تکنيک هاي انتخاب تابلو براي ديوار پشت مبل

بالای مبل چه تابلویی بزنیم؟

بالای مبل چه تابلویی بزنیم؟

تابلو ها یکی از مکمل های اصلی دکوراسیون هستند و بدون حضور آنها خانه لخت و بی روح به نظر می رسد. اما این موضوع نباید باعث شود هر اثری را به منزل ببرید و در اتاق پذیرایی خود نصب کنید. انتخاب نامناسب تابلو حتی از خالی بودن دیوار هم بدتر است. یکی از مهمترین دیوارهای منزل ، دیوار پشت مبل یا کاناپه ی اصلی است که تزیین آن اهمیت بسیاری دارد.  اما از کجا بفهمیم این تابلو برای اتاق نشیمن ما مناسب هست یا نه؟ 

تکنیک های ساده ای که در ادامه می‌آید را با دقت بخوانید تا ببینید انتخاب تابلوی مناسب، آنقدرها هم کار سختی نیست.

سبک مبلمان شما چیست

اولین موردی که در انتخاب تابلوی بالای مبل باید بررسی شود، سبک مبلمان است. 

مبل کلاسیک

اگر مبل استیل یا کلاسیک دارید، تابلو فرش یا نقاشی های کلاسیک برای بالای مبل شما بسیار مناسب است. برای قاب تابلو از قاب های فاخر و کار شده همراه با کمی انحنا می توانید استفاده کنید که با قاب مبل استیل شما هماهنگ تر باشد.


قاب تابلو حتما باید چوبی بوده و کاملا مطابق رنگ چوب مبل استیل باشد.  اگر مبل شما منبت کاری های زیادی روی دسته و تاج خود دارد نیاز نیست که حتما قاب تابلو نیز شلوغ باشد اتفاقا قاب ساده در این شرایط زیباتر بوده و از شلوغی فضا کم می کند. 

مبل مدرن

برای بالای مبل مدرن بهترین کار استفاده از تابلوهای چند تایی است. این تابلو ها می توانند ترکیبی از طرح های مشخص و نامشخص در هر سایز و رنگی باشند.


اما در کل باید با یکدیگر هارمونی داشته و به خوبی در کنار هم نصب شوند. قاب تابلوها باید کاملا ساده باشد.


مبل نئوکلاسیک

بالای مبل نئوکلاسیک خانه ی خود یک تابلوی نقاشی امروزی بسیار زیبا یا هر اثر هنری دیگری مانند خوشنویسی و ... نصب کنید و از نتیجه ی کار لذت ببرید. دقت کنید که در تابلو از رنگهای محدودی استفاده شده باشد.


قاب تابلویی که برای بالای مبل نئوکلاسیک خریداری می شود باید بسیار ساده باشد، حتی می توان یک بوم بدون قاب را روی دیوار نصب کرد.

مبلمان پایه فلزی 

مبلهای فلزی این روزها بسیار محبوب شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. برای این مبل ها می توانید از تابلوهای آینه ای استفاده کنید. بهتر است که قاب تابلو هم فلزی و هم رنگ فلز به کار رفته در پایه های مبلمان باشد. رنگ تابلو را چطور انتخاب کنیم

برای انتخاب رنگ تابلو بهتر است در ابتدای کار قانون رنگی ۱۰-۳۰-۶۰ در دکوراسیون داخلی را با دقت بخوانید. تا بدانید از چه رنگهایی می توان در تابلو استفاده کرد. 


اما به طور کلی بهتر است مبل و تابلو کاملا همرنگ نباشند. بهترین کار استفاده از تابلوهایی با تم رنگ کوسن یا فرش است تا بتواند فضا را زیباتر و متعادل تر کند. 

نصب تابلو 

ارتفاع نصب تابلو یکی از موارد بسیار مهم است که معمولا تمامی طراحان ارتفاعی هم سطح چشم خودتان را پیشنهاد می کنند. این ارتفاع چیزی در حدود یک متر و نیم از سطح زمین بوده و شما وقتی روبروی تابلو قرار می گیرید می توانید مستقیما آن را ببینید. 

توجه به ارتفاع پشتی مبلمان نیز بسیار حایز اهمیت است. بهترین محل برای نصب تابلو در دیوار پشت مبلمان، چیزی حدود ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر بالاتر از مبل است. 

نصب تابلو نزدیک به سقف و بسیار بالاتر از مبلمان یکی از بزرگترین اشتباهات داخلی محسوب می شود که با کوتاه نشان دادن سقف، زیبایی خانه را تحت‌الشعاع قرار می دهد. 

ابعاد تابلو 

ابعاد تابلو کاملا بستگی به سلیقه و نظر خودتان دارد. تابلوهای دو تایی، سه تایی، چند تکه و یا یک تابلوی بزرگ، همگی برای پشت مبلمان -البته با توجه به سبک - مناسب هستند. اما در مجموع عرض آنها نباید ازدو سوم مبلمان بیشتر باشد.

ارتفاع تابلو نیز می تواند متناسب با فاصله ی تکیه گاه مبلمان تا سقف، انتخاب شود.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.