راه هاي داشتن يک ديزاين فصلي در دکوراسين داخلي

چگونه مطابق فصل ها خانه را بچینیم؟

چگونه مطابق فصل ها خانه را بچینیم؟

چیدمان فصلی یک کار ساده ولی فوق العاده است. شما با این کار می توانید روح طبیعت را به منزلتان بیاورید و خانه ی خود را جذاب تر کنید. هر فصل معمولا چند شاخصه ی اصلی دارد که در نظر ما و اکثر افراد یادآور آن فصل است، مثلا دمای هوا می تواند در بسیاری از موارد تعیین کننده باشد، یا رنگبندی طبیعی هر فصل می تواند ایده ی خوبی برای دکوراسیون های فصلی باشد. حتی گیاهان، گلها و میوه های فصلی نیز بسیار خوب جواب می دهند. حالا با همین المان های ساده می توانیم چیدمان فصلی خود را آغاز کنیم.

 نکته ای که در مورد چیدمان فصلی باید در نظر بگیرید میزان تغییرات است. وقتی صحبت از دکوراسیون فصلی می شود یعنی به طور معمول ما چهار بار در سال به تغییرات  داخلی نیاز داریم که در دکوراسیون، عدد بالایی به شمار می رود. از این رو نمی توان این تغییرات را در وسیله های بزرگ خانه اعمال کرد. ولی طبق قانون رنگی ۱۰,۳۰,۶۰ در دکوراسیون داخلی، می توانیم ده درصد فضا را هر بار متحول کنیم و نتیجه ی خارق العاده ای خلق نماییم. این ده درصد می تواند شامل المانهای کوچکی مانند: کوسن ها، شال مبل، اکسسوری های تزیینی، تزیینات جلو مبلی ، پاف ها و ... باشد. 

رنگ‌بندی فصلی در دکوراسیون داخلی 

هر فصل در طبیعت رنگ مخصوص به خود را دارد. که همین امر کار ما را در دکوراسیون های فصلی خیلی راحت تر می کند. البته برای اینکه هر رنگی را بتوان در فضای خانه جا داد بهترین کار این است که در ابتدای امر و هنگام خرید وسایل حجیم و اساسی نشیمن مانند: مبلمان، فرش، پرده و ... از رنگ های خنثی استفاده کرده باشید. در مطالب: بهترین رنگ برای مبل استیل، مبل هایی که همیشه مد هستند و مبل چه رنگی بخرم، می توانید اطلاعات مفیدی در خصوص انتخاب رنگ مبلمان به دست بیاورید. رنگ های خنثی دست ما را برای تغییرات کوچک باز می گذارند و به راحتی با طیف وسیعی از رنگ ها ست می شوند. در این صورت برای هر فصل، شما با توجه به رنگ غالب آن فصل و تم کلی خانه ی خود، می توانید رنگ کوسن ها را عوض کنید. مثلا برای پاییز از کوسن های زرد و نارنجی برای مبلمان خود استفاده کنید. شاخصه های فصلی برای دکوراسیون 

هر فصل با یک سری المان خاص در ذهن ما برجسته شده است، مثلا برای زمستان، میوه های درخت کاج ، برای پاییز کدو حلوایی، شکوفه های بهاری، میوه های تابستانی و ... جزو مواردی هستند که می توان با استفاده از آنها و به ساده ترین شکل ممکن یک دکوراسیون فصلی زیبا را رقم زد.‌ برای این کار می توانید یک گوشه ی دنج را در نظر بگیرید، یک میز کوچک در آنجا قرار دهید و برای هر فصل، شاخصه های مختص آن را روی میز بیاورید. مثلا برای زمستان با برگ و میوه های کاج، دانه های تزیینی برف و ... یک گوشه ی زمستانی خاص بسازید. دمای هوا و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی 

مهمترین مسأله برای داشتن یک دیزاین فصلی عالی توجه به دمای هوا است. این مسأله علاوه بر زیبایی روی راحتی و آسایش افراد خانه نیز تاثیر فوق العاده ای دارد. به همین دلیل بهتر است تا می توانید در فصول گرم سال از جنس های ظریف و خنک برای اکسسوری های پارچه ای مانند کوسن، شال مبل، پاف و ... استفاده کنید. چون قرار دادن کوسن های خز، رو انداز ضخیم، پاف های بافت و .‌.. در فصل تابستان باعث به هم ریختگی ذهنی افراد می شود. حتی اگر برایتان مقدور است سعی کنید لایه های متعدد پرده را در فصل تابستان جدا کرده و تنها به یک لایه پرده ی نازک و سبک مانند: حریر، تور و ... اکتفا کنید تا هم از نور طبیعی بیرون نهایت استفاده را ببرید و هم یک خانه ی تابستانه داشته باشید.


اما بالعکس برای فصل زمستان استفاده از الیاف گرم و پرده های ضخیم علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، باعث ایجاد گرما و آرامش در انسان نیز می شود. 
همچنین شما با توجه به فصل، می توانید نقطه ی کانونی منزل خود، برای چیدمان مبلمان را عوض کنید. در زمستان یک شومینه ی گرم می تواند دور همی های شما را جذاب تر کند، (مطلب چیدمان مبلمان اطراف شومینه را بخوانید)


اما در تابستان می توانید مبل خود را حول یک پنجره ی زیبا بچینید. از این رو توجه به دیزاین فصلی علاوه بر مباحث زیبایی شناسی، احساس خوبی به فضا القا می کند و حتی موجب ایجاد یک سبک زندگی اصولی و طبیعی در بین افراد می شود. 


گیاهان و میوه های فصلی 

در مبحث شاخصه های هر فصل هم به این موضوع اشاره کردیم. هر فصلی میوه، گل و گیاهان مختص خود را دارد. شما می توانید از این فرصت فوق العاده برای داشتن یک دیزاین عالی، بهترین استفاده را ببرید. شکوفه ها بهاری را وارد خانه ی خود کنید. با میوه های تابستانی روی میز خود را بیارایید. در گلدان ها از گل های مختص هر فصل که بومی منطقه ی شما است و از دشت و صحرا  تهیه کرده اید، قرار دهید. آنگاه می بینید که با چند کار خیلی ساده ،دکوراسیون خانه ی شما تغییر بسزایی کرده است.


از طرفی استفاده از میوه ها و گیاهان فصلی در منزل می تواند حتی روی عادات غذایی و سبک زندگی شما تاثیر بگذارد، همانطور که در سنت های پیشین هم به آنها اشاره شده، استفاده از محصولات فصلی تاثیر زیادی بر سلامت انسان دارد و شما با استفاده از دیزاین های فصلی در منزل در واقع یک تیر و چند نشان زده اید.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.