رازهاي انتخاب چند دست مبلمان براي منزل

چه مبل هایی را با هم نخریم؟

چه مبل هایی را با هم نخریم؟

تعداد مبل های مورد نیاز هر خانه، با توجه به پلان آن و تفکیک فضاهای داخلی، می تواند متفاوت باشد. که اندازه و تعداد دقیق آن را در مطلب چند دست مبل بخرم؟ به طور کامل شرح دادیم. در اینجا می خواهیم در مورد سبک و رنگ ست های مختلف مبلمان منزل صحبت کنیم تا بیشترین هماهنگی را با منزل و سبک چیدمانی ما داشته باشد.

خرید مبل های متعدد و بی ربط، یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که دیزاین خانه را کاملا نابود می کند!

شاید با خودتان فکر کنید در فضاهای مختلفی مانند تی وی روم یا اتاق نشیمن بتوان از رنگ و مدل های متفاوتی برای مبلمان استفاده کرد اما باید بدانید در پلان آزاد ، فضاها به هم دید مستقیم دارند و استفاده از مدل های گوناگون و رنگ های ناهمگون باعث شلخته و درهم به نظر رسیدن خانه می شود. 

درادامه نکات ضروری هنگام خرید چند دست مبلمان را یادآوری می کنیم:

تمامی مبل ها در یک سبک باشند

هر چند دست مبلمان که در خانه داشته باشید باید تمامی آنها یک اشتراک اجباری داشته باشند و آن هم تشابه در سبک است . یعنی اگر سبک چیدمان منزلتان کلاسیک است مبلمان رسمی و راحتی هر دو باید در همین سبک باشند.  
در سبک کلاسیک مبل رسمی و فرمال منزل شما مبل استیل است. از این رو  برای تهیه مبل دوم حتی اگر راحتی هم باشد باید از قواعد سبک کلاسیک پیروی کنید .
وقتی مبل استیل در منزل دارید لازم است تمامی لوازم و حتی معماری داخلی خانه کلاسیک باشد تا هارمونی بصری فضا حفظ شود. خواندن مطلب چه چیزهایی با مبل استیل ست نمی شود دید بازتری در این خصوص به شما می دهد.  
در این حالت وقتی قصد خرید مبل دیگری را دارید  حتی مبلمان راحتی، حتما باید در سبک و سیاق کلاسیک باشد تا با دکوراسیون خانه متناسب باشد. برای اینکه ببینید مبل راحتی مورد نظر شما چه سبکی دارد باید به موارد متععددی دقت کنید .  که چند مورد مهم ان عبارتند از:
درپایه های مبل راحتی کلاسیک، معمولا از چوب استفاده می شود که علاوه بر زیبایی، دوام و استحکام بیشتری نیز دارد. چون مبل راحتی برای استفاده ی روزمره و لم دادن مورد استفاده قرار می گیرد داشتن پایه ی چوبی باعث بیشتر شدن عمر مفید مبلمان نیز می گردد و مقاومت آن را بالا می برد.

در دسته های آن مقداری انحنا وجود دارد

لمسه کوبی یکی از بارزترین ویژگی های مبل های راحتی کلاسیک است.

از آنجایی که دسته های مبل استیل چوبی هستند، بهتر است از مبل های راحتی با دسته های پارچه ای استفاده شود تا تعادل فضا حفظ شود. دوخت های روی دسته ها هم یکی از ویژگی های سبک کلاسیک است.

رنگ مبل ها به هم بیاید

مبل های متعدد اگر چه برای کاربردهای متفاوتی خریداری می شوند اما از آنجایی که در یک پلان آزاد و در فضاهای همجوار هم قرار دارند حتما باید همانند سبک در رنگ هم با کلیات منزل، تطابق داشته باشند. برای انتخاب رنگ، هم به تم رنگی کلی و هم رنگ مبل اصلی دقت کنید. رنگ ست های دیگر مبلمان را می توانید در رنگ هم طیف یا مکمل رنگ مبل اصلی انتخاب کنید. مثلا اگر مبل اصلی شما طوسی باشد می توانید مبل دوم را یا در طیف های دیگر طوسی انتخاب کنید، یا سراغ رنگ های مکمل بروید . البته از آنجایی که رنگ های طوسی، کرمی، سفید و هم خانواده های آن، رنگ های خنثی هستند، با تمامی رنگ ها به راحتی ست می شوند. از این رو برای خرید مبل دوم به دیگر عناصر نشیمن مانند پرده ها، فرش و ... نیز باید دقت کنید تا نشیمن متناسبی داشته باشید. البته فراموش نکنید که هنگام رنگبندی وسایل منزل حتما از قانون رنگی 10،30،60 در دکوراسیون داخلی، پیروی کنید تا رنگ امیزی جذابی در خانه اشته باشید.

علاوه بر رنگ پارچه ، باید دقت کنید که رنگ چوب مبل های منزلتان نیز کاملا یکی باشد. علی الخصوض وقتی مبل اصلی شما استیل است؛ چون بخش زیادی از آن با چوب پوشانده شده است این مساله اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر رنگ چوب مبل استیل شما طلایی، نقره ای ، قهوه ای، استخوانی و ... باشد، رنگ پایه های مبل دوم را نیز دقیقا در همین رنگ ها انتخاب کنید.

طرح مبل ها با یکدیگر تناسب داشته باشد

سادگی همیشه به روز و زیبا است . پس بهترین انتخاب طرح های ساده است.همانطور که در مقاله ی مبل هایی که از مد نمی روند هم اشاره کردیم؛ بهتر است طرح مبلمان را ساده انتخاب کنید و اگر خیلی به استفاده از پترن های متنوع در نشیمن خود علاقمندید، سراغ کوسن های طرح دار بروید . کوسن ها به دلیل هزینه ی کمتر، در صورت دمده شدن به راحتی قابل تعویض هستند. 

 اما اگر یکی ازست های مبلمانتان طرح دار است ، لازم است که سایر مبل ها را کاملا صاده و بدون هیچ طرح و نقشی انتخاب کنید. البته در صورتی که تمامی مبل ها ساده باشند می تواند از یک یا دو مبل اکسنت برای روح بخش به فضا و دنج کردن خانه استفاده نمایید.