نکات مهم در دکوراسیون خانه کوچک

نشیمن کوچک را چگونه بچینیم؟

نشیمن کوچک را چگونه بچینیم؟

برای چیدمان خانه، اولین موردی که به نظر می آید، ابعاد خانه است. دانستن متراژ منزل می تواند تکلیف ما را تا حد زیادی روشن کند. اندازه ی نشیمن روی همه چیز تاثیر مستقیم دارد؛ از خرید تعداد وسایل گرفته تا سبک و سیاق آنها. در اینجا می خواهیم نکات ضروری برای دکور کردن یک نشیمن کوچک را به شما نشان بدهیم.


سبک چیدمان در خانه های کوچک

برای هر چیدمانی، گام اول انتخاب سبک است. بدون داشتن یک سبک واحد، نمی توان یک خانه ی زیبا و منظم داشت. برای انتخاب سبک مناسب چیدمان، کافی است نگاهی به عکس های دکوراسیون بیاندازید تا ببینید کدام سبک بیشتر شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اما باید بدانید برای خانه های کوچک ، استفاده از سبک کلاسیک توصیه نمی شود. چون مبل های کلاسیک معمولا حجیم تر و بزرگتر از سایر مبل ها هستند. از این رو بهترین کار، استفاده از سبک های مینیمال، بوهو، روستیک، اسکاندیناوی و ... است. این سبک ها به خاطر ظرافت و سادگی ذاتی خود، برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند. رنگ دکوراسیون نشیمن کوچک

مثل همیشه اول باید ببینید به چه رنگی علاقه دارید. اما اگر سمت و سوی لیست علایق شما، رنگهای تیره بود، باید از آن صرفنظر کنید. معمولا خانه های دلباز الویت هر فردی به شمار می روند. به همین علت در خانه های کوچک برای دلباز تر کردن فضا، لازم است که از رنگهای روشن استفاده کنید. سفید، کرم، بژ، هلویی، طیف های روشن طوسی، آبی و ... همگی می توانند برای یک خانه ی کوچک مناسب و زیبا باشند. نوع و چیدمان مبل برای فضای کوچک

مبلمان کلاسیک به علت حجم و ابعاد زیادی که اشغال می کنند مناسب فضاهای کوچک نیستند . از این رو باید دور مبل چستر، مبل استیل و ... را خط بکشید. 
قبل از خرید حتما تعداد مبلمان را مشخص کنید. برای اینکار لازم است حتما فضا را متر بزنید تا دقیقا بدانید چه مبلی با چه اندازه ای برای خانه ی شما مناسب است. خریدهای بیش از اندازه بزرگترین اشتباهی است که در چیدمان یک نشیمن نقلی می توان مرتکب شد. پس اگر برای یک دست مبل کامل جا ندارید به یک کاناپه بسنده کنید و برای داشتن جای نشستن بیشتر، می توانید از پاف ها، باکس ها و ... استفاده نمایید.


برای یک نشیمن کوچک بهتر است به دنبال یک مبل با مشخصات زیر باشید: 

رنگ مبل تا جایی که سبک زندگی و میزان رفت و آمد شما اجازه می دهد، روشن باشد. الویت با رنگ سفید و طیف های رنگی نزدیک به آن است. اما اگر شما فرزندان کوچک، مهمانی های زیاد، حیوان خانگی و ... دارید بهتر است سراغ رنگ های روشن دیگری که چرک تاب تر هستند، بگردید. در این شرایط رنگهای بژ، کرمی، طوسی و ... می توانند گزینه های بهتری باشند. 


از مبل پایه دار استفاده کنید. مبل های بدون پایه روی زمین خوابیده و حجیم تر به نظر می رسند. البته پایه ها خیلی بلند نباشند. پایه های بلند، ارتفاع مبلمان را بیشتر کرده و موجب کوتاهتر دیده شدن سقف می شوند. 

