تعداد ست هاي مبلمان مورد نياز در خانه

چند دست مبل بخرم؟

چند دست مبل بخرم؟

مبلمان یکی از اصلی ترین آیتم های اتاق نشیمن بوده و تاثیر بسیار زیادی هم در آسایش و هم در زیبایی منزل دارد. در این مقاله در مورد تعداد ست های مبلمان و شرایط خریداری آن صحبت خواهیم کرد تا بتوانید به نحو احسن چند دست مبل را در یک سالن قرار داده و چند فضای مجزا و جذاب برای انجام فعالیت های مختلف داشته باشید.

تفکیک فضا

یکی از مهمترین موارد هنگام خرید مبلمان اضافه، مشخص کردن فضاهای مختلف در اتاق نشیمن است. فضاهایی مانند تی وی روم، سالن ناهار خوری ، اتاق نشیمن، کتابخانه و ...  که قبلا در اتاق های جداگانه ای تعریف می شدند امروزه به دلیل نوع معماری و کوچکتر شدن خانه ها،  به صورت یکپارچه طراحی می شوند. فضای یکپارچه یا پلان آزاد، هم دست شما را در جانمایی وسیله ها باز می گذارد و هم فضا را دلباز و بزرگتر نشان می دهد . 

در این سبک برای تفکیک فضا نیازی به دیوار و قطع ارتباط بصری نیست و شما به سادگی با ساده ترین المان ها می توانید این کار را انجام دهید. ساده ترین راه برای تفکیک فضایی؛ استفاده از فرش است. همانطور که در انتخاب فرش مناسب نشیمن عنوان شد؛ شما با پهن کردن چند فرش می توانید چندین فضای مختلف در منزل ایجاد نمایید:


راه ساده ی دیگر استفاده از کف غیر هم سطح است:


رنگ متفاوت در دیوار یا سقف نیز می تواند شیوه ای آسان و کاربردی برای مشخص کردن حد و مرزِ هر یک از فضاهای منزل باشد


استفاده از انواع پارتیشن ها در مدل های چوبی، شیشه ای و ... بسته به سبک منزلتان هم گزینه ی مناسبی ست.


پارتیشن ها در عین اینکه رسالت پلان آزاد را حفظ می کنند که همان برقرای ارتباط سمعی و بصری میان قسمت های مختلف خانه است، باعث جذاب تر شدن فضای خانه نیز می شوند.

بعد از تفکیک فضایی و مشخص کردن قسمت ها و کاربرد های مختلف آن، تعداد ست های مبلمان شما مشخص می شود. برای مثال اگر فضاهای مشخص شده ی شما شامل: تی وی روم ، ناهار خوری و نشیمن باشد،  شما به دو دست مبلمان و یک ست ناهار خوری نیاز دارید .

اما برای تعیین نوع مبلمان یا تعداد نفرات آن، باید مواردی که در ادامه میاید را هم لحاظ نمایید:

نقطه کانونی

حتما برای فضاهایی که در خانه تعریف کرده اید یک نقطه ی کانونی تعریف نمایید. با این کار آگاهی زیادی در مورد انتخاب تعداد و مدل مبلمان به دست میاورید.
مثلا برای تی وی روم مسلما تلویزیون نقطه ی کانونی خواهد بود که مبلمان حول آن چیده خواهد شد. حالا تلویزیون را  جانمایی کرده و برای باقیمانده ی فضا برنامه ریزی می کنیم.


همانطور که در مطلب مبل های مناسب تی وی روم عنوان شد ؛ معمولا بزرگترین مبل روبروی تلویزیون قرار گرفته و بقیه مبل ها حول آن چیده می شوند.اما برای این که بداینم چه نوع مبلی برای ما مناسب است یا ست کامل می توانیم بخریم یا نه؟! باید ابعاد فضا و مبلمان را به دقت دربیاوریم. ابعاد فضا و مبلمان

اکنون که فضاهای مختلف خانه تفکیک شدند باید ابعاد هر فضا را به طور دقیق اندازه گیری نماییم. بدون دانستن ابعاد فضایی که برای چیدمان در اختیار داریم، انتخاب تعداد مبلها غیر ممکن است.


پس از مشخص شدن ابعاد فضا، نوبت به تقریب ابعاد مبلمان می رسد. با توجه به  سبک مبلمانی که قصد خرید آن را دارید ، اندازه ی آن را محاسبه کنید. مبل های مدرن معمولا ظریف تر بوده و ابعاد کمتری دارند اما مبل های کلاسیک مانند مبل استیل یا مبل چستر ارتفاع بلندتر یا پشتی و دسته های حجیم تری داشته و فضای بزرگتری می طلبند.


پس حتما در این مورد نهایت دقت را به خرج دهید تا متحمل هزینه های اضافه نشوید. چون شاید اشتباه در طرح و رنگ، به راحتی با تعویض روکش، جبران شود اما اگر مبلمان بزرگتر از فضا خریداری شود، حتی از دست طراح داخلی هم کاری بر نمی آید. 

نکته: هنگام اندازه گیری مبلمان حتما فاصله های ضروری در چیدمان را نیز لحاظ کنید. 
 فاصله ی مبلمان تا دیوار باید در حدود 5 الی 10 سانتی متربوده و فاصله ی بین مبلها از 10 تا 25 سانتی متر ،در نظر گرفته شود.
مبل هایی که روبروی هم قرار می گیرند باید بین 2.10 تا 2.80 متر فاصله داشته باشند .


با دانستن این موضوع متوجه می شوید که می توانید یک ست کامل تهیه کنید یا باید به فکر خرید یک مبل ال باشید.البته گاهی نیز تنها خرید یک کاناپه برای تی وی روم یا یک مبل اکسنت، برای فضای دنج گوشه ی خانه، می توانند انتخاب های بسیار مناسبی باشند.