چه مبل هايي نبايد بخريم

مبل هایی که هرگز نباید بخرید

مبل هایی که هرگز نباید بخرید

امروزه مبل ها از اساسی ترین نیازهای یک زندگی مدرن محسوب شده و خرید آن از واجبات است. مبل ها هم از جنبه ی راحتی و هم زیبایی تاثیر زیادی در خانه ی ما دارند از طرفی هزینه ی زیادی نیز باید بابت خرید آن صرف شود . پس برای اینکه پولتان را دور نریخته باشید باید دقت کافی به خرج دهید تا مجبور نشوید در فاصله ی کوتاهی به خاطر دمده شدن، عدم راحتی و ... مجبور به تعویض  آن شوید. مبل هایی که خانه را بزرگتر نشان میدهند، یا مبل هایی که هرگز از مد نمی روند را در مطالب قبلی بررسی کردیم، حالا برویم سراغ مبل هایی که هرگز (یا بنا به شرایطی هرگز) نباید به سمتشان بروید :

 مبل چرمی 


مبل چرمی چه از چرم طبیعی ساخته شده باشد چه مصنوعی، به هیچ عنوان مبل راحتی نبوده  و آسایش شما را تامین نمی کند . از طرفی باعث عرق کردن شده و سر و صدای زیادی نیز هنگام نشست و برخاست ایجاد می کند. این مبل ها اگر رویه ی آن مصنوعی باشد، پس ازمدت زمان کوتاهی پوسته پوسته شده و زیبایی ظاهری خود را هم از دست می دهند. البته مبل های چرمی برای محیط های اداری و دفاتر کار می توانند گزینه ی مناسبی باشند.

مبل دو رنگ 


مبل هایی که در دو رنگ تولید می شوند ، علی الخصوص دو رنگ مکمل؛ اگر چه در ابتدا بسیار جذابند و ترکیب رنگی زیبای آنها می تواند شما را وسوسه کند اما پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان تحت تاثیر این حس گذرا قرار نگرفته و سراغ خرید آنها نروید. این مبل ها اول از همه، دیزاین کلی خانه را برایتان بسیار سخت می کنند چرا که در انتخاب سایر آیتم های اتاق نشیمن مانند فرش ، پرده و ... انتخاب رنگی بسیار محدودی خواهید داشت و به دلیل همین محدودیت به سادگی نمی توانید دست به تغییرات جزئی و ساده ای مانند تعویض کوسن ها و ... بزنید و همین امر در دراز مدت شما را خسته و دلزده می کند. از طرفی این گونه مبل ها، فضا را شلوغ نشان داده و برای خانه های کوچک مناسب نیستند.

مبل گلدار


اگر می خواهید به راحتی و با تغییرات کوچک، اتفاقات بزرگی را در دیزان اتاق نشیمن خود رقم بزنید؛ هرگز! هرگز! هرگز سراغ مبل های گلدار نروید . این گونه مبل ها حتی از همان ابتدا نیز چیزی جز دلزدگی و پشیمانی برایتان به همراه ندارند. مهمترین ایراد این مبل ها این است که خانه را نا مرتب و به هم ریخته جلوه داده و تمرکز شما را از بین می برند. از طرفی به سختی می توان آیتمی پیدا کرد که با آنها هماهنگ شود. بهترین انتخاب برای مبلمان ، پارچه های ساده در رنگ های خنثی است که به آسانی با هر طیف رنگی ست شده و خانه را دلباز تر و بزرگتر نشان می دهد. البته تبصره ای که در این بخش می توان قائل شد در مورد مبل های اکسنت است که می توانند در هر رنگ و طرحی تهیه شده و در گوشه های دنج خانه مورد استفاده قرار بگیرند . اما خرید یک ست کامل مبل گلدار به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

مبل تیره


همانطور که در مطلب رنگهای ممنوعه برای مبل استیل نیز عنوان شد ، مبل های تیره اگرچه بسیار رسمی،شکیل و زیبا هستند اما نمی توان از آنها برای هر محیطی استفاده کرد . پس اگر نشیمنتان فضای کافی ندارد نباید سراغ این مبل ها بروید . چرا که رنگهای تیره باعث دلگیر شدن و کوچکتر به نظر رسیدن خانه می شوند. 

