راه هاي ژورنالي کردن خانه

چطور یک خانه ژورنالی داشته باشیم؟

چطور یک خانه ژورنالی داشته باشیم؟

خانه های ژورنالی یکی از بهترین نمونه ها برای الگو برداری هستند که بسیار زیبا و جذابند و چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. همه ی ما دلمان می خواهد خانه ای ژورنالی ولی در عین حال راحت داشته باشیم.  اما بارها پیش آمده که پس از خرید و چیدن وسایل منزل، نتیجه ی مطلوب به دست نیامده است. 
برای داشتن یک خانه ی ژورنالی و کاربردی علاوه بر مشاهده ی تصاویر اینترنتی، یک سری دانش دکوراسیون هم نیاز است که در ادامه با هم می خوانیم.

چگونه خانه را ژورنالی کنید

نکات زیر را بخوانید و به دقت اجرا کنید

انتخاب سبک

در مورد سبک های مختلف تحقیق کنید و سبک مورد علاقه ی خود را انتخاب نمایید. هر سبکی وسایل خاص خود را می طلبد و از طرفی کل اسباب منزل باید با سبک چیدمان، هارمونی داشته باشند. 
حتی می توان گفت باید قبل از خرید و انتخاب خانه ،سبک شما مشخص باشد. چون عناصر معماری داخلی نیز در نوع چیدمان، نقش بسیار زیادی دارند. مثلا مبل استیل در خانه ای که دیوار آن با سنگ گرانیت تزیین شده تطابق چندانی ندارد. یا خانه ای با سقف و دیوار گچ بری برای مبلمان مدرن مناسب نیست.

رنگ چیدمان 

ابتدا یک رنگ اصلی برای دکوراسیون خود انتخاب کنید. سعی کنید این رنگ خنثی و ترجیحا نود باشد . این رنگ ها فضا را بسیار لوکس کرده و خیلی دیرتر از دیگر رنگ ها دمده و قدیمی می شوند. 
سپس نوبت انتخاب رنگ های ثانویه و فرعی است که می تواند از بین طیف های مشابه یا رنگ های مکمل رنگ اصلی دکوراسیون شما انتخاب شود. 
برای انتخاب رنگ مکمل حواستان باشد که سبک کلاسیک رنگ های خیلی شارپ و جیغ را نمی پذیرد و رنگ های جواهری (مانند زمردی، درباری، یاقوتی و ... ) یا رنگ های خنثی در آن بهتر جواب می دهد.
هنگام خرید نیز ابتدا رنگ وسایل اصلی خانه مانند فرش و مبل را انتخاب کنید. پس از فرش و مبل می توانید به سراغ پرده بروید.  رنگ پرده با توجه به رنگ های اصلی دکوراسیون منزل، یا رنگ های ثانویه و فرعی که در خانه به کار رفته است به راحتی قابل انتخاب است. قانون رنگی ۱۰،۳۰،۶۰ می تواند برای رنگ‌بندی دکوراسیون منزلتان به کمک شما بیاید و از سردرگمی خلاصتان کند.

طرح وسایل منزل 

وسیله های طرحدار هر چند خانه را شاداب و سرزنده می کنند اما ریسک بالاتری دارند. مبل های طرحدار، پرده های گل گلی و قالی های ایرانی اگرچه بسیار بسیار جذاب و زیبا هستند اما در کنار هم نمی توان از آنها استفاده کرد. سعی کنید در فضا سازی و انتخاب وسیله ها الویت با سادگی باشد چون طرح های ساده ماندگارتر هستند. اما در صورتی که یکی از آیتم های اصلی نشیمن مانند مبل، پرده یا فرش دارای نقوش مختلف یا طرح های چشمگیر بود، حتما سایر قسمت ها را بدون طرح انتخاب نمایید. تا خانه شلوغ و  نامنظم به نظر نرسد.

همچنین می توانید برای آیتم های کوچکتر و کم هزینه تری مانند کوسن و .... از منسوجات شلوغ و منقش استفاده کنید تا در صورت قدیمی شدن به راحتی قابل تغییر باشد.

متناسب با متراژ منزل خرید کنید 

یکی از بزرگترین اشتباهات چیدمانی، در خرید وسایل منزل رخ می دهد. تنها بر اساس علاقه و شاید چشم و هم چشمی خرید کردن و نادیده گرفتن متراژ منزل و نیازهای روزمره، هم وقت و پولتان را هدر میدهد و هم خانه را شلوغ و شلخته می کند. 
 قبل از خرید حتما متراژ منزل را درنظر بگیرید و علاوه بر متراژ منزل، ابعاد قسمت های مختلف را نیز به درستی در بیاورید. در مطلب چند دست مبل بخرم نکات مفیدی در این خصوص ارایه شده است.
دانستن اینکه اتاق تلویزیون شما (با احتساب فاصله های ضروری چیدمان مانند فاصله مبل ها از تلویزیون، فاصله فرش از دیوار، فاصله مبل ها از یکدیگر و...) چه تعداد مبل و چه اندازه فرشی نیاز دارد به شما در چیدمان بهتر نیز کمک می کند. 
در خرید اکسسوری ها نیز همین رویه را در پیش بگیرید. لوازم جانبی هر چند لازمه ی یک دکوراسیون زیبا و بی نقص هستند اما زیاده روی در خرید آنها می تواند نتیجه را معکوس کند و یک سمساری تحویل شما بدهد.

چیدمان ژورنالی مبلمان 

پس از خرید مبلمان با تعداد و ابعاد مناسب، نوبت به چیدمان آنها می رسد. برای چیدن مبلمان نکات زیادی در مطالب قبلی گفته شد از جمله: 
که به طور خلاصه نکات مهم آن را با هم مرور می کنیم:

تعیین نقطه کانونی برای چیدمان مبلمان

اولین و مهمترین نکته هنگام چیدمان ژورنالی انتخاب یک نقطه ی کانونی مناسب است. نقطه کانونی می تواند به فضا نظم و عمق داده و زیبایی خانه را چند برابر کند. 
از طرفی چشم انسان به محض ورود به مکان جدید به دنبال نقطه ای برای تمرکز است و با یافتن آن به آرامش می رسد. شما با تعیین نقطه‌ی کانونی و پر رنگ کردن آن در دکوراسیون ، به افراد منزل و مهمانان خود هم لطف می کنید. 
نقطه کانونی می تواند هر چیزی باشد. اما به طور معمول در تی وی روم، نقطه ی کانونی را تلویزیون در نظر می گیرند. در این حالت مبلمان اصلی یا سه نفره روبروی تی وی قرار گرفته و سایر مبل ها با توجه به پلان فضا، در اطراف یا یک سمت آن قرار داده می شوند. 
برای مبلمان دیگر منزل نیز می توانید، دیوار خاص یا اکسنت وال، شومینه و ...را به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته و مبل ها را با توجه به آن بچینید. 

فاصله مبل ها از دیوار و یکدیگر 

چسباندن مبل ها به دیوار یا به یکدیگر یکی از بزرگترین اشتباهات چیدمان است که در هر خانه ای می تواند زیبایی فضا را به طور کلی نابود کند. حتی اگر فضای کمی در اختیار دارید و می خواهید جایی برای رفت و آمد باقی بماند، باید بدانید چاره ی کار این نیست. بهترین کار این است که ابعاد مبلمان کاملا با ابعاد فضا هماهنگ باشد. اگر محیط بزرگی در اختیار دارید از مبل های حجیم و عریض استفاده کنید تا فضا دنج تر و صمیمی تر شود و اگر جای کوچکی دارید بهتر است هم تعداد مبل ها را کمتر کنید و هم مبلمان کم عرض و ظریفتری خریداری نمایید تا جا برای عبور و مرور هم باز باشد. 
در حالت کلی مبلمان باید حدود ۵ الی ۱۰ سانتی متر دورتر از دیوار قرار داده شود و فاصله‌ی مبل ها با یکدیگر نیز بین ۸ الی ۲۰ سانتی متر باشد تا هم فضای گفتگو حفظ شود و هم افراد هنگام نشست و برخاست راحت باشند. 

