مبل استیل برای چه خانه هایی مناسب است؟

 مبل استیل برای چه خانه هایی مناسب است؟


مبل استیل در واقع همان مبل سلطنتی یا کلاسیک است که امروزه به نام مبل استیل شناخته می شود . این سبک مبلمان برای سبک کلاسیک مناسب بوده و در واقع یکی از شاخص ترین اجزای یک نشیمن رسمی کلاسیک است. 
 سبک کلاسیک از سبک های محبوب خانه های ایرانی از دیرباز تا کنون بوده است و شاید علت اصلی علاقه به مبلمان استیل در میان ایرانی ها همین مسأله باشد.
 مبل استیل را علاوه بر یک کالای لوکس و اشرافی می توان یک اثر هنری نیز دانست که با پارچه های فاخر و منبت کاری های چشم نواز ، همچون نگینی در خانه خواهد درخشید.
 اما این نوع مبلمان در کنار زیبایی ها و مزایای بی شمارش برای هر مکانی مناسب نبوده و خرید آن ( در صورتی که بخواهید به نحو احسنت از زیبایی  و اصالت آن بهره مند شوید) شرایط خاصی می طلبد.

مبل استیل برای چه خانه هایی مناسب است؟

اولین مورد برای خرید مبل استیل توجه به سبک چیدمان منزل است. سبک کلاسیک با توجه به جزییاتی که در آن به کار می رود با مبل استیل کامل شده و به خانه جلوه ی زیباتری می بخشد‌. خانه هایی که با آرایش مدرن، بوهو، روستیک و ... تزیین شده اند، محل مناسبی برای مبل استیل نیستند. استفاده از سبک های متفاوت در اجزای اتاق نشیمن تنها باعث به هم ریختگی خانه می شود. در مطلب چه چیزهایی با مبل استیل ست نمی شود می توانید نحوه ی مناسب ست کردن سایر آیتم های اتاق پذیرایی کلاسیک را ببینید.


متراژ منزل

متراژ منزل یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب مبلمان است. مبل های مناسب خانه های کوچک را قبلاً معرفی کردیم و در آنجا عنوان شد که مبل های حجیمی مانند مبل استیل به درد خانه های کوچک نمی خورد. چون هم مانع عبور و مرور راحت افراد خانه می شود و هم فضا را کوچکتر نشان می دهد.


از طرفی با توجه به چیدمان اصولی مبل استیل و رعایت فاصله های ضروری در چیدمان خانه، لازم است که فضای کافی برای خرید مبل استیل در اختیار داشته باشید. تا هم خودتان موقع رفت و آمد به زحمت نیافتید و هم به زیبایی های مبلمان فرصت بروز داده شود. 

معماری داخلی

معماری داخلی تاثیر بسیار زیادی روی انتخاب سبک چیدمان منزل دارد. المان های تعیین کننده ای مانند نوع کابینتها، متریال به کار رفته در سقف، کف و دیوار، وسایل روشنایی و ... همگی می توانند در نوع چیدمان منزل شما تاثیر گذار باشند و در صورتی که اسباب منزل متناسب با معماری خانه انتخاب نشوند ، حتما بی نظمی بوجود آمده باعث کلافگی اهالی منزل خواهد شد.
از این رو خانه هایی که روی دیوار و سقف دارای گچ بری هستند، متریال کف آنها پارکت یا شبیه به آن است، کابین های ممبرن یا کلاسیک دارند و ... برای سبک کلاسیک بسیار مناسب هستند و می توان بدون تردید از مبل استیل در آنها استفاده کرد.


تعداد مبل ها

معمولا در اصول تهیه وسایل و چیدمان منزل تعداد ست مبل هایی که برای خانه خریداری می شود در نوع مبلمان تاثیر گذار است. (در مطلب چند دست مبل بخرم، نحوه ی تقریب تعداد مبل های مورد نیاز خانه بیان شده است.) 
اگر منزل شما جای کافی برای خرید دو یا چند دست مبلمان را دارد می توانید به عنوان مبل اصلی اتاق پذیرایی از مبلمان استیل استفاده کنید.


اما اگر تنها یک دست مبل باید بخرید به هیچ عنوان سراغ مبل استیل نروید. در این حالت بهترین انتخاب مبل راحتی است تا هنگام استفاده ی روزمره، تماشای تلویزیون، مطالعه ی کتاب، لم دادن و ... شما را به زحمت نیندازد و موجب آسایش ساکنین خانه باشد.  

پلان نشیمن

مسأله ی مهم دیگر در انتخاب مبلمان توجه به پلان محیطی است که می خواهید مبلمان را در آن قرار دهید. در بسیاری مواقع خانه متراژ زیادی دارد اما برای نشیمن یک راهروی مستطیل شکل درنظر گرفته شده که عرض کمی دارد. در این محل استفاده از مبل استیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود.  چون علاوه بر تاج و دسته، مبل استیل نشیمن عریض تری نیز نسبت به بسیاری از مبل ها داشته و فضا را تنگ تر و کم عرض تر نشان می دهد. 

ورودی خانه 

همانطور که گفتیم مبل استیل به نسبت مبلهای دیگر حجیم تر است.
  از طرفی دسته و تاج مبل استیل کاملا از چوب مرغوب بوده و جزییات زیبایی روی آن کار شده است که از جذابیت های این سبک مبلمان به شمار می رود. ورودی خانه اگر باریک باشد ممکن است مبلمان در اثر برخورد با در و دیوار دچار خط و خش شود که هم از ارزش و هم از درخشش مبلمان زیبای شما می کاهد. 
پس در صورتی که ورودی خانه کوچک است یا به خاطر شرایط ملکی و کاری مجبور به اسباب کشی های مداوم هستید بهتر است مبل سبکتری انتخاب کرده و از خرید مبل استیل صرفنظر نمایید. چون این نوع مبلمان قیمت بالایی داشته و به خاطر ظرافت زیادی که دارد مراقبت بیشتری نیز می طلبد . در مطلب راه های دو برابر کردن عمر مبلمان درباره مراقبت اصولی از مبل ها مطالب جالبی عنوان شده است.