انواع سبک هاي چيدمان خانه با معرفي و مشخصات

۴ سبک محبوب چیدمان خانه در ایران

 ۴ سبک محبوب چیدمان خانه در ایران
سبک می تواند به خانه ی شما شخصیت بدهد. در واقع داشتن سبک به معنای هویت بخشی به محیط است و می تواند به طور عجیبی فضا را لوکس کند. سبک های بسیاری برای چیدمان داخلی وجود دارد و با توجه به سرعت حیرت آور مد، بعید نیست که روز به روز به تعداد این سبکها افزوده شود. ما در اینجا ۴ سبک محبوب چیدمان خانه در ایران را معرفی می کنیم و به بررسی المان های مختلف آنها، یعنی معماری، مبل، فرش، پرده، لوازم جانبی و ... می پردازیم.

معماری داخلی شامل تمام چیزهایی می شود که در بنای ساختمان لحاظ شده و می تواند تعیین کننده ترین قسمت در انتخاب سبک خانه باشد.

مبلمان در بین وسایل خانه حرف اول را میزند و باید کاملا متناسب با سبک خانه انتخاب شود. فرش، پرده و لوازم جانبی از دیگر موارد مهم برای سبک چیدمان هستند که باید در راستای سبک مورد نظر انتخاب شوند. البته همانطور که در مطلب انتخاب سبک مناسب خانه عنوان کردیم گاهی تلفیق سبک های مختلف، اتفاقات شگفت آوری را در چیدمان داخلی رقم میزند که نمی توان آن را انکار کرد اما سعی کنید برای قسمت های اصلی خانه این ریسک را به حداقل برسانید و به اصول پایبند باشید.

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک نام آشنا ترین سبک چیدمان است و فضا را بسیار‍ اشرافی و زیبا جلوه می دهد. معماری داخلی این سبک فاخر و شکوهمند است. گچ بری های روی سقف ، پنل های دیوار، شومینه و ... از اصلی ترین ویژگی های ابنیه ی کلاسیک به شمار می رود. علاوه بر طراحی ساختمان، اقلام داخلی خانه نیز کاملا منطبق بر معماری خانه بوده و شامل آیتم های پر زرق و برق می شود. تقارن حرف اصلی را در چیدمان خانه های کلاسیک میزند. مبلمان به صورت قرینه چیده شده و لوازم جانبی جفتی تهیه می شوند. 


مبلمان استیل اصلی ترین بخش یک نشیمن کلاسیک به شمار می رود. که منبت کاری های روی دسته، تاج و پایه ی مبلمان کاملا با گچبری های داخلی خانه های کلاسیک، مطابقت داشته و زیبایی محیط را چند برابر می کند. در گذشته مبل استیل طلایی بیشترین خریدار را در بین کلاسیک پسندان داشت و به خاطر احساس ثروت و قدرتی که القا می کرد بسیار محبوب بود. اما امروزه رنگ های متنوعی وارد بازار مبلمان کلاسیک شده است که می تواند هر سلیقه ای را اقناع کند. پر طرفدارترین رنگ های مبلمان استیل را می توانید در مطلب ۴ رنگ جذاب برای چوب مبل استیل مشاهده نمایید. 


با مطالعه ی مطلب بهترین رنگ برای مبل استیل نیز ، در مورد محبوب ترین رنگ ها برای پارچه ی مبلمان اطلاعات جالبی به دست می آورید. اما پیشنهاد می کنم حتما رنگ های ممنوعه برای مبل استیل را نیز بخوانید تا ببینید هر فضایی چه رنگی را می طلبد. 

مبل استیل برای قسمت رسمی نشیمن بسیار مناسب است.اما اگر می خواهید یک مبل راحتی کلاسیک به منزل ببرید حتما به شکل پایه ها، رویه کوبی و شکل ظاهری مبلمان دقت کنید. در مطلب چه مبل های را با هم نخریم، اصول انتخاب مبلمان دوم را به تفصیل بیان کردیم.

فرش و پرده دو عنصر تعیین کننده ی دیگر هستند که انتخاب اشتباه آن ها، موجب خدشه دار شدن سبک منزل می شود. فرش کلاسیک دارای طرح های مشخص و بسیار فاخر است. پرده های این سبک نیز معمولا چند لایه بوده و در لایه های مختلف از جنس های متفاوتی در پارچه استفاده می شود. پارچه های رویی معمولا از جنس جیر، مخمل، ساتن ، ابریشم و ... هستند که متناسب با جنس مبلمان انتخاب می شوند. در لایه های زیرین نیز بسته به سلیقه می توان از انواع پارچه های حریر، تافته، کتان و ... استفاده کرد. 

لوسترهای کلاسیک در جنس های مختلفی مانند: برنج، برنز، نقره و ... تهیه شده و آویزهای بلندی دارند که به شکوه خانه اضافه می کند.

رنگ‌بندی سبک کلاسیک معمولا در یک طیف بوده و استفاده از رنگ های شارپ در آن مرسوم نیست اما رنگهای جواهری مانند زمردی، درباری، یاقوتی و ... کاربرد بسیار زیادی در آن دارند که یک نقطه ی قوت برای سبک کلاسیک به شمار می روند. شما با استفاده از این رنگ ها در یک یا دو آلمان اصلی اتاق نشیمن مانند فرش، پرده،مبلمان و ... می توانید فضا را به طرز شگفت آوری جذاب تر کنید.

سبک مدرن

سبک مدرن را به جرات می توان یکی از موفق ترین سبک های جدید دانست که با توجه به افزایش زندگی آپارتمان نشینی و کوچکتر شدن خانه ها،  استفاده از این سبک نیز روز به روز در حال افزایش است. در این سبک، تمرکز اصلی بر روی خطوط ساده است و همین سادگی و خلوت بودن آن را برای فضاهای کوچک بسیار مناسب کرده است.  معماری خانه به روز بوده و اشکال هندسی نقش چشمگیری در فضا دارند. 


  بر خلاف سبک کلاسیک که مبلمان آن ( مبل اصلی، صندلی ها، جلو مبلی، عسلی و ... ) باید حتما چوبی باشد، متریال دکوراسیون مدرن می تواند از فلز، شیشه، چوب و یا حتی پلاستیک بوده و شما هیچ محدودیتی در انتخاب ندارید. مبلمان گرد یا ال بیشترین کاربرد را در سبک مدرن دارند.
انتخاب فرش های مدرن با توجه به اینکه روز بروز در حال افزایش هستند کار ساده ای بوده و بسیاری از فروشگاه ها لاین مخصوص این سبک را راه اندازی کرده اند. 
پرده ها عموما در یک لایه و از جنس سبک و با حداقل تجملات انتخاب می شوند.
اکسسوری ها را باید به صورت تکی خریداری کرده و از آنجایی که سبک مدرن یک سبک نامتقارن است ، خرید دوتایی لوازم جانبی مانند گلدان، آباژور و ... توصیه نمی شود.در خرید این جزئیات ساده نیز بهتر است از سبک خانه پیروی کنید. 


نورپردازی را می توانید با لوسترهای مدرن که در نهایت سادگی طراحی شده اند انجام دهید. 
رنگ‌بندی خانه، اشیا و لوازم در سبک مدرن، کاملا مبتنی بر سلیقه ی خودتان بوده و می توانید از تمامی طیف های رنگی در خانه های مدرن استفاده نمایید فقط باید بدانید که کنتراست نقش بسیار پررنگی در خانه های مدرن داشته و شما با استفاده از رنگ های متضاد می توانید فضای زیباتر و خلاقانه تری خلق کنید. 

سبک نئوکلاسیک

نیو کلاسیک صورت به روز شده ی سبک کلاسیک است که در آن با جزئیات کمتری مواجه هستیم. در این سبک می توانید از فریم های ساده تری برای قاب مبلمان استفاده کنید. یا مبل های راحتی کلاسیک را به خانه بیاورید. برای مبلمان و مصنوعات دیگر منزل، می توانید علاوه بر چوب، از فلز یا شیشه و ... نیز استفاده نمایید. گچ بری ها در این سبک همچنان وجود دارند اما با ظرافت کمتر و ساده تر. لوسترها خلوت تر از سبک کلاسیک هستند و در کل همه چیز با زندگی امروزی مطابقت بیشتری دارد. با این حال تقارن جز لاینفک سبک نئوکلاسیک بوده و بهتر است در چیدمان کوچکترین اکسسوری تا بزرگترین مبلمان آن را رعایت کنید.


فرش و پرده می تواند مشابه سبک کلاسیک انتخاب شود البته همواره باید تمامی آیتم های سبک کلاسیک را بعد از کمی ساده سازی به خانه بیاورید تا تناسب بیشتری با سبک منزلتان داشته باشد.
رنگ های به کار رفته در این سبک عموما خنثی است که همین امر موجب لوکس تر شدن فضا نیز می شود. 

سبک مینیمال

مینیمال یا مینی مال نقطه ی مقابل ماکسیمال است. هر چقدر ماکسیمالیست ها علاقه به استفاده از المان های پر زرق و برق و چشمگیر دارند ،مینیمالیست ها بسیار ساده پسند هستند. 


در سبک مینیمال دو مولفه ی اصلی سادگی و رنگهای روشن حرف اول را میزند. همه چیز به اندازه بوده و هیچ وسیله ی اضافی در خانه دیده نمی شود. تمامی قسمت های خانه از دیوار گرفته تا سقف، کف و .. همگی در رنگهای روشن و عموما سفید هستند. حتی مبلمان نیز در رنگهای روشن تهیه شده و سعی می شود در جزئیات از رنگهای متضاد مانند مشکی استفاده شود . مثلاً پایه های مبلمان، قاب پنجره ها، چارچوب در و ... .


دو مولفه‌ی سادگی و رنگ روشن باعث می شود خانه بسیار بزرگتر به نظر برسد، از این رو این سبک برای خانه های کوچک بسیار مناسب است. 
پرده ها از حریر یا تور سفید هستند تا نور طبیعی به راحتی وارد فضا شود.
فرش هم در این سبک می تواند از فرش های مدرن استفاده شود. البته فرش های دیگر مانند حصیری، کنفی، جوت و ... نیز در این سبک ها می توانند استفاده شوند که تا حدودی سبک خانه را از مینی مال به سمت سبک های جدیدتری مانند بوهو، روستیک و ... تغییر می دهند که همگی در دسته بندی مدرن جای دارند و امروزه با توجه به ورود عناصر طبیعی به خانه ها، استفاده از آن ها روبه گسترش است.