چگونه مبل هايمان را در خانه نظافت کنيم؟

روش های تمیز کردن مبلمان در منزل

روش های تمیز کردن مبلمان در منزل


مبل ها، چشمگیرترین نقطه در اتاق نشیمن بوده و به دلیل در اختیار داشتن بیشترین حجم اتاق نشیمن، اولین جایی هستند که نظر بیننده را جلب می کنند. از این رو تمیزی و زیبایی آن تاثیر مستقیمی روی زیبایی و تمیزی منزلتان دارد. همانطور که در مطلب راه های نگهداری از مبلمان عنوان کردیم، نظافت و گردگیری منظم و روزانه ی مبلمان ، باعث می شود، گرد و غبار در تار و پود پارچه ی مبلمان نفوذ نکرده و رنگ مبلمان شما کدر نشود. اما اگر به دلیل مشغله ی کاری و داشتن شرایط خاصی مانند فرزند کوچک و ... درخشش اولیه ی مبلمانتان از بین رفته است بدون نگرانی با ما همراه باشید تا با چند روش خانگی بتوانید مبلمان خود را در منزل نظافت کرده و از دیدن نتیجه ی آن لذت ببرید:

مرحله اول: گردگیری 

مرحله ی اول نظافت مبلمان را حتما به گردگیری و غبار روبی اختصاص دهید  و سعی کنید تمامی ذرات ریز و درشتی که لابلای درزها، بالش ها و محل اتصالات پارچه ای مبلمان وجود دارد با جارو برقی تمیز کنید. در قسمت هایی که نشیمن مبلمان به تکیه گاه یا دسته ی مبل وصل می شود، فضاهایی وجود دارد که اگر چه از نظر دورند و معمولا به چشم نمیایند اما محل تجمع زباله های ریزی هستند که در طول زمان روی هم انباشته شده اند؛ حتما هنگام جارو کشیدن به این نقاط توجه خاصی نموده و سر باریک جارو برقی را چند دقیقه، داخل درزهای آن نگه دارید تا کاملا تمیز و عاری از گرد و خاک شوند. حتی می توانید مبل ها را برگردانده و خوب تکان دهید تا از تمیزی این فضاها اطمینان حاصل کنید. حالا که مبل ها را برعکس کرده اید پشت نشیمن و کف مبل ها را نیز جارو بکشید تا تمامی قسمت های مبل گردگیری شود . اگر بدون جارو برقی کشیدن، اقدام به شستشوی مبلمان نمایید، این گرد و خاک ها به عمق مبلتان نفوذ کرده و ظاهر آن را کدر و بدرنگ می کنند.

مرحله دوم: از بین بردن پرزها

حالا باید پرزها و موهای ریز و درشتی که روی مبلمان ریخته و با جارو، جمع نشده اند را با استفاده از برس یا غلتک مخصوص این کار، جمع کنید تا هنگام شستشو برایتان دردسر ایجاد نکنند. مرحله سوم: نطافت قاب یا کلاف مبلمان

اکنون نوبت به تمیز کردن قسمت های چوبی یا فلزی مبلمان می رسد که باید با استفاده از اسپری های مخصوص چوب یا فلز این کار را انجام داده و دقت کنید که پاک کننده ها با پارچه تماس پیدا نکنند . چون ممکن است باعث آسیب زدن به شکل و بافت پارچه شده و دوام مبلتان را کم کنند. برای مبل استیل با توچه به رنگ چوب آن، می توان از جلا دهنده نیز برای درخشش بیشتر مبلمان استفاده نمود.

مرحله چهارم : تثبیت کننده 

حتما قبل از شستشوی مبلمان یک تثبیت کننده ی رنگ پارچه خریداری کنید تا پس از شستشو به مبلمان زده و خیالتان راحت باشد که رنگ پارچه ثابت مانده و با مرور زمان و شستشو دچار رنگ پریدگی نمی شود. حتما قبل از استفاده ی کلی ، مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از مبلمان تست نمایید.

مرحله پنجم: بررسی پارچه ی مبلمان

معمولا روی مبلمان برچسب هایی وجود دارد که در مورد نحوه ی شستشو و نگهداری از پارچه اطلاعاتی به ما می هد. برخی از این اطلاعات به صورت حروف اختصاری در لیبل محصول قید شده است که بعضی از مهمترین آنها عبارتند از:

W : حرف اختصاری آب (water) است که معنی آن استفاده از آب خالی یا بخار آب برای نظافت می‌باشد.

WS : این علامت یعنی با محلول پایه آب و مواد شیمیایی امکان نظافت مبل وجود دارد.

S : وجود این علامت به این معنی است که تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

O : یعنی مواد به کار رفته در محصول از مواد ارگانیک تشکیل شده و فقط با آب سرد باید شستشو شود.

