راه هاي چيدن مبلمان در خانه هاي بزرگ

صفر تا صد چیدمان نشیمن بزرگ

صفر تا صد چیدمان نشیمن بزرگ

درست است که چیدن نشیمن کوچک همواره دغدغه بوده و ترفندهای خاصی برای بزرگتر نشان دادن خانه و نوع دکوراسیون می طلبد اما نشیمن بزرگ هم دردسرهای خودش را دارد. از آنجایی که محیط های بزرگتر به اسباب و وسایل بیشتری نیز نیاز دارند؛ یکدست و متعادل نشان دادن فضاهای بزرگ کار سخت تری است و یک اشتباه کوچک می تواند انسجام فضا را از بین ببرد. از طرفی فضاهای بزرگ تر معمولا حالت رسمی تری داشته و حس راحتی کمتری دارند. به همین دلیل در چیدمان خانه های بزرگ، علاوه بر توجه به قواعد کلی دکوراسیون باید راه هایی برای دنج و آرام بخش کردن خانه نیز پیدا کرد. 

در ادامه صفر تا صد چیدمان یک نشیمن بزرگ را  می بینید:

تفکیک فضا

برای دکور اصولی اتاق نشیمن بزرگ ابتدا باید تفکیک فضا انجام دهید. فضاهای مورد نظر خود از قبیل نشیمن، تی وی روم، ناهارخوری، پذیرایی و ... را مشخص نمایید. این کار باعث می شود تمامی قسمت های خانه مورد استفاده قرار گرفته و موجب سرزندگی محیط منزل هم می شود.

 برای جداسازی می توانید از المان های مختلفی استفاده کنید.

ساده ترین روش برای تقسیم فضاهای مختلف خانه استفاده از فرش است. به جای اینکه کل منزل را فرش کنید، فرش ها را به طور اصولی و با توجه به تعریف فضایی پهن کنید. 


رنگ متفاوت در دیوار و سقف نیز ایده ی جالبی است که این روزها بسیار ترند شده و جذابیت دکوراسیون خانه را دو چندان می کند.


استفاده از متریال متفاوت در دیوار نیز راهکار خوبی برای جدا کردن فضاها است که امروزه در طراحی تی وی وال یا دیوار تلویزیون بسیار رایج است.


پارتیشن ها هم تفکیک کننده های بسیار مناسبی هستند که در هر جنس و طرح و رنگی که بخواهید موجود بوده و شما می توانید با توجه به سبک دکوراسیون خود متناسب ترین نوع آن را انتخاب کرده و شکل زیباتری به خانه ی خود ببخشید.


از دیگر روش های تفکیک فضایی؛ کف غیر همسطح است. که در معماری داخلی برخی منازل وجود دارد و شما می توانید از آن استفاده بهینه کنید. 


انتخاب و چیدمان مبلمان

برای فضاهای مشخص شده با توجه به کاربردهایی که دارند مبلمان مناسب را تهیه کنید. 

برای خانه های بزرگ بهتر است از مبل های حجیم تر استفاده شود تا درصد بیشتری از فضا را پوشش دهد. مبل های استیل بهترین گزینه برای نشیمن وسیع هستند. این مبل ها هم خانه را بسیار شکیل تر جلوه می دهند و هم خودشان در فضاهای بزرگتر فرصت جلوه گری بیشتری دارند.


علاوه بر انتخاب مبلمان حجیم، سعی کنید میزهای جلو مبلی را نیز تا حد امکان بزرگ انتخاب نمایید. با این کار هم فضاهای خالی به راحتی پر می شود و هم امکان پذیرایی راحتتر از مهمانان را دارید. دقت کنید که میز جلو مبلی حتی اگر به صورت جدا تهیه می شود کاملا ست مبلمان باشد. مثلا  در سبک کلاسیک لازم است که میز جلومبلی حتما مطابق رنگ چوب 
مبل استیل تهیه شود تا فضای لوکس تری داشته باشیم.
 
در صورت انتخاب مبل استیل باید تمامی نکات مهم در سبک کلاسیک، مو به مو رعایت شود تا یک دیزاین منسجم و یکپارچه داشته باشیم .
خواندن مطلب چه چیزهایی با مبل استیل ست نمی شود می تواند در این خصوص به کمکتان بیاید.

مبل های راحتی حجیم با دسته های پارچه ای، پشتی های لمسه کوبی و ... نیز خانه های بزرگ را بسیار متعادل تر می کنند.


همانطور که در مطلب بهترین مبل ها برای تی وی روم عنوان شد، مناسبترین مبل ها برای جلوی تلویزیون مبل های راحتی هستند.

برای ناهار خوری نیز ترجیحا از میز و صندلی های ست مبلمان خود استفاده کنید. 

همچنین می توانید برای ایجاد فضاهای دنج از یک یا دو مبل اکسنت کمک بگیرید و یک گوشه ی خلوت فوق العاده در منزل خود داشته باشید. در خانه های دوبلکس، فضای کنار پله می تواند جای مناسبی برای ساختن این مکان دنج باشد.


برای چیدمان مبلمان ابتدا نقطه کانونی تعیین کنید. تعیین نقطه کانونی از هرج و مرج در فضا جلوگیری کرده و یک نظم ذاتی به محیط می بخشد.

سپس بزرگترین مبلمان را روبروی نقطه کانونی قرار داده و سایر مبل ها را متناسب با فضا بچینید. 

