پالت های رنگی جذاب نشیمن

8 ایده رنگی فوق العاده برای اتاق نشیمن

8 ایده رنگی فوق العاده برای اتاق نشیمن
شما می توانید با استفاده از رنگ ها، جلوه های بصری چشمگیری در اتاق نشیمن ایجاد کنید.
اضافه کردن رنگ به محیط، سریعترین راه برای شخصیت دادن به اتاق نشیمن است. هیچ چیز نمی تواند فضا را مانند رنگ متحول کند. 
رنگ (حتی اگر خنثی باشد)  اولین موردی است که باید انتخاب شود. وقتی رنگ مورد نظر خود را انتخاب کردید می توانید طبق قانون رنگی ۱۰،۳۰،۶۰ برای پخش رنگ در فضا و بین وسایل نشیمن تصمیم گیری کنید. طبق این قانون بعد از انتخاب رنگ اصلی نشیمن به دو رنگ دیگر هم نیاز دارید تا اتاقتان را جذاب تر کنید. 


ایده های رنگی نشیمن

در ادامه چند طرح و ایده برای رنگ‌بندی اتاق نشیمن را معرفی می کنیم. که یا در حال حاضر ترند هستند یا در حال ترند شدن برای سال های بعد می باشند. اما در نهایت بدون زمان یا تایم لس بوده و شما می توانید از طراوت و تازگی آن تا سال های سال لذت ببرید.
در هنگام انتخاب رنگ باید  به جهت اتاق نیز دقت کنید. سالن های نشیمن شمالی و شرقی نسبت به اتاق های جنوبی و غربی به سایه های گرم تری نیاز دارند. به همین ترتیب برای اتاق های کم نور نیز رنگ های روشن بیشتری لازم است، مگر اینکه بخواهید نشیمن دنج و تاریکی داشته باشید.

رنگ های پیشنهادی را ببینید و متناسب با فضا و نیازهای خود از آن الهام بگیرید.


1. با رنگ سفید کار کنید

واضح است که رنگ سفید  تأثیری معجزه گر در فضای داخلی دارد. از آن بر روی دیوارها، سقف ها، مبل ها، پرده ها و تمامی وسایل درشت منزلتان استفاده کنید. آنگاه هر اکسسوری وتزئینات غیرسفیدی که وارد اتاق نشیمن کنید مانند یک ستاره خواهد درخشید.
از خودگذشتگی رنگ سفید فوق العاده است. این رنگ بار فراهم کردن تمام نور و انرژی خانه را به دوش می کشد ولی در عین حال توجه را به جاهای دیگر خانه منعکس می کند! 


هر رنگی در کنار سفید بی نظیر می شود. از رنگ های تند و شارپ گرفته تا رنگهای پاستلی و ملایم. از طرفی تغییر دکوراسیون برای یک خانه ی سفید بسیار آسانتر است. این رنگ برای خانه های کوچک نیز بسیار مناسب بوده و مهمترین ترفند برای بزرگ نشان دادن خانه های کوچک است.


2. با طیف های کرمی فضا را گرم کنید

برای مدتی، بین دهه های هفتاد و هشتاد، همه ی خانه ها کرم قهوه ای شده بودند. اگرچه اکنون ما تمایل داریم از آن سبک و رنگ دوری کنیم، اما کرمی به خوبی با اتاق های نشیمن مدرن  یا معاصر مطابقت دارد. 
در واقع، اگر اتاق سفید دوست دارید، اما فضای نشیمن شما رو به شمال یا شرق بوده و بسیار نورگیر است، از امتحان این رنگ، راضی خواهید بود. کرمی انعکاس نور را به گرمای لذت بخشی تبدیل می کند که سفید نمی‌تواند.


کرمی به راحتی با اکثر رنگ ها هماهنگ شده و ست کردن آن بسیار ساده است. مبل کرمی با چه رنگی ست می شود را بخوانید تا ایده های جالبی در این خصوص به دست بیاورید.

اگر باز هم دلتان فضای گرمتری می خواهد سراغ طیف های تیره تر کرمی مانند بژ بروید. اتاق های نشیمن بژ بسیار دوست داشتنی هستند. بژ هم مانند سفید و کرمی یک رنگ خنثی است اما بسیار طبیعی تر. این رنگ یادآور عناصر بسیاری مانند سنگ، قارچ و ... در طبیعت بوده و تاثیر آرامبخشی بر روح انسان دارد.
به نشیمن بژ، کمی سبز چمنی یا سبز خاکی اضافه کنید و از نتیجه ی آن لذت ببرید. این دو رنگ در طبیعت نیز ترکیب فوق العاده ای دارند. پالت های طبیعی الگوهای تست شده ای هستند که همیشه جواب می دهند.۳. از طیف های مناسب خاکستری استفاده کنید

اکنون پرفروش ترین رنگ مبلمان پس از سفید، خاکستری است. که جایگاه خود را به عنوان رنگی مدرن و خنثی تثبیت کرده است. پیدا کردن ایده‌های مناسب برای اتاق نشیمن خاکستری بسیار ساده است. این رنگ نیز مانند دیگر رنگ های خنثی، در ترکیب با آثار هنری و لوازم جانبی مناسب،  می تواند نشیمن شما را چشمگیر کند. در مطلب ست کردن مبلمان طوسی به راهکارهای متعددی در این باره اشاره شده است.


رنگ‌های خاکستری، طیف های بسیار زیادی دارند که شما با توجه به میزان نور اتاق و شمالی یا جنوبی بودن آن می توانید بهترین نوع آن را برای نشیمن خود انتخاب کنید.۴. یک قهوه ای شکلاتی عمیق برای گرما انتخاب کنید

استفاده از ایده های اتاق نشیمن تاریک، ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما در واقع رنگ های تیره تر می توانند انتخاب فوق العاده ای برای اتاق نشیمن باشند. آنها در اتاق هایی که بیش از حد بزرگ به نظر می رسند، تعادل خوبی برقرار می کنند.


اما حواستان باشد اگر از رنگ قهوه ای برای مبلمان و قسمت هایی از دیوار استفاده کردید، حتما کف، دیوار و سایر عناصر اتاق را روشن انتخاب کنید تا کنتراست رنگی رعایت شده و خانه دلگیر و تاریک نشود. 
استفاده از رنگ های گرمی مانند شکلاتی در فضای داخلی منزل، باعث افزایش گرما و صمیمیت خانه می شود. 
اگر از علاقمندان رنگ قهوه ای هستید اما از بازگشت به طراحی های دهه ی هفتاد و هشتاد خانه های ایرانی، وحشت زده آید طیف های روشن تر قهوه ای را تست کنید. رنگ‌های خنثی‌تر و طبیعی‌تر قهوه ای مانند طیف های سفالی  نیز می‌توانند حس زمینی و خاکی فوق‌العاده‌ای را در اتاق ایجاد کنند. آنها به ویژه در فضاهایی که نورگیری خوبی دارند، چشم نواز به نظر می رسند.
در مطلب دنج کردن خانه با سایه های قهوه ای نکات کلیدی این ترکیب را عنوان کردیم.


۵. مشکی را امتحان کنید

رنگ مشکی رنگی فریبنده و عمیق است و هنگامی که با رنگ سفید استفاده می شود، تأثیر متقابلش اتاق شما را به طرز شگفت انگیزی تغییر می دهد. 


مشکی با اینکه خودش به اندازه ی کافی چشمگیر است و در مرکز توجه قرار می گیرد، اما به رنگ های دیگر هم اجازه ی عرض اندام می دهد تا بدرخشند. پس برای نشیمن بزرگ خود، از مبل های مشکی غافل نشوید. رنگ های تیره در ترکیب با طلایی ترکیب محشری به وجود می‌آورند . اگر دکوراسیون شما کلاسیک باشد می توانید با یک دست مبل استیل طلایی با پارچه ی مشکی، دیزاین بی نظیری خلق کنید.


۶. سراغ رنگ آبی  بروید

هیچ چیز مانند یک اتاق نشیمن آبی، زیبا و لذت بخش نیست. طیف های زیبای رنگ آبی، قدرت و آرامش را در کنار هم به نمایش می گذارند.
آبی آسمانی، یک طیف محبوب برای طراحی داخلی به شمار می رود که استفاده از آن در خانه ها روز به روز در حال افزایش بوده و تا سالیان دیگر به ترندهای رنگی دکوراسیون خانگی تبدیل خواهد شد. 


آبی ملایم، رنگی تسکین دهنده و در عین حال نشاط آور است. این رنگ به سادگی با رنگ های بسیاری ست شده و دستتان را در طراحی و چیدمان باز می گذارد.
می توانید آبی را با رنگ سفید و خاکستری سنگ ریزه ای ترکیب کرده و حس ساحلی بی نظیری را به خانه بیاورید. 
اگر عاشق آبی هستید اما بابت سردی خانه بعد از اعمال عناصر آبی رنگ نگرانید، آن را با رنگ زرد ترکیب کنید. این ترکیب علی الخصوص روی مبل های آبی تیره و سرمه ای بسیار خوب جواب می دهد. نحوه ی ست کردن مبل سرمه ای نیز در مطالب قبلی عنوان شد.  اگر هم قصد خرید مبل استیل را دارید، می توانید از رنگ طلایی برای چوب مبل یا لوازم جانبی نشیمن استفاده کنید تا حس گرمای محیط، تقویت شود. البته طلایی در کنار آبی تیره یا سرمه ای به خوبی جلوه گری می کند و برای مبل های آبی روشن بهتر است از چوب نقره ای استفاده شود.


۷. با سبز آرامش را به اتاق نشیمن خود بیاورید

سبز را وارد نشیمن خود کنید و ۶۰ درصد فضا را به آن اختصاص دهید. این ۶۰ درصد می تواند در دیوار، پرده ، مبلمان و ... استفاده شود و آرامش طبیعت را به منزلتان بیاورد. 


سبز رنگی زیبا و الهام بخش است که یک نظم ذاتی با خود دارد. از این رو به افزایش تعادل بصری محیط، کمک بسیار زیادی می کند. 
مطلب مرتبط:


۸. حرارت خانه را با زرد بالا ببرید

اتاق‌های نشیمن زرد، پیچیده و در عین حال گرم و جذاب هستند. رنگ زرد با اینکه رنگ بسیار شاد و انرژی بخشی است اما در ترکیب با قهوه ای، خانه را به طرز به شگفت انگیزی دنج و  آرام می کند، به خصوص در اتاق های نشیمن کوچک. 


این رنگ با طیف زیادی از رنگ ها از قبیل طوسی، صورتی، سبز، بنفش و ... به راحتی ست شده و خانه را سرزنده و پویا نشان می دهد. 


کدام رنگ برای اتاق نشیمن بهتر است؟

نمی توان انکار کرد که اتاق های نشیمن طوسی و سفید همچنان محبوب ترین انتخاب برای افراد به شمار می روند که جایگزین کرم و بژ برای خانه های مدرن شده اند.
اما واقعیت این است که شما برای انتخاب بهترین رنگ اتاق نشیمن خود نیازی به استفاده از رنگ های ترندی و پرکاربرد ندارید. هر چند یک پایه ی ساده و خنثی می تواند گزینه ی خوبی برای طراحی چیدمان مورد نظرتان باشد اما پیشنهاد ما این است که شجاع باشید و با جمع آوری اطلاعات و تصاویر متعدد در خصوص رنگ نشیمن مورد علاقه ی خود، به یک ترکیب عالی که مختص خود شماست، برسید. اینگونه همواره خانه ای یونیک و خاص خواهید داشت که انعکاس خود درونی شما بوده و از بودن در آن فوق العاده لذت خواهید برد.


برگرفته از: homesandgardens.com

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.