چه مبلي بخرم؟

چه مبلی برای خانه من مناسب است؟

چه مبلی برای خانه من مناسب است؟

مبلمان یکی از اصلی ترین وسایل اتاق نشیمن است که خرید آن دقت زیادی می طلبد. چون علاوه بر نقش مهمی که در زیبایی دکوراسیون ایفا می کند، در آسایش شما نیز بسیار تاثیر گذار است. از طرفی قیمت بالای مبلمان باعث می شود که با آگاهی بیشتری دست به انتخاب بزنیم تا پس از مدت کوتاهی مجبور به تعویض آن نشویم. 

متراژ و سبک منزل، دو عامل بسیار مهم در خرید و انتخاب نوع مبلمان هستند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

متراژ 

شاید بتوان گفت مهمترین موردی که باید در نظر بگیرید متراژ منزل است. با برآورد متراژ منزل و تفکیک فضاها، ببینید چند دست مبل نیاز دارید. اگر فقط یک دست مبل برای اتاق نشیمن خود لازم دارید، باید و حتما از مبل راحتی استفاده کنید. چون مطمئنا در این فضا، تلویزیون هم خواهید داشت و هنگام تماشای تلویزیون نمی توان تمام مدت به شکل رسمی نشست و فیلم و سریال دید. از طرفی اگر قرار است فقط یک دست مبل داشته باشید بهتر است یک مبل راحت باشد تا پس از یک روز کاری سخت و خسته کننده محلی برای استراحت و لم دادن داشته باشید .لحاظ کردن متراژ منزل در خرید باعث می شود که دست به انتخاب های درست تری بزنیم. مثلاً برای فضاهای کوچک می توان از مبل های ظریف و پایه کوتاه که خانه را بزرگتر نشان می دهند استفاده کنیم. یا برای فضاهای بزرگ سراغ مبل های حجیم تر برویم که فضا را دنج تر و صمیمی تر می کنند.

مسأله ای که در این میان نباید از آن غافل شد، پلان نشیمن است. مثلاً اگر پلان نشیمن شما باریک و مستطیلی باشد تنها باید از یک طرف فضا برای چیدمان مبلمان استفاده نمود تا جایی برای رفت و آمد باقی بماند. در این شرایط بهترین گزینه مبل ال است.


به طور کلی لازم است هنگام خرید مبلمان، ابعاد فضا، شکل پلان و محل ورودی مشخص شود تا بهترین انتخاب را داشته باشید. 

سبک چیدمان

امروزه با توجه به سبک های متعددی که وجود دارند، مبل های متناسب با آن سبک ها در حال تولید هستند که کار ما را تا حد زیادی راحت کرده اند. اما از کجا بدانیم منزل ما چه سبکی دارد. از آنجایی که معمولا اولین وسیله ای که برای نشیمن خریده می شود، مبلمان است. می توانید با مبلمان مورد علاقه ی خود شروع کنید. ببینید به چه مدل مبلی علاقه دارید. با کمی کند و کاو می توانید سبک مبلمان مورد نظر خود را استخراج کرده و به سبک چیدمانی مورد علاقه ی خود برسید. اما حتما به معماری داخلی خانه نیز توجه کنید. نوع نورپردازی، تزیینات سقف و دیوار،متریال تی وی وال و ... همگی از اجزای معماری داخلی به شمار می روند که در تعیین سبک منزل می توانند به شما کمک کنند. 
 سبک خانه از معماری داخلی آغاز شده و تا خرید کوچکترین اکسسوری ها باید رعایت شود. البته در موارد بسیاری تلاقی سبک ها می تواند یک دیزاین خاص و خلاقانه را رقم بزند اما اگر بار اولی است که سراغ چیدمان می روید و تبحر کافی در این زمینه ندارید از این کار اجتناب کنید تا یک خانه ی ژورنالی بی نقص داشته باشید . 


سبک کلاسیک از گچ بری های روی سقف و دیوار به راحتی قابل تشخیص است. مبل استیل یا کلاسیک بهترین گزینه برای این خانه ها به شمار می رود. در خرید مبل راحتی نیز باید با توجه به سبک خانه، از راحتی های کلاسیکی مانند چستر و ... استفاده کنید که تناسب بیشتری با کلیات محیط شما دارند. سبک نئوکلاسیک نیز در معماری مشابه سبک کلاسیک است اما انعطاف بیشتری داشته و می توان از متریال مدرن نیز از آن بهره برد. مبل های نئوکلاسیک تا حدودی راحت تر از مبل های استیل هستند و در ظاهر آن خبری از منبت کاری های پر نقش و نگار نیست. 

 یکی دیگر از سبک های پر کاربرد امروزی، سبک مدرن است که مبل مخصوص خود را می طلبد و بهتر است از مبل های مدرن در فضاهای مدرن استفاده نمود. در این سبک علاوه بر چوب می توان از متریال متعددی مانند فلز، شیشه، سنگ و .‌‌.. نیز استفاده نمود. پس با خیال راحت می توانید از مبل های پایه فلزی در این سبک استفاده کنید.


مینیمال یکی دیگر از سبک های بسیار پر طرفدار است که برای خانه های کوچک یک گزینه ی عالی به شمار می رود. مبل های مینیمال در نهایت سادگی طراحی می شوند، جای کمی اشغال می کنند، دسته ها و پشتی ظریفی دارند و در کل می توانند خانه را بزرگتر جلوه دهند.نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.