پشتی مبل ها کوتاه باشد. این هم یکی از ترفندهایی است که موجب بلندتر دیده شدن سقف می شود و خانه را بسیار دلباز تر نشان می دهد. 

دسته های مبل ظریف باشد و نشیمن مبلمان عمق مناسبی داشته باشد. مبل هایی که عمق زیادی دارند، فضای زیادی می گیرند و استفاده از آنها در خانه های کوچک توصیه نمی شود. 

در مطلب مبل هایی که خانه را بزرگتر نشان می دهند هر کدام از موارد بالا با جزئیات بیشتری شرح داده شده است . 

برای چیدمان مبلمان ابتدا به دنبال یک نقطه کانونی باشید و حتما فاصله های ضروری مبل از دیوار، از مبل دیگر و جلو مبلی را رعایت کنید . فاصله مبل از دیوار اگر بین 5 الی 10 سانتی متر باشد کافی است . فاصله ای بین 8 تا 25 سانتی متر هم باید بین مبل ها لحاظ شود. چسباندن مبل ها به هم موجب به زحمت افتادن افراد هنگام نشست و برخاست می شود و فواصل بیشتر نیز فضای گفتگو را از بین می برد. 


جنس و شکل پرده در خانه های کوچک

پرده ها در دکوراسیون خانه نقش تکمیل کننده دارند و می توانند تاثیر شگفت انگیزی در زیبایی منزل شما ایفا کنند. برای پرده سراغ جنس های لطیف، ریزش دار و حتی الامکان سبک بگردید. پارچه های حریر، توری ، کتان و ... می توانند انتخاب مناسبی باشند. پرده های چند لایه و والان دار به هیچ عنوان نباید استفاده شود. میله پرده حتما باید در نزدیکترین نقطه به سقف زده شود. این کار به بلندتر دیده شدن سقف کمک شایانی می کند. رنگ پرده ها نیز چه بهتر که سفید ساده باشد تا خانه ی شما نور کافی را دریافت نماید. 


فرش برای فضاهای کوچک 

فرش ها را حتما به تعداد مورد نیاز و اندازه فضاهایی که تعریف کرده اید، خریداری نمایید. فرش کردن کل فضا، باعث کوچکتر به نظر رسیدن آن می شود. فاصله فرش از دیوار را رعایت نمایید. معمولا بیست تا شصت سانتیمتر فاصله بین فرش و دیوار کافی است. هرگز این فاصله را به بهانه ی کمی جا، زیر پا نگذارید، که نتیجه ی خوبی از این کار نمی گیرید.
رنگ فرش اگر روشن باشد بهتر است. اما باز هم سبک زندگی در الویت بوده و باید با توجه به آن دست به انتخاب بزنید. تا خانه ای همواره مرتب و تمیز داشته باشید. 


اکسسوری های خانه های کوچک

هیچ چیدمانی بدون اکسسوری کامل نمی شود. اما زیاده روی در خرید اکسسوری نیز جایز نیست. اکسسوری های زیاد خانه را بسیار شلوغ و نامرتب جلوه می دهد. پس به جای خرید چندین تابلوی کوچک یک تابلوی بزرگ بگیرید، یا به جای چند گلدان کوچک، یک گلدان بزرگتر خریداری نمایید. اینگونه هم دکوراسیون کاملی خواهید داشت و هم از شلختگی منزل جلوگیری نموده اید‌. 


نورپردازی نشیمن کوچک 

نورپردازی نیز از جمله مواردیست که شاید از نظر دور بماند، اما دقت به آن می تواند تغییرات چشمگیری را در دکوراسیون خانه ی شما رقم بزند. سعی کنید علاوه بر لوستر اصلی از دیوار کوب ها نیز برای فضا استفاده نمایید. لوسترهای چسبیده به سقف که ارتفاع کمی دارند سقف را بلندتر نشان داده و برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند. 

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.