مبل های راحتی حجیم


از جمله مبل های حجیمی که این روزها خیلی نیز باب شده مبل چستر است که طرفداران بسیاری دارد . مبل چستر یک مبل اصیل و بسیار زیباست که می تواند باعث افزایش جذابیت فضا بشود . اما دقت کنید استفاده از این مبل های زیبا، فضایی بزرگ می طلبد و استفاده از آنها در خانه های کوچک هم برای صاحبخانه دست و پاگیر می شود و هم خانه را مانند یک انباری در هم و شلوغ می کند .

مبل های پر کار با تاج های بلند 


اینگونه مبل ها نیز اگر چه با زحمت بسیاری تولید شده و جزو مبل های اشرافی و بسیار گران قیمت می باشند اما باز هم باید بگوییم که هر چیزی جایی دارد . اگر متراژ منزلتان کمتر از 200 متر است و نشیمنتان خیلی بزرگ نیست حتما از مبل هایی با قاب ظریف تر و منبتهایی ساده تر استفاده کنید . تاج بلند و طرح شلوغ، دو موردی هستند که بیشترین تاثیر را در کوچک و شلخته به نظر رسیدن خانه دارند . مهمترین اصل هنگام خرید اسباب منزل توجه به ابعاد اتاق است . چون حتی زیباترین وسایل وقتی جایی برای ابراز زیبایی خود نداشته باشند، محیط زندگی ما را تبدیل به یک آنتیک فروشی شلوغ می کنند نه یک خانه ی راحت و دلچسب.

مبل بدون پایه


در اصول فنگشویی  تاکید بر این است مبلی بخرید که بتوان به سادگی زیر و اطراف آن را نظافت کرد که در مبل های بدون پایه این امکان وجود ندارد. از سوی دیگر مبل های پایه دار از لحاظ بصری باعث بزرگتر به نظر رسیدن خانه می شوند و مبل های بدون پایه دقیقا عکس این حالت را ایجاد می کنند. 

مبل پایه استیل


درست است که شما را ترغیب به خرید مبل های پایه دار کردیم، اما نه هر پایه ای! مبل های پایه استیل اگر چه در ابتدا بسیار چشمگیر و جذاب هستند اما پس از مدتی درخشش اولیه ی خود را از دست داده و کدر و رنگ پریده می شوند . البته تشخیص استیل از آهن رنگ شده نیز کار بسیار سختی ست که باید هنگام خرید دقت کافی به خرج داده و از فروشنده های معتبر خرید نمایید.

ست کامل مبلمان 


یکی از مهلک ترین اشتباهات چیدمانی در خانه ها، که البته روز به روز در حال کاهش است ، چیدمان اتوبوسی و ردیفی مبلمان است که نه تنها مبلمان را زشت جلوه می دهد بلکه زیبایی خانه را نیز می گیرد . یکی از اصلی ترین دلایل بروز این اشتباه، خرید تعداد مبلمان بیشتر از فضای خانه است که جای کافی برای دکوراسیون اصولی مبلمان باقی نمی ماند.  برای پیشگیری از این مشکل تنها کافی ست تعداد مبلمان را متناسب با ابعاد  نشیمن خریداری نموده و خود را ملزم به خرید یک ست کامل ندانید.

  مبل ال با صندلی میزبان


مبل ال یک انتخاب عالی برای خانه های کوچک به شمار می رود که یک سمت اتاق قرار گرفته و سمت دیگر خانه کاملا باز است. حالا تصور کنید یک مبل دیگر در کنار این چیدمان قرار بگیرد با این کار هم ماهیت مبل ال را زیر سوال برده اید و هم رفت و آمد را برای اهالی خانه مشکل می کنید.