X : وجود این حرف یعنی باید با جارو برقی تمیز شده و  سپس با شامپوی مخصوص نظافت گردد.


مرحله ششم: خیساندن مبل

این مرحله برای بی اثر کردن لکه ها یا کم کردن مقاومت آنها نسبت به نظافت باید انجام شود. برای این کار از ترکیب رقیق شده ی آب و سرکه استفاده نموده و آن را روی پارچه اسپری می کنیم تا لکه ها به اصطلاح در آن خیسانده شده و راحت تر پاک شوند. برای پارچه های حساس  با تیره رنگ، تنها از آب خالی برای انجام این مرحله استفاده می شود و پس از آن با یک دستمال تمیز به صورت ملای روی لکه ها پاک می شود.


مرحله هقتم: شستشو

حالا نوبت شستشوی مبلمان است. با توجه به جنس پارچه ی مبلمان می توانید از پاک کننده های شیمیایی یا غیر شیمیایی بر پایه ی آب استفاده نموده و طبق دستور مصرفی که روی ان آمده است؛ محلول مورد نظر را آماده نمایید. بعد از آن، دستمال تمیزی را به این محلول آغشته نموده و روی قسمتی از مبل که در چشم نیست، تست کنید و پس از چند دقیقه با یک حوله ی تمیز روی آن بکشید اگر حوله رنگ مبلمان را به خود بگیرد به این معنی است که باید آب بیشتری به محلول پاک کننده ی خود اضافه نمایید تا به مبلمانتان آسیبی نرسد اما اگر حوله رنگی نشد می توانید با همان محلول به کار ادامه داده و کل مبل را بشویید. حالا نوبت بخار شو کردن مبلمان است.  بخارشو را روشن کرده و چربی ها و آلودگی مبلمانتان را تمیز کنید و بخار شو را روی حالت ضعیف قرار دهید تا آسیبی به بافت پارچه وارد نشود.


بدون بخارشو انجام این کار کمی سختتر است چرا که باید با یک حوله ی لطیف و آب ولرم به آرامی این کار را انجام دهید تا تمام آلودگی های مبلمان از بین برود . دقت کنید که اگر حوله را هنگام پاک کردن ، روی مبلمان فشار دهید؛ هم باعث نفوذ بیشتر آلودگی ها به داخل مبلمان و لایه های زیرین آن می شود و هم ممکن است رنگ مبلمان را از بین ببرد.

مرحله هشتم : شامپو زدن 

در گام آخر باید با استفاده از یک شامپو فرش و یک اسفنج تمیز، نظافت مبلمان را تکمیل کنید . چون تمام آلودگی های مبل حالا از بین رفته و آماده ی شامپو فرش زدن است. برای اینکار شامپو فرش را روی اسفنج زده و اسفنج را چند بار فشار دهید تا کف از آن بیرون بزند سپس اسفنج کفی را روی تمام قسمت های مبلمان بکشید پس از آن نیز مکنده ی بخارشو را روشن کرده و تمام کف ها را می گیریم.


اما اگر بخار شو ندارید هم نگران نباشید . کافیست با یک حوله ی نمدار به سرعت کف ها را از روی مبل جمع کنید.

مرحله آخر: خشک کردن

کار تمام شده و نوبت خشک کردن آن است. برای اینکار باید مبلمان را در محلی که هوا جریان ندارد قرار دهید تا به صورت یک دست خشک شود. خشک کردن مبلمان زیر نور آفتاب و هوای آزاد موجب می شود تا مبل مرطوب شما گرد و خاک را به خود جذب کرده و لک شود.

 
شستن پارچه های مبل:

برخی از تشک ها، بالشها و کوسن های مبلمان امکان تعویض و خارج کردن روکش پارچه ای را دارند که در این حالت شما می توانید به آسانی روکش ان را درآورده و با توجه به دستور العمل شستشوی پارچه ، آن را در ماشین لباسشویی بشویید. همانطور که در راه های تشخیص مبل خوب از بد، عنوان شد؛ داشتن تشک دوبل یک مزیت بزرگ برای مبلمان به شمار می رود که نظافت آن را بسیار ساده تر می کند.

استفاده از اسپری های پاک کننده:

برخی از پاک کننده ها نیز هستند که استفاده از آنها زحمت چندانی نداشته و فرار هستند. شما می توانید برای نظافت مبلمان به راجتی آن را روی مبل اسپری کرده و یک دستمال سریع روی آن بکشید. اما تاثیر آن خیلی خوب نبوده و الودگی ها را کامل برطرف نمی کند.

از بین بردن لکه های خاص:

موارد بسیاری پیش میاید که مبلمان ما تمیز است اما ناگهان ریختن یک خوراکی، نوشیدنی و ... قسمتی از آن را آلوده می کند . در این شرایