سبک کلاسیک چیست؟

سبک کلاسیک چیست؟
سبک کلاسیک چیست؟

طراحی داخلی کلاسیک دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد؛ یک سبک گرم، آرامش بخش و آشنا که ریشه در گذشته دارد، بدون اینکه مختص به دوره ی زمانی خاصی باشد. 

سبک کلاسیک

طراحی کلاسیک، سبک محبوبی از دکوراسیون است که عمدتاً بر اساس سبک‌های اروپایی قرن های 18 و 19 و تصورات مرسوم از خانه های اشرافی به وجود آمده است.


 طرح کلاسیک  یک طرح همیشگی یا اصطلاحا بدون زمان و تایم لس است. در انواع مبلمان، منسوجات، پالت‌های رنگی و دکور مورد استفاده در اتاق‌هایی که به‌ طور کلاسیک طراحی شده‌اند، گذشته بیشتر از آینده مورد تاکید است. دقیقا به همین دلیل المان های ترندی هر سال، تاثیر چندانی روی یک دکور کلاسیک نخواهد گذاشت و دکور شما به این زودی ها دمده و قدیمی نمی شود.

ریشه های سبک کلاسیک

طراحی کلاسیک در قرن بیستم با افزایش سطح رفاه مردم و تلاش آنها برای تقلید از مدل های طراحی داخلی سلطنتی قرن های 18 و 19 اروپا، رواج یافت.

طراحی کلاسیک بدون توجه ویژه به روند مد، آهسته و پیوسته راه خود را می رود. در حالی که مدل های امروزی که عناصر فانتزی و هیجان انگیز بیشتری دارند، مدام در حال تغییر و دگرگونی هستند. 


در اواسط قرن بیستم در حالی که طراحان مدرن برای تولید مبلمان و اشیاء خانگی از مواد جدید و روش های نوآورانه استفاده می‌کردند، طرفداران طراحی کلاسیک در حال بازتولید مبل های کلاسیک و درباری بودند. 
طراحی کلاسیک جذابیت خود را به عنوان یک جریان مهم و با ثبات در دکوراسیون داخلی همواره حفظ کرد، اما دکوراسیون مدرن با اینکه استفاده از آن علی الخصوص در خانه های کوچکتر رو به افزایش است، مدام در حال تغییر بوده و هنوز نتوانسته به پایداری نسبی برسد.


بسیاری از ما ایرانی ها در خانه هایی بزرگ می شویم که می توان آنها را سنتی دانست. و بسیاری از مردم در یک فضای داخلی سنتی که البته به روز شده و بر زندگی مدرن منطبق تر است، بیشتر احساس راحتی می کنند. هدف از طراحی یک اتاق نشیمن کلاسیک، ایجاد یک فضای هیجان انگیز و شگفت آور نیست، بلکه ارائه ی یک پس زمینه اطمینان بخش برای زندگی خانوادگی است که در شیک ترین و راحت ترین حالت ممکن قرار دارد.  البته اگر در انتخاب آیتم های ریز و درشت خانه از لوازم جانبی گرفته تا مبل استیل، دقت کافی را به خرج ندهید، ممکن است قدیمی و کسل کننده به نظر برسد.

طراحی کلاسیک در زندگی امروزی

فقط به این دلیل که طراحی کلاسیک ریشه در سنت دارد به این معنی نیست که با زمان تغییر نمی کند و یا نباید تغییر کند. طراحان مدام در حال به روز کردن سبک ها هستند و امروزه بسیاری از خانه های کلاسیک را می بینیم که دارای عناصر معماری مدرن، مانند جزیره، پلان های باز و ...هستند اما به خوبی با آیتم های کلاسیک مانند فرش های ایرانی، مبل استیل و ... دکور شده اند. نئوکلاسیک یک سبک پیشرو در معماری و چیدمان است که به خوبی توانسته سبک کلاسیک را مدرنیزه و زیباتر کند. 


ویژگی های کلیدی سبک کلاسیک

مبلمان کلاسیک اگر چه امروزه از لحاظ رنگ و طرح بسیار آپدیت شده است اما ریشه در طراحی اروپایی قرون 18 و 19 میلادی دارد.

طراحی بر اساس همان سبک های گذشته است، اما اغلب با جزئیات کمتر تزئینی به پایان می رسد و در نهایت خلوت تر و شکیل تر از چیدمان های آن دوره است.

فضاها به گونه ای تنظیم می شوند که کاربردی و راحت باشند. که با توجه به موارد استفاده می توان قسمتی را کاملا رسمی و بخشی دیگر را خانوادگی تر نمود.

تمرکز بر تقارن شاخصه ی اصلی سبک کلاسیک است. همانطور که در چیدمان اصولی مبل استیل هم عنوان شد، مبلمان در بهترین حالت  به صورت قرینه چیده می شوند.  اشیاء تزئینی مانند آباژور، شمعدان، گلدان و ... جفتی تهیه شده و به صورت قرینه استفاده می شوند. 


