9 ترفند عالی برای داشتن یک نشیمن خانوادگی

9 ترفند عالی برای داشتن یک نشیمن خانوادگی
نشیمن خانوادگی یک فضای راحت و غیر رسمی در خانه است که می توانید در آن استراحت کنید، فیلم ببینید بازی کنید و با خانواده و دوستان خود در آن سرگرم شوید. اگر خانه ی شما به اندازه ی کافی جا دارد، این فضای خانوادگی می تواند، مجزا از اتاق پذیرایی یا نشیمن اصلی باشد، اما در صورتی که فقط برای یک فضای نشیمن هم جا داشته باشید، این مکان می تواند هم مکان اصلی پذیرایی از مهمان باشد و هم محل استراحت خانوادگی خودتان. کافی است ایده های مناسبی برای این فضای چند منظوره در نظر بگیرید که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

وقتی قرار بر چیدمان یک اتاق نشیمن خانوادگی است، 
طراحی شما باید کاربردی باشد. از فضای ذخیره سازی گرفته تا اسباب مناسب و بی خطر برای کودکان، همه باید با دقت انتخاب و چیده شود تا بتوانید از فضایی که ایجاد کرده اید نهایت لذت را ببرید و در آن کاملا راحت باشید. 

1. به اندازه کافی صندلی داشته باشید.

یکی از مهمترین عناصر اتاق نشیمن خانوادگی، مبلمان است.  اطمینان حاصل کنید که به تعداد تمامی افراد خانواده یا حلقه ی دوستانه ای که دارید، صندلی برای نشستن وجود دارد.  داشتن تعداد زیادی صندلی، فضای آرامش بخشی را ایجاد می کند که می توانید با همه اعضای خانواده از آن لذت ببرید.


اگر خانواده ی پر جمعیتی هستید یا دوستان زیادی دارید می توانید از یک مبل ال بزرگ شروع کنید. مبل ال فضای زیادی برای نشستن دارد و از طرفی نیم دیگر اتاق باز می ماند. که در آنجا هم می توانید با استفاده از صندلی های استراحت، نیمکت ها، پاف ها و ... جای کافی برای نشستن ایجاد کرده و خیالتان راحت شود. 


2. مبلمان راحتی بگیرید 

مبل استیل برای یک جمع دوستانه و خانوادگی بیش از اندازه رسمی است. پس هرگز برای نشیمن خانوادگی خود سراغ مبل استیل نروید. در عوض می توانید از انواع مبل های راحتی برای نشیمن خانوادگی خود استفاده کنید. مبل های ال، چستر و سایر مبل های راحتی گزینه های بسیار مناسبی برای تامین آسایش شما هستند.

3. رنگ مناسبی انتخاب کنید

یکی از مهمترین قسمت های چیدمان اتاق نشیمن خانوادگی استفاده از رنگ مناسب است. ممکن است شما عاشق رنگ سفید باشید یا دلتان بخواهد مبلمان رنگ روشن داشته باشید اما دقت کنید که در این فضا قرار است شما هم راحت باشید و هم زمان زیادی را سپری کنید، از طرفی اگر کودک هم در خانه داشته باشید نظافت مبلمان سفید کار طاقت فرسایی خواهد بود. پس بهتر است با توجه به شرایطی که دارید دست به انتخاب بزنید و تا حد امکان از رنگ های چرک تاب استفاده کنید تا به زحمت کمتری بیفتید. 


4. کیفیت را فدای زیبایی نکنید

اتاق خانواده یک فضای پرترافیک است که عملکردهای متعددی را برای کل خانواده انجام می دهد، از  بازی های رومیزی گرفته تا نشستن و استراحت ساده.
مبلی که قرار است به طور مداوم مورد استفاده قرار بگیرد باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد . کلاف مبل باید محکم باشد تا به جیر جیر نیفتد، پارچه باید مقاومت کافی داشته باشد تا سابیده و رنگ و رو رفته نشود، کفی مبلمان باید حتی آبانگان از اسفنج ۳۰ کیلویی ساخته شده باشد تا شل و وارفته نشود، همه ی این ها در کنار هم یک مبل با کیفیت تحویل شما می دهد که دوام زیادی خواهد داشت و آسایش شما را فراهم می کند. خواندن مطلب راه های تشخیص مبل خوب از بد به شما در انتخاب مبلمان با کیفیت کمک زیادی خواهد کرد. 

5. فضای ذخیره سازی داشته باشید

فضاهای ذخیره سازی باعث استفاده ی حداکثری از فضاهای داخلی شده و خانه را بسیار مرتب و منظم نشان می دهند. برای اینکار می توانید از اسباب چند منظوره استفاده کنید، مبلمان صندوق دار، میزهای جلو مبلی کشو دار، پاف های چند منظوره و .... همگی ایده های خوبی برای ایجاد فضای ذخیره سازی داخلی به شمار می روند که برای جا دادن وسایل روزمره می توانند به کمکتان بیایند. 


