نگین هر خانه ای باشد. اما این زیبایی و شکوه در صورتی قدرت بروز خواهد یافت که در گام اول متناسب با سبک و متراژ منزلمان بوده و در قدم بعدی به طور اصولی چیده شده باشد. در مورد هماهنگی سبک و متراژ و انتخاب مدل مناسب مبلمان همانطور که در مطلب مبل استیل بخرم یا راحتی گفته شد؛ باید برای متراژهای نسبتا بزرگ و فضاهای جا دار از مبل استیل استفاده کرد تا بتوان آن ها را به شکل صحیح در دکوراسیون منزل جای داد. 

مبل استیل معمولا در تعداد 7 نفره و 9 نفره عرضه می شود که البته می توانید در صورت نیاز تعداد آن را تغییر داده و زیادتر هم بکنید اما کم کردن تعداد نشیمن آن توصیه نمی شود چون بهترین چیدمان در صورتی اتفاق می افتد که نشیمن مبلمان استیل حداقل هفت نفره باشد. اما استثنائاتی هم در این مورد وجود دارد؛ مثلا اگر برای نشیمن نسبتا کوچک منزل خود ، قصد خرید یک مبل استیل را دارید پیشنهاد ما خرید یک نیم ست است تا بتوان با فاصله ی مناسب و کافی مبل ها را در کنار هم قرار داد به طوری که خیلی به هم نچسبند. اگر ست مبلمان شما دارای یک کاناپه ی سه نفره یک کاناپه ی دو نفره و دو مبل تک نفره باشد می توانید از چیدمان مربعی یا ال شکل استفاده کنید و اگر شامل یک کاناپه ی سه نفره و چهار مبل تک نفره باشد چیدمان قرینه و دایره ای مناسب منزل شما خواهد بود.

 البته هنگام چیدمان توجه به شکل فضای اتاق نشیمن نیز بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال در نشیمن مربع شکل، تمامی چیدمان های عنوان شده به خوبی قابل انجام هستند اما در اتاق مستطیل شکل باید بیشتر مراقب باشید چون ممکن است چیدمان مربعی یا قرینه؛ فضا را تبدیل به یک راهروی در هم ریخته کند. حالا برویم سراغ معرفی مدلهای بالا:

چیدمان "ال" شکل

در این چیدمان بعد از پهن کردن فرش، یک مبل سه نفره و یک مبل تک نفره در طول فرش و مبل تک نفره دیگر همراه با مبل دو نفره در عرض آن قرار می گیرد. دقت کنید که حتما پایه های جلویی مبل روی فرش قرار بگیرد. اندازه فرش هم بهتر است طوری باشد که از اندازه های مبلمان بیرون نزند.چیدمان مربعی 

در این نوع چیدمان ابتدا مبل سه نفره را در طول فرش قرار می دهیم سپس مبل دو نفره در عرض فرش قرار می گیرد و در آخر دو مبل تک نفره در کنار هم، روبروی مبل دو نفره، در عرض دیگر فرش قرار می گیرد. پایه های جلویی مبل نیز حتما باید روی فرش قرار بگیرد. چیدمان دایره ای 

برای این چیدمان چهار مبل تک نفره و یک مبل سه نفره نیاز داریم. طبق معمول ابتدا مبل سه نفره در طول فرش قرار گرفته و سپس مبل های تک نفره، دو به دو به شکل گرد حول عرض های دیگرفرش چیده می شوند تا یک حالت دایره ای در چیدمان داشته باشیم. برای این دیزاین، فرش دایره ای شکل بهترین گزینه خواهد بود. چیدمان قرینه

بهترین چیدمان برای مبل استیل چیدمان قرینه یا متقارن است. چرا که تقارن در سبک های کلاسیک و سلطنتی حرف اول را می زند و این نوع چیدن مبل ها باعث اشرافی تر شدن فضای خانه می شود. در این دیزاین هم مانند قبلی ها ابتدا مبل سه نفره در طول فرش جا نمایی می شود و بعد از آن مبل های تک نفره، دو به دو، در عرض های فرش روبروی هم قرار می گیرند.  می توانید عسلی ها را نیز در دو طرف مبل سه نفره قرار داده و برای قرینه تر و زیباتر شدن اتاق نشیمن از دو آباژور یک شکل یا هر اکسسوری متقارن دیگری استفاده کنید.
چیدمان های مخصوص مبل استیل را دیدیم. اکنون برویم سراغ اصول کلی چیدمان مبل که به صورت زیر است:

1- نقطه ی کانونی تعیین کنید . تعیین نقطه ی کانونی موچب می شود که فضای شما نظم بیشتری گرفته و محیط دلچسب تری داشته  باشید. با مطالعه ی مطلب چیدمان مبلمان با تعیین نقطه ی کانونی اطلاعات بیشتری در مورد تعیین و تشخیص نقطه ی کانونی به دست می آورید که در چیدمان منزل برایتان بسیار مفید خواهد بود. 

2-،انتخاب فرش مناسب در دیزاین فضا بسیار تاثیر گذار است. در طراحی داخلی فرش، علاوه بر زیبایی بخشی به محیط، نقش تفکیک و گرم کردن فضا را نیز به عهده دارد. پس علاوه بر طرح و رنگ فرش باید به اندازه ی آن نیز دقت شود . تا حتما پایه های مبلمان روی فرش قرار بگیرد و ابعاد فرش به گونه ای باشد که از چیدمان مبلمان بیرون نزند. 

3-مبل ها باید از دیوار و یکدیگر فاصله داشته و به هم نچسبند. حتی در چیدمان ال شکل. همواره باید فاصله ی مناسبی میان مبلمان وجود داشته باشد البته این فاصله نباید زیاد بوده و باید طوری باشد که امکان صحبت بین مهمانان وجود داشته باشد به اصطلاح صدا به صدا برسد! در مقاله ی فاصله های ضروری در چیدمان اتاق نشیمن فواصل دقیق هر یک از مواردی که گفته شد به طور کامل تشریح شده است.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.