با توجه به پلان فضایی که تعریف کرده اید می توانید مبل ها را به صورت متقارن، ال، نیم دایره و ... دیزاین کنید.


حتما فاصله های طلایی مبلمان از دیوار و از همدیگر را رعایت کنید. این مساله در اتاق های بزرگ بسیار مهم تر بوده و موجب جذاب تر دیده شدن محیط های گوناگون منزلتان می شود. البته حواستان باشد که بزرگی خانه موجب زیاده روی در فاصله ی بین مبلمان نشود. فواصل بین مبلمان باید به گونه ای باشد که حس صمیمیت و امکان گفتگو از بین نرود. معمولا فاصله ی مبلمان از دیوار را حدود 5 الی 10 سانتی متر در نظر گرفته می شود اما در خانه های بزرگ می توانید بدون نگرانی این فاصله را حتی تا نیم متر هم افزایش دهید . ولی در مورد فواصل بین مبلمان باید همان قاعده ی 10 الی 25 سانتی متری را رعایت کنید تا فضای کقتگو حفظ شود.

 

فرش و پرده 

فرش و پرده، بعد از مبلمان، مهمترین عناصر اتاق نشیمن هستند که باید به سبک کلی دکوراسیون خانه وفادار بوده و همسو با سبک مبلمان انتخاب شوند. 

حتما به تعداد فضاهای تعریف شده؛ فرش تهیه کنید.
فرش کردن یکپارچه ی خانه و یا بی فرش گذاشتن بعضی قسمت های خانه مانند ناهار خوری، اکیدا ممنوع بوده و موجب نابودی زحمتتان برای داشتن یک خانه ی لوکس و زیبا می شود.


 ابعاد فرش را کاملا مناسب انتخاب کنید. برای اتاق ناهار خوری باید اندازه فرش به گونه ای باشد که صندلی ها پس از بیرون آمدن از زیر میز، هنوز روی فرش باشند. فرش سایر قسمت ها هم باید طوری باشد که یا کل مبلمان روی فرش قرار بگیرد و یا پایه های جلویی مبلمان روی فرش باشد. اینکار اتصال بصری هر فضا را حفظ کرده و خانه را یکدست تر نشان می دهد.

برای سبک مدرن فرش های مدرن و وینتیج بسیار مناسب هستند. اما برای سبک کلاسیک حتما از فرش های کلاسیک و فاخر استفاده کنید. 

پرده ها را متناسب با سبک و رنگ دکوراسیون منزلتان انتخاب کنید

برای سبک های مدرن و معاصر می توان از پرده های ساده با پارچه هایی مانند کتان یا حریر و امثالهم استفاده کرد. 
 اما در سبک کلاسیک پرده ها نیز باید از جنس های سنگین تر انتخاب شوند. تقارن در این نوع چیدمان موجب زیبایی وافر خانه می شود. پس سعی کنید از پرده های دو طرفه استفاده کنید تا قرینگی محیط حفظ شود.

معمولا برای خانه های بزرگ از پرده های چند لایه استفاده می شود. این کار حس سرد و بی روح حاکم بر خانه های بزرگ را دور کرده و آرامش و گرمی را مهمان محیط منزلتان می کند. از طرفی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود. 


نورپردازی 

محیط های بزرگتر نیاز به نور بیشتری هم دارند. از این رو باید علاوه بر لوسترهای بزرگ و درخشانی که برای سقف خانه تهیه می کنید. به فکر نورپردازی های چند سطحی نیز باشید. استفاده از دیوار کوب ها ، آباژورها، نور مخفی و به طور کلی منابع مختلف نوری، لازمه ی یک دیزاین کامل و بی نقص است. 


البته نورپردازی های رنگارنگ و کناف سقف و دیوار دیگر مورد تایید طراحان داخلی نبوده و به جای آن استفاده از متریال طبیعی با نقش و نگاری ساده، ترند شده است، که بسیار زیباتر و ماندگارتر خواهد بود. 


رنگ دکوراسیون

رنگ و سبک دکوراسیون دو مساله ی کاملا سلیقه ای بوده و برای انتخاب آنها ابتدا باید به روحیات و سلیقه ی خود رجوع کنید. برای خانه های بزرگ دستتان در انتخاب رنگ کاملا باز است. می توانید بدون نگرانی سراغ هر رنگی که علاقه دارید بروید. اما بعد از انتخاب مبلمان اصلی منزلتان باید از یک تم رنگی کلی مطابق با قانون رنگی 10 ، 30، 60 پیروی کنید تا چیدمان منزلتان متعادل و متناسب باشد . 

اما توجه داشته باشید که حتی در خانه های بزرگ بین ده تا سی درصد فضا را با رنگهای تیره پر کرده و رنگ تیره را به عنوان رنگ غالب دکوراسیون انتخاب نکنید. چون استفاده ی زیاد از رنگهای تیره موجب دلگیری فضا و افسردگی ساکنین خانه می شود. 

مثلا اگر مبل اصلی منزلتان مشکی است برای سایر لوازم منزل مانند مبلهای دوم و سوم ، فرش، پرده و ... سراغ رنگهای روشن بروید.

در  مطالب سایت می توانید ایده های رنگی متفاوت برای نشیمن را مطالعه کنید تا دید بهتری نسبت به انتخاب رنگ مناسب سالن خود پیدا کنید.