از دیوارها و کنج ها غافل نشوید. نصب شلف و قفسه در این فضاها بسیار راهگشاست. شما می توانید کتاب ها، مجلات و اشیای مورد علاقه ی خود را در آنها قرار داده و علاوه بر استفاده ی کاربردی یک نقطه ی منحصر به فرد در اتاقتان ایجاد کنید  که به فضای شما شخصیت می بخشد. 
6. اتاق تلویزیون را نشیمن خانوادگی کنید.

نشیمن خانوادگی محلی برای سرگرمی و آسایش اعضای خانواده است ، پس می توان مرکزیت این فضا را به یک وسیله ی سرگرمی پر کاربرد، مانند تلویزیون اختصاص داد، تا اعضای خانواده به راحتی برای تماشای فیلم و سریال مورد علاقه ی خود در آن جمع شوند. در این فضا ، تلویزیون به عنوان نقطه ی کانونی تعیین شده و سایر مبلها، نیمکت ها،پاف ها و ... حول آن چیده می شوند. 

7. از وسایل امن استفاده کنید 

اگر کودک در خانه دارید سعی کنید وسایلی که انتخاب می کنید برای استفاده ی کودکان کاملا راحت و ایمن باشد تا خودتان هم دغدغه ی کمتری برای مراقبت از کودکان در این فضا داشته باشید. انتخاب وسایل مناسب برای کودکان به این معنی نیست که سبک و زیبایی اتاق خود را به خطر بیاندازید، وسایل زیادی هستند که در عین ایمن بودن بسیار هم زیبا و کاربردی هستند. 


اولین گام برای داشتن خانه ای مناسب کودکان،پرهیز از خرید وسایل نوک تیز است. میزها و نیمکتهایی انتخاب کنید که گوشه های منحنی دارند. نصب تلویزیون روی دیوار،  پنهان کردن کابل ها و پوشاندن پریزها از دیگر نکاتی است که باعث امنیت بیشتر اتاق نشیمن خانوادگی شما شده و این وسایل پر خطر را از دسترس کودکان دور نگه میدارد. 

8. فضا را دنج کنید 

یک نکته ساده اما مهم که حتما باید در هر اتاق نشیمن خانوادگی لحاظ شود، احساس راحتی و زیبایی توامان است که فضایی جذاب و آرام ایجاد می کند. 
شما می توانید برای احساس راحتی بیشتر از مبل های مناسب استفاده کرده و با استفاده از رنگ ها و بافت های متنوع و متعدد، فضا را دنج و جذاب کنید. یک پالت رنگی خنثی که به نفع رنگ های زمینی باشد می تواند این کار را به خوبی انجام دهد. استفاده از مواد طبیعی مانند میزهای قهوه‌خوری چوبی و سبدهای بافته شده نیز، احساس گرما و آرامش را در فضا افزایش می‌دهد.
در مطلب دنج کردن خانه با سایه های قهوه ای نکات جالبی در این خصوص گفته شد. 

9. فضای گفتگو ایجاد کنید

یک راه آسان برای ایجاد فضایی جذاب، ایجاد یک محل گفتگو است که در آن قطعات مبلمان رو به روی یکدیگر قرار می گیرند و به تعامل ساده تر اعضای خانواده کمک می کنند. 
برای ایجاد این فضای کاربردی و دوستانه کافی است فاصله های ضروری را در دکوراسیون نشیمن رعایت کرده و مبل ها را طوری بچینید که نه آنقدر از هم دور باشند که صدا به صدا نرسد و نه آنقدر به هم بچسبند که افراد را برای نشست و برخاست به زحمت بیاندازند. 
در این صورت شما یک فضای ایده آل برای جمع های خانوادگی و دوستانه ی خود دارید که می توانید تا ساعت بنشینید و از بحث و تبادل نظر با اطرافیان خود لذت ببرید.

جمع بندی

اتاق خانوادگی یک فضای غیررسمی و چند منظوره در خانه است که هدف اصلی آن استراحت و گذراندن وقت با خانواده و دوستان است.

این فضاها اغلب توسط تلویزیون و مراکز سرگرمی تعریف می شوند و همچنین دارای تعداد زیادی صندلی و فضاهایی برای مطالعه، استراحت و بازی هستند. 

یک اتاق خانوادگی اغلب جدا از فضای اتاق نشیمن است، با این حال در برخی از خانه ها، تنها یک فضای نشیمن وجود دارد که عناصر هر دو را دارد.

اتاق‌های خانوادگی اغلب به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شوند که دوست داشتنی تر، راحت تر و آرام تر از فضاهای دیگر باشند با این حال، در نهایت به شما بستگی دارد که جدایی بین دو فضای خانه را مشخص کنید.

اقتباس از: homesandgardens.com