انتخاب درست مبل و فرش

اول فرش بخرم یا مبل؟

اول فرش بخرم یا مبل؟
مبلمان و فرش هر دو از مهمترین قسمت های اتاق نشیمن هستند. این اهمیت هم به خاطر قیمت بالای این دو است و هم به خاطر فضای زیادی که اشغال می کنند. اما حالا کدام یک از این دو باید اول انتخاب شود؟ این سوال دغدغه ی اصلی کسانی است که قصد تهیه جهیزیه دارند یا به فکر تغییر دکوراسیون هستند. 
به دلایل متعددی بهتر است ابتدا مبل را انتخاب کنید.

مبل ها تعیین کننده هستند

مبل ها تنها عنصر نشیمن هستند که هم در راستای افقی و هم عمودی در فضا دیده شده و حجم زیادی از اتاق را به خود اختصاص می دهند. پس کاملا منطقی است که ابتدا بزرگترین و چشم گیرترین وسیله خریداری شود. 
همین مسأله موجب می شود که مبل ها نقش تعیین کننده ای در نشیمن داشته باشند و تمامی المان های دیگر اتاق، متناسب با رنگ و طرح آن ست شوند.
حتی سبک چیدمان خانه هم توسط مبلمان تعیین می شود و سایر وسایل درشت خانه مانند فرش و پرده باید در راستای آن خریداری شوند. 

تنوع طرح و رنگ در فرش بیشتر است

عامل دیگری که می تواند شما را به خرید زود هنگام مبلمان تشویق کند، داشتن تنوع طرح و نقش بیشتر در فرش ها است. البته شاید فکر کنید که پارچه های مبلی نیز دارای تنوع زیادی هستند اما باید بدانید تنوع پارچه های رو مبلی در مقایسه با فرش بسیار بسیار اندک است.
شما پس از انتخاب مبلمان می توانید به راحتی با توجه به رنگ مبلمان و پیروی از قانون رنگی ۱۰,۳۰,۶۰ سراغ انتخاب فرش بروید. نکات مهم انتخاب فرش با توجه به نوع، سبک و رنگ مبلمان را در ادامه ببینید.

اگر مبل استیل باشد 

اگر مبل منتخب شما مبل استیل باشد باید فرش را در سبک کلاسیک انتخاب کنید. در سبک کلاسیک معمولا رنگ های جواهری( مانند زمردی، یاقوتی، درباری و ... ) و رنگ های خنثی، کاربرد بیشتری دارند. 
برای انتخاب فرش هم باید به رنگ چوب مبل استیل دقت کنید و هم رنگ پارچه ای که در آن به کار رفته است.


اگر رنگ پارچه ی مبل استیل شما خنثی است، دستتان در انتخاب فرش باز است. ساده ترین راه، استفاده  از همان رنگ خنثی در طیف های تیره تر یا روشن تر است. اما اگر به دنبال یک دکوراسیون خاص هستید؛ رنگهایی که در کنتراست با مبلمان شما باشند بسیار عالی عمل کرده و می توانند فضا را جذاب تر کنند. در این حالت دقت به رنگ چوب نیز بسیار راهگشا خواهد بود.
 
 اگر رنگ مبل شما به نفع رنگهای جواهری باشد، نباید فرش را همرنگ انتخاب کنید. انتخاب همرنگ فرش و مبل و پرده در این حالت مانع به چشم آمدن مبلمان می شود و قانون رنگی ۱۰, ۳۰, ۶۰ را نیز نقض می کند. بهتر است از یک رنگ خنثی و ترجیحا نود برای فرش استفاده کنید. این رنگ ها هم به سادگی در دکوراسیون ست شده و هم فرصت جلوه گری بیشتری به مبلمان می دهد. 

مبل راحتی کلاسیک هم مانند مبل استیل ست می شود و فرش های کلاسیک برای آن مناسب است. با مبل راحتی کلاسیک می توان از طرح های سنتی فرش ایرانی نیز استفاده کرد و محیط را به طرز شگفت آوری زیباتر نمود. برای خرید فرش ایرانی بهتر است رنگ مبلمان شما در طیف های خنثی باشد. فرش های وینتیج نیز با مبل راحتی به خوبی هماهنگ می شوند.مبل مدرن

 اگرچه در خانه ی ما ایرانی ها، فرش ایرانی، به خاطر قدمت و اصالتی که دارد ، دارای جایگاه ویژه ای است و استفاده از آن در هر حالتی به نظر قشنگ جلوه می کند اما بهتر است با مبل های مدرن، فرش مدرن ست شود. در دکوراسیون مدرن همه چیز در ساده ترین حالت ممکن قرار دارد. فرش مدرن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای کمترین طرح و نقش در بین فرش های بازار است. 
رنگ های فرش مدرن نیز معمولا در طیف های خنثی است که با هر محیطی هارمونی دارد.اگر مبل طرحدار دارید

مبل ها تعیین کننده هستند. پس حالا که مبل طرحدار در منزل دارید باید سایر آیتم ها را با دقت بیشتری انتخاب کنید. در این حالت استفاده از فرش های شلوغ به طور قطع، ممنوع است. فرش نزدیکترین وسیله به مبل است و هر دو جزو وسایل اصلی و بزرگ نشیمن هستند. انتخاب دو المان اصلی پر نقش و نگار که در کنار هم قرار دارند موجب به هم ریختگی بصری می شود و خانه را بسیار شلخته نشان می دهد.  

فرش های ساده تر یا فرش های به اصطلاح افشان در این شرایط انتخاب بهتری هستند. فرش های افشان چون ترنج مرکزی ندارند، نگاه ها را به کل فرش جلب کرده و خلوت تر به نظر می رسند. 

پس در حالت کلی ابتدا مبل را بخرید و سپس با توجه به طرح، رنگ و سبک مبلمان دست به انتخاب مناسبترین فرش بزنید.