5 روش فوق العاده برای چیدمان مبلمان در اتاق باریک مستطیل شکل

5 روش فوق العاده برای چیدمان مبلمان در اتاق باریک مستطیل شکل

چیدمان مبلمان در اتاقهای نشیمن مستطیلی باریک، می تواند کار بسیار سختی باشد. اما با برخی تغییرات در چیدمان و داشتن چند ترفند بصری در آستین، می توانید اتاق باریک خود را فوق العاده نمایید. در اینجا پنج راه برای چیدمان یک اتاق نشیمن طولانی و باریک، به علاوه چند نکته مفید در مورد چگونگی ایجاد فضای جذابتر وجود دارد که در ادامه می خوانید. 


1. فضا را تفکیک کنید

یک پلان باریک مستطیل شکل، اگرچه در ابتدا ممکن است بسیار نگرانتان کند، اما در واقع یک موهبت است، چرا که شما به جای داشتن یک اتاق نشیمن بزرگتر اما نامناسب، می توانید یک منطقه ی نشیمن کوچکتر، به علاوه یک محیط دنج دیگر داشته باشید که این محدوده ی دنج می تواند یک گوشه برای مطالعه ، قهوه خوری یا ... باشد. 


در  طرح بالا، یک فضا برای تماشای تلویزیون یا تی وی روم داریم، به علاوه یک فضای مطالعه. گوشه ی مطالعه می تواند با قفسه های کتاب کامل شود تا فضا واقعی تر به نظر برسد. شما همچنین می توانید این مناطق مجزا را با فرش، چراغ، رنگ دیوار و ... کاملا از هم تفکیک کنید تا برجسته تر شوند. 2. مبلمان را در فضا پخش کنید

در صورت امکان، سعی کنید تمام مبلمان خود را در امتداد بلندترین دیوار نشیمن، قرار ندهید. با تغییر چیدمان مبلمان، همانطور که در فضای زیر می بینید، مسیر رفت و آمد، شکل "S" به خود گرفته است. این کار، مانع تبدیل شدن  نیمی از اتاق به یک راهروی بزرگ می شود و یک ترفند  عالی برای استفاده ی بیشتر از فضا نیز به شمار می رود. 
3. مبلمان را متقاطع بچینید

هنگام دکوراسیون فضای مستطیل شکل، بهتر است در صورت امکان، مبلمان را به صورت متقاطع بچینید، که از نظر بصری دیوارها را به سمت بیرون هل می دهد و باعث می شود اتاق عریض تر به نظر برسد.


در تصویر بالا ، به جای اینکه یک مبل را در امتداد دیوار بلندتر قرار دهیم،  از دو مبل کوتاهتر استفاده میکنیم که به صورت عرضی در فضا قرار گرفته اند. این کار باعث خطای دید شده و پهنای فضا را بیشتر میکند. ترفندی که با میز کنسول پشت مبل و قفسه کتاب، روی دیوار روبروی آن هم می تواند تکرار شود.4. با فضای میانی کار کنید

داشتن یک محیط باریک، به این معنی نیست که باید همه آن را با مبلمان پر کنید. در تصویر زیر، چیدمان مبلمان در وسط اتاق انجام شده و دو طرف فضا برای رفت و آمد باز گذاشته شده است.  اما نباید اجازه دهید این فضاها تبدیل به فضای مرده شوند. می توانید کنار یکی از دیوارها از یک کنسول و روی دیوار دیگر از قفسه ی کتابخانه استفاده نمایید. این کار به ویژه در یک اتاق متقارن که در میان آن یک پنجره یا شومینه وجود دارد، بسیار خوب جواب می دهد. 
5. از مبل L شکل استفاده کنید

یک مبل ال مناسب، می تواند بهترین گزینه برای یکاتاق نشیمن باریک و مستطیلی شکل باشد. در تصویر پایین، در یک طرف اتاق از یک مبل ال استفاده شده است و انتهای دیگر اتاق، با دو صندلی و یک شلف دیواری به خوبی توانسته فضا را متعادل نماید. 


با توجه به چند چیدمانی که دیدید و البته دقت به محل ورودی، می توانید ایده های جالبی برای چیدن اتاق نشیمن باریک و مستطیلی شکل خود بگیرید و آن را به بهترین شکل در محل زندگی خود پیاده نمایید.

منبع: apartmenttherapy.com