فضاهای داخلی ممکن است شامل عناصر معماری سنتی مانند گچبری های دیوار و سقف باشند. البته گچبری ها به نسبت گذشته بسیار ساده تر و مینیمال شده اند.

پالت های رنگی شامل رنگ های خنثی یا جواهری مانند زمردی، یاقوت کبود، یاقوت قرمز و ... هستند که یک نشیمن کلاسیک را تبدیل به نگینی درخشان می کنند. به طوری کلی در سبک کلاسیک به جای اینکه اتاق مملو از رنگ و طرح و ... باشد یک هماهنگی کلی در رنگ و طرح اجزای اتاق مشاهده می شود. اصولاً استفاده از رنگ های خیلی متفاوت در فضای کلاسیک جایز نبوده و یک یا دو رنگ در محیط تکرار می شوند که عموما از یک طیف هستند. رنگ های جواهری نیز جایگاه ویژه ای در رنگ‌بندی دکوراسیون کلاسیک دارند.

روکش چوب مبلمان معمولا چشمگیر بوده و کنتراست قابل توجهی با پارچه ی مبلمان دارد . که در مطلب جذابترین رنگها برای چوب مبل استیل به معرفی آنها پرداختیم.

دیوارها معمولاً با رنگ‌های خنثی رنگ‌آمیزی می‌شوند، اما ممکن است شامل کاغذدیواری‌هایی با نقش و نگار ظریف نیز باشند.

رنگ منسوجات معمولاً خنثی بوده یا با طرح های گلدار و سنتی پوشانده شده اند و جنس آنها با توجه به کاربرد فضا می تواند شامل کتان، ریون، جیر، مخمل، ساتن، ابریشم و ... باشد.

نکات دکوراسیون کلاسیک

در چیدمان مبلمان کلاسیک، اولویت شما باید تقارن باشد، و پس از آن باید به جریان انرژی مثبت و رفت و آمد راحت افراد خانه نیز توجه کنید تا خانه ای مناسب و زیبا داشته باشید. که در مطلب فنگشویی اتاق نشیمن با جزئیات بیشتری به آن پرداختیم.

پالت رنگی خنثی را انتخاب کنید که به نفع رنگ های زمینی یا جواهری باشد. در مطلب انواع رنگ‌بندی ها برای نشیمن می توانید ایده های زیادی در این خصوص به دست آورید.

به دنبال قطعاتی باشید که از نظر سبک و رنگ به طور هماهنگ با هم کار کنند، اما به دنبال مجموعه های هماهنگ از همه چیز نباشید و کمی خلاقیت به خرج دهید تا خانه شبیه نمایشگاه های مبلمان به نظر نرسد.

اگر چه خود مبل کلاسیک می تواند مانند یک اثر هنری زیبا، کل فضا را تحت الشعاع قرار دهد، اما از خرید اکسسوری و لوازم جانبی آنتیک و خاص غافل نشوید. البته زیاده روی در این زمینه نیز به نفع شما نخواهد بود چون در نهایت به جای یک نشیمن شیک، یک سمساری پر زرق و برق خواهید داشت.

در اثاثیه منزل از منسوجات با طرح های راه راه، گلدار و سایر طرح های متناسب با فضای خانه و سبک دکوراسیون استفاده کنید به طوری که محیط منزل شلوغ و به هم ریخته به نظر نرسد.

از نسخه های ساده و معاصر وسایل روشنایی کلاسیک مانند آویزها ، دیوارکوب ها یا لوسترها استفاده کنید و نور پردازی چند سطحی را در فضا اعمال کنید.


قالی‌های قدیمی یا ایرانی برای خانه های کلاسیک بسیار خوب عمل می‌کنند. 


رنگ های چوبی گرم و غنی مانند قهوه ای نیز میتواند بسیار جذاب و فریبنده باشد. اما همانطور که در مطلب جذابیت خانه با سایه های قهوه ای عنوان شد تنها به سایه ای از قهوه ای اکتفا کنید و سراغ یک دکوراسیون قهوه ای رنگ نروید تا خانه ی به روز و زیبایی داشته باشید.

پرده ها معمولاً کلاسیک و چند لایه هستند، اما در حال حاضر استفاده از پرده های شلوغ و والان های سلطنتی دیگر دلچسب نبوده و بهتر است از آنها چشم پوشی کنید.


از لوازم سنتی مانند رومیزی، شمعدان نقره آنتیک، ست‌های چینی قدیمی استفاده کنید، اما به روشی معاصر آنها را دیزاین کنید تا درهم و برهم و قدیمی به نظر نرسند.

سبک کلاسیک با احساس نوستالژی عمیقی که در وجود ما زنده می کند می تواند دکور مورد علاقه ی ما ایرانی ها برای همیشه باشد.