چگونه مبل خوب را از مبل بد تشخيص بدهيم؟

6 راه تشخیص مبل خوب از بد

6 راه تشخیص مبل خوب از بد

 خرید یک مبل مناسب و زیبا هم می تواند زیبایی را برای منزلتان به ارمغان بیاورد و هم باعث آسایش و راحتی بیشتر ساکنین خانه گردد.  قبل از هر خریدی اولین کار جمع آوری اطلاعات و دانستن یک سری کلیات در مورد موضوع است، تا هنگام خرید سردرگم نشوید اما در مورد مبلمان قضیه کمی متفاوت است یعنی اگر چه داشتن این اطلاعات اولیه و کلی ضروری است اما کافی نیست. چون بازار مبلمان پر است از مبل هایی که در ظاهر کاملا شبیه همند اما در کیفیت و کارایی زمین تا آسمان با هم فرق می کنند برای همین لازم است تا با راه های تشخیص مبل خوب از بد تا حدی آشنا باشید.


 بررسی ظاهری

 در اولین قدم، ظاهر مبل را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید تا ایرادی در کار نباشد. ایرادهای ظاهری کار می توانند شامل موارد زیادی باشند که برخی از آنها مثل پارچه ی بی کیفیت، ترک خوردگی چوب،  رنگ نامناسب، شکستگی پایه یا دسته مبلمان، زدگی و ...  به راحتی و با یک نگاه قابل تشخیصند که در صورت مشاهده ی این موارد، دیگر لازم نیست بقیه ی گزینه های تشخیص کیفیت را چک کنید! چون به قول معروف ماستی که ترش باشد از تغارش پیداست!

 اما اگر ظاهر مبلمان خوب و با کیفیت به نظر می رسید و هیچ یک از مشکلات بالا را در ان مشاهده نکردید، بقیه ی موارد را چک کنید


چوب و کلاف

 مورد مهمی که ضامن کیفیت و دوام مبلمان ماست چوب و کلاف به کار رفته در آن است. در مورد مبل راحتی ؛ چون چوب کمتری می برد  می توان از چوب هایی مثل چوب سفید یا روسی نیز استفاده کرد ،ولی در مبل استیل  به خاطر اینکه بیشتر کار از چوب تهیه شده ، حتما حتما باید چوب مورد استفاده راش باشد البته چوب گردو هم برای تولید مبل های استیل بسیار مناسب است که به علت قیمت بسیار بالا و ارزش اقتصادی زیادی که میوه ی آن دارد، ترجیح تولید کنندگان استفاده از چوب راش می باشد که هم از لحاظ کیفیتی امتحان خود را پس داده و هم به نسبت چوب گردو قیمت کمتری دارد.


 کلافی که از چوب راش تولید می شود بسیار محکم و با کیفیت بوده و اسکلت بندی خوبی دارد اما سوای جنس چوب، نوع هم بندی اتصالات هم بسیار مهم بوده و در نتیجه ی کار تاثیر بسزایی دارد. برای تست کیفیت کلاف چند راه ساده وجود دارد که عبارتند از: - وفتی روی مبل می نشینید پایه های آن لق نمی زند - هنگام نشست و برخاست جیر جیر نمی کند و صدا نمی دهد و اگر یکی از پایه های مبل را بلند کنید ؛ اگر مبل کلاف یکپارچه ای داشته باشد بقیه ی پایه ها هم صاف و همزمان بلند می شوند.


 با چک کردن این ویژگی ها تقریبا می توان از کلاف مبل اطمینان حاصل کرد و سراغ بررسی موارد بعدی رفت.


 فوم یا اسفنج

 فوم به کار رفته در مبلمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است همانطور که در مقاله ی فوم سرد بهتر است یا اسفنج گفتیم؛ مواد متعددی با کیفیت های متفاوت در بازار مبلمان وجود دارد که برخی از شناخته شده ترین آنها شامل فوم سرد، فوم گرم و اسفنج هستند . در این بین فوم سرد و اسفنج از کیفیت و دوام بیشتری برخوردارند. برای تشخیص اینکه فوم به کار رفته در مبل، سرد است یا گرم؛ کافیست نشیمن یا پشتی مبل را با دست فشار دهید اگر سریعا به حالت اولیه برگردد فوم به کار رفته در آن سرد است و  در غیر این صورت حتما از فوم گرم استفاده شده است که دوام کمتری نسبت به مبل سرد داشته و زودتر شل و وارفته می شود.


برای مبل استیل بهتر است که حتما از فوم سرد استفاده شود. در مورد اسفنج هم کیفیت های مختلفی از اسفنج موجود است که بهترین ان اسفنج 35 کیلویی می باشد

 در مبل های راحتی به خاطر نوع استفاده و نشیمن، معمولا از اسفنج استفاده می شود که برای تضمین کیفیت و دوام مبلمان؛ حتما باید از نوع 30 یا 35 کیلویی باشد.

 برای راستی آزمایی فروشنده حتما تمام قسمت های نشیمن و پشتی مبلمان را با دقت دست بکشید و لمس کنید. چون برخی سودجویان به جای استفاده از فوم سرد یا اسفنج ، از یک لایه ابر نازک در کار استفاده کرده و زیر آن را با الیاف و تکه پارچه و سایر مواد بی کیفیت پر می کنند؛ اگر هنگام لمس مبل؛ عدم یکنواختی، پستی بلندی یا گره ای زیر دستتان آمد، بدانید که قضیه از این قرار است.


 پارچه

 پارچه در واقع ویترین مبلمان ماست. هر چقدر پارچه ی مبلمان  زیباتر باشد، مبل زیباتر و شکیل تری خواهیم داشت و هر چقدر کیفیت و جنس این پارچه بهتر باشد؛ زیبایی مبلمان ما در دراز مدت تضمین شده است. پس هنگام انتخاب پارچه علاوه بر در نظر گرفتن جلوه ای که روی کار دارد  حتما روی آن دست بکشید و پرزهای آن را بررسی کنید. پارچه ی مبل نباید کش بیاید و پرز بدهد چون در این صورت در اندک زمانی جلوه ی خود را از دست داده و شکل کهنگی به مبلمان می دهد.


کیفیت دوخت از دیگر مواردی است که نباید از آن غافل بشوید. مبلی که کیفیت دوخت بالایی دارد هم از نظر ظاهری بسیار زیباست و هم در دراز مدت باز نشده و مبلمان را زشت و شلخته نمی کند.


  نکته ی دیگری که در مورد پارچه ی مبلمان حائز اهمیت است ضد آب، ضد باکتری و نانو بودن پارچه ی مبلمان است که اگر چه قیمت کار را بالا می برد اما در عوض خیالتان بابت کیفیت کار راحت می شود.


 تشک دوبل

 یکی از مواردی که شاید در ابتدای کار خیلی مهم به نظر نیاید همین تشک مبل است اما باید بدانید که در دراز مدت برای نظافت، شستشو و تمیز کاری اطراف مبل، تشک دوبل  خیلی به کارتان میاید.


چون برای هر بار تمیزکاری لازم نیست کل مبلمان را بشویید و تنها با شستشوی تشک ها، مشکل حل می شود و همین قابلیت های ساده ای که عنوان شد باعث بالا رفتن عمر مفید مبلتان می شود.


 منبت کاری

 این نکته هنگام خرید مبل استیل و نیمه استیل یا کلاسیک بسیار حائز اهمیت است. در مبل استیل منبت کاری ها باید کاملا قرینه باشند، طرح های روی دسته، تاج و پایه هماهنگ و متناسب باشند، کنده کاری ها با دقت و ظرافت صورت گرفته و شیار و ترکی روی طرح نباشد. ممکن است گلهای درشت روی مبل ها توجه شما را جلب کند اما باید بدانید هر چقدر اندازه ی گلها کوچکتر بوده و طرح مبلمان شلوغ تر باشد زمان بیشتری صرف آن شده و در نهایت ارزش بالاتری دارد.

منبت کاری های دستی نیز در مقایسه با منبت هایی که توسط دستگاه زده می شوند شفاف تر بوده و ظاهر زیباتری دارند.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.