جلو مبلی 

میز جلو مبلی را نیز متناسب با سبک چیدمان انتخاب کنید. میز باید حدود ۴۰ سانتی متر با مبل فاصله داشته باشد. در این فاصله هم دسترسی به میز آسانتر است و هم رفت و آمد به سهولت انجام می شود. حتما برای مبل ال از جلو مبلی گرد استفاده کنید. برای مبل کلاسیک سعی کنید رنگ میز جلو مبلی کاملا منطبق بر رنگ چوب مبل استیل باشد. 
برای مبل استیل بهتر است جلو مبلی از جنس چوب باشد. در مورد مبلمان مدرن نیز می توانید از متریالی متناسب آن سبک مانند سنگ، شیشه، فلز و ..‌ استفاده نمایید که اتفاقا بسیار هم زیبا و ترند هستند. 
تزیین میز جلو مبلی نیز یکی از موارد مهم در چیدمان است. سعی کنید اکسسوری های روی مبلمان را در ارتفاع و رنگ مناسب تهیه کرده و به صورت ترجیحا سه گانه روی میز بچینید. 
حتی اگر خانه ی کوچکی هم دارید به هیچ عنوان حذف جلو مبلی راه خوبی برای باز کردن فضا نیز نیست. هر مبلی نیاز به میز دارد. اینگونه هم هنگام پذیرایی راحت تر هستید و هم چیدمان زیباتری خواهید داشت. 
میزهای عسلی نیز از جمله نکات مهمی هستند که تکمیل کننده ی یک خانه ی ژورنالی و در عین حال کاربردی هستند. 

فرش 

فرش ها را به اندازه و تعداد مناسب و متناسب با سبک چیدمان تهیه کنید. کل فضا را با فرش نپوشانید. بگذارید فرش ها نقش تقسیم فضا را بر عهده بگیرند. 
فاصله فرش از دیوار را رعایت کنید. معمولا بین ۲۰ تا ۶۰ سانت بین فرش و دیوار فاصله در نظر می گیرند. ابعاد فرش باید به گونه ای باشد که پایه های جلویی مبلمان حتما روی فرش قرار بگیرد تا هنگامی که افراد پایشان را روی زمین می گذارند، گرمای فرش، حس امنیت و آرامش را به آنها انتقال دهد. البته با این کار پیوستگی بصری فضا را نیز حفظ کرده اید.

پرده

پرده نیز مانند فرش باید با سبک چیدمان همخوانی داشته باشد. در سبک کلاسیک معمولا از پرده های چند لایه استفاده می شود و منسوجات فاخری مانند ابریشم، مخمل، جیر، ساتن و ... در آن به کار برده می شود. 
اما در سبک مدرن یک پرده ساده از پارچه های بی زرق و برقی مانند حریر، کتان و ... بسیار خوب عمل کرده و خانه را درخشان می کند.

برای نصب پرده حتما پرده های نشیمن را از نزدیکترین نقطه به سقف نصب کرده و ارتفاع آن را تا کف خانه در نظر بگیرید.
سعی کنید ابعاد پرده بزرگتر از پنجره باشد. در پنجره های کنار هم که فاصله ی آن ها کمتر از یک متر است میتوان از یک پرده ی سرتاسری نیز استفاده نمود. این کار خانه را بزرگتر و زیباتر نشان می دهد.

نور پردازی

نور پردازی یکی از مهم ترین موارد برای داشتن یک خانه ژورنالی ست.از نورهای چند سطحی استفاده کنید. علاوه بر لوستر اصلی، تعدادی چراغ توکار، دیوار کوب و ... نیز تهیه کنید. برای آثار هنری مانند تابلو و ... یک منبع نور مجزا داشته باشید. دیوار تلویزیون یا تی وی وال را با نورپردازی ، خاص تر کنید. 
تمامی این کارها لازمه ی یک خانه ی شیک و همه چیز تمام است.

تابلو

تابلو نیز باید کاملا منطبق بر سبک خانه باشد. اگر تمام اسباب خانه را در یک سبک انتخاب کنید مطمین باشید بخش اعظم راه را رفته اید. در انتخاب تابلو به نوع چیدمان آن دقت کنید. بهتر است از تابلو های کوچک چندتایی برای راهروها و نقاطی که دید کمتری دارند استفاده کنید و برای پشت مبلمان یک تابلوی بزرگتر بخرید. ارتفاع نصب تابلو را رعایت کنید. بهترین نقطه برای نصب تابلو فاصله یک و نیم متری از کف است که تقریبا در راستای چشم انسان قرار می گیرد .
در نشیمن از تابلوهای خانوادگی یا عکس های شخصی مانند عکس عروسی و ...  استفاده نکنید . این قاب ها مناسب آن جا نیستند و اتاق خواب محل بهتری برای نصب آنها است. 

لوازم جانبی 

هیچ خانه ای بدون اکسسوری کامل نمی شود. در انتخاب اکسسوری اول از همه سبک را لحاظ کنید. پس از آن سعی کنید اشیا تهیه شده امضای شخصی شما را داشته و به نوعی نشان دهنده ی ذوق و قریحه ی شما باشند . کارهای دست ساز یکی از بهترین گزینه ها هستند