راهکار استفاده از رنگهاي مختلف در چيدمان نشيمن

قانون رنگی 10-30-60 در دکوراسیون داخلی

قانون رنگی 10-30-60  در دکوراسیون داخلی
راهکار استفاده از رنگهای مختلف در چیدمان نشیمن
چیدمان  خانه،  نه تنها یکی از دغدغه های هر روزه ی طراحان داخلی است، بلکه برای اکثر افراد ، موضوعی جذاب می باشد .
یکی از مسائل مهم هنگام چیدمان منزل، ترکیب رنگهای مختلف در محیط است . استفاده از رنگهای مختلف در دکوراسیون داخلی مانند راه رفتن روی یک لبه ی باریک است که با کوچکترین لغزشی ممکن است کل زحمات شما به باد برود. شاید علت اکثر دکوراسیون های مونوکرومی که امروزه می بینیم هم، همین امر باشد . اما قانون 10-30-60 یک ترفند فوق العاده در دیزاین داخلی است که با کمک آن می توانید بدون ترس، از رنگهای مورد علاقه ی خود در فضا، استفاده کرده و به یک نسبت ِ رنگی ِ متعادل و چشم نواز برسید.

قانون 10-30-60 به توزیع رنگها در محیط می پردازد که هر کدام از این اعداد به رنگهای خاصی مربوط می شوند.

60

عدد 60 نشان دهنده ی رنگ اصلی و غالب دکوراسیون منزل شماست. این رنگ  باید 60 درصد فضا را پوشش داده و بهتر است از پالت رنگی خنثی انتخاب شود. رنگ های خنثی یکی از رنگ های بسیار کاربردی در دکوراسیون داخلی بوده و به خاطر پایداری در مد و انعطاف پذیر بودن، طرفداران بسیاری دارد. در مطلب بهترین رنگها برای مبل استیل و مبل هایی که همیشه مد هستند با جزئیات بیشتری به اهمیت رنگهای خنثی  برای آیتم های اصلی اتاق  نشیمن پرداختیم . هنگام فروش نیز اینگونه خانه ها راحت تر فروش می روند. رنگ های خنثی همیشه محبوب و جذاب بوده و باعث می شوند بیشتر و بهتر به رنگهایی که در کنار آنها به کار رفته ، دقت کنید. این رنگها نیز دارای طیف های سرد  و گرم می باشند که طیف گرم آن شامل رنگهای: مشکی ، قهوه ای ، برنزی ، طلایی ، بژ و رنگهای سرد آن : سفید ، شیری ، نقره ای ، خاکستری، می باشند. شما می توانید با توجه به روحیات خود و کاربری فضای منزلتان مانند اتاق خواب، نشیمن، پذیرایی و ... یکی از تم های رنگی بالا را برای محیط انتخاب نمایید. 


برای پوشش 60 درصدی فضا، باید حتما مبلمان، دیوارها، تخت خواب و سایر وسایل بزرگ منزل ، به رنگ غالب باشد. در مطالب ست کردن مبل های کرمی و پالت های رنگی مبل طوسی، به برخی از مدل های ترکیب رنگی با مبل های خنثی اشاره نمودیم.

   

30

عدد 30 نشان دهنده ی رنگی ست که قرار است در 30 درصد فضای شما به کار برده شود. این رنگ معمولا از بین رنگهای خنثی یا رنگهای 
غیر فعال انتخاب می شود . رنگهای غیر فعال شامل رنگهایی هستند که در طبیعت موجود بوده و فضا را آرام و روح نواز جلوه می دهند. سبز، آبی و بنفش نمونه ای از رنگ های غیر فعال هستند که شما می توانید از آنها در ترکیب با رنگهای خنثی بهره ببرید.


همانطور که در مطلب ست کردن مبل سبز هم عنوان شد؛ رنگهایی مانند سبز باعث تمرکز حواس و افزایش احساس امنیت در انسان می شوند. شما می توانید از این رنگ ها در آیتم هایی مانند: پرده، فرش، یکی از دیوارها، مبلمان، صندلی، تابلو و ... استفاده کنید.


10

حالا می رسیم به کمترین بخش و شاید حساس ترین بخش رنگی! قسمت 10 درصدی معمولا از بین طیف های چشمگیرتر رنگهای غیر فعال یا رنگهای فعالی مانند قرمز،زرد و نارنجی انتخاب می شود که می تواند شور و هیجان را وارد خانه کرده و دکوراسیون با طراوتی را برایتان رقم بزند. این رنگ در واقع رنگ تاکیدی منزل شما بوده و می تواند در آیتم هایی مانند صندلی یا مبل اکسنت، تابلو و اکسسوری هایی مانند کوسن، شمع، گل ، گلدان و ... مورد استفاده قرار بگیرد.همانطور که در مطلب همه چیز در باره ی کوسن ها و انتخاب آن عنوان شد، استفاده از رنگهای فعال یا شارپ در کوسن ها یک ایده ی عالی و اقتصادی بوده که به آسانی و کمترین هزینه با تغییرات مد می توان تغییرات چشمگیری در خانه ایجاد نمود. 
    

برای داشتن یک چیدمان عالی و جذاب علاوه بر آشنایی با مواردی مانند : اشتباهات دکوراسیونی ، فنگشویی ، دانستن فاصله های ضروری ، چیدمان اصولی و ... لازم است در رنگ شناسی نیز مهارت بالایی داشته باشید . شناخت رنگهای گرم ، سرد، رنگ های مکمل یا جفت شونده و ... از جمله مواردی هستند که با توجه به آنها می توانید بیشترین بهره را از قانون 10-30-60 ببرید. مثلا می توانید برای دیزاین فضا 60 درصد رنگ کرم، 30 درصد آبی و 10 درصد زرد برداشته و یک ترکیب رنگی عالی و متعادل داشته باشید. 

   
  

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.