انواع چیدمان مبلمان در کنار شومینه

انواع چیدمان مبلمان در کنار شومینه

شومینه یکی از زیباترین نقاط خانه است که در موارد بسیاری می تواند به عنوان نقطه کانونی انتخاب شود و دکوراسیون خانه را بسیار جذاب تر کند. آتش یکی از اصلی ترین نیازهای بشری بوده و به همین خاطر ناخودآگاه انسان علاقه ی عجیبی به آتش و گرما دارد. شما با قرار دادن مبلمان در اطراف شومینه می توانید هم از گرمای آن بهره مند شوید و هم احساس آرامش بی نظیری را در خانه پدید آورید. 

مبلمان را چگونه در اطراف شومینه بچینیم؟

برای چیدن مبلمان در اطراف شومینه مدل های مختلفی وجود دارد.  اما در ابتدای امر باید نیاز ساکنین و کاربرد آن بخش از خانه مشخص شود. اگر قسمتی که شومینه در آن قرار دارد تنها اتاق نشیمن است و قرار نیست تلویزیون را در آنجا قرار دهید، می توانید مبل ها را با توجه به شومینه بچینید. اما اگر تی وی روم منزل شما در همین قسمت است، آنگاه باید الویت بندی کنید تا ترجیح شما مشخص شود که معمولا ترجیح قریب به اتفاق افراد تلویزیون است. البته محل قرار گیری شومینه نیز، در نوع چیدمان مبلمان نقش کلیدی ایفا می کند که تمام این پلن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

شومینه در مرکز خانه قرار دارد و نقطه کانونی است

همین معماری قرار گیری شومینه در مرکز دیوار تا حد زیادی تکلیف را مشخص می کند. راحت ترین حالت چیدمان نیز معمولا همین است. شما می توانید با توجه به پلان اتاق و مسیرهای ورودی و خروجی فضا، شومینه را نقطه ی کانونی در نظر بگیرید و یکی از چیدمان های زیر را انتخاب کنید:

چیدمان اچ شکل 

در این حالت دو کاناپه را روبروی هم قرار داده و روبروی شومینه را باز می گذارید. چیدمان ال شکل

اگر فضا را چهار دیواری فرض کنیم و یکی از دیوارها را به شومینه اختصاص دهیم سه دیوار دیگر باقی می ماند. اگر شما دیوار روبروی شومینه و یکی از دیوارهای کناری را برای قرار دادن مبل انتخاب کنید و دیوار دیگر را خالی بگذارید چیدمان شما ال خواهد شد . درست مثل تصویر پایین:چیدمان یو شکل 

در این حالت بزرگترین مبلمان را روبروی شومینه قرار می دهید و برای دو طرف دیگر از مبل دو نفره و مبل های تک نفره استفاده می کنید.


این حالت، به دلیل تقارنی که دارد برای چیدمان مبل استیل بسیار فوق العاده خواهد شد. یا بعد از چیدمان اچ شکل یعنی قرار دادن دو کاناپه روبروی هم، از دو مبل تک نفره برای روبروی شومینه استفاده می کنید. 


حالا به بررسی حالت بعدی می پردازیم 

شومینه در مرکز دیوار است اما نقطه کانونی نیست

هر چند در این حالت شومینه از لحاظ معماری به راحتی می تواند نقطه کانونی در نظر گرفته شود اما از لحاظ کاربردی الویت با قسمت یا وسیله دیگری است. مثلاً فرض می کنیم این نقطه کانونی تلویزیون باشد . 

در بسیاری از ژورنال های خارجی، وقتی شومینه در وسط دیوار قرار دارد و می خواهند تلویزیون را نیز در همان فضا قرار دهند، از بالای شومینه برای نصب تلویزیون استفاده می کنند. این روش شاید از لحاظ دکوراسیون کار درستی باشد اما اصلا کاربردی نیست. بهترین نقطه برای نصب تلویزیون ارتفاع هم سطح چشم است. قرار دادن تلویزیون در ارتفاع بالاتر، شما را هنگام تماشای تلویزیون به زحمت می اندازد. و عوارض بلند مدتی چون گردن درد هم به همراه دارد. 


بهترین کار این است که تلویزیون و دیوار پشت آن را شاخص کرده و از بولد کردن شومینه بپرهیزید. چون همانطور که در مطلب تعیین نقطه کانونی عنوان شد، انتخاب دو نقطه ی کانونی با رسالت نقطه ی کانونی در تضاد بوده و موجب آشفتگی خانه می شود. هدف از انتخاب نقطه کانونی افزایش تمرکز چشم و ایجاد احساس آرامش در افراد است که با وجود دو نقطه، عملا این تمرکز از بین می رود.


در این حالت به راحتی می توان از چیدمان ال شکل استفاده کرد. فقط نکته این جاست که نمی توان نسبت به شومینه بی تفاوت بوده و علاقه ی افراد به نشستن در کنار آن را نادیده گرفت.  یک لاوست یا دو پاف کوچک می تواند ایده ی خوبی برای این قسمت باشد. 

شومینه در کنج باشد

وقتی شومینه در گوشه دیوار باشد نباید شومینه را نقطه کانونی در نظر بگیرید. انتخاب کنج دیوار به عنوان نقطه ی کانونی و چیدمان مبلمان حول آن ، باعث می شود فضاهای مفید زیادی هدر برود. 
در این حالت معمولا تلویزیون را روی دیوار همجوار شومینه نصب کرده و آنجا را نقطه کانونی در نظر می گیرند. 


چیدمان مبل ها می تواند هم به صورت یو شکل و هم به شکل ال شکل باشد. 
در حالت یو شکل ، نوع چیدمان مبلمان، کل فضا را پوشش می دهد. اما در حالت ال شکل شما می توانید با یک صندلی راک یا یک مبل اکسنت، گوشه دنجی را کنار شومینه تعبیه کنید. تا از گرما و آرامش آتش نهایت استفاده را ببرید. 


در این حالت چیدمان اچ شکل خیلی توصیه نمی شود. اما هر چیدمانی بستگی مستقیم به نیاز، سلیقه و معماری خانه ی شما داشته و هیچ قانونی در دکوراسیون داخلی وحی منزل نیست. 
شما باید علاوه بر توجه به چیدمان اصولی منزل، متناسب با نیازها و علایق خود، دکور شخصی خود را پیدا کنید. تنها در این صورت است که خانه ی شما می تواند محل آسایش و آرامش شما باشد.

به این قبل و بعد زیبا دقت کنید. در حالت قبلی، شومینه نقطه کانونی انتخاب شده و مبلمان حول آن چیده شده اند. اما علاوه بر انتخاب اشتباه نقطه ی کانونی، محل نصب تلویزیون نیز مناسب نیست. 


اما بعد از تغییر ، تلویزیون به خوبی در راستای چشم، جاگذاری شده و تبدیل به نقطه کانونی شده است. برای بالای شومینه نیز از آینه استفاده شده است. شاید فکر کنید یک تابلو می توانست برای آن قسمت بهتر عمل کند، اما طراح کاملا هوشمندانه آینه را بالای شومینه قرار داده است. چون تابلو ممکن بود با نقطه ی کانونی رقابت کند و تمرکز محیط را از بین ببرد اما آینه نور را به اطراف اتاق منعکس کرده و توجه را از سمت شومینه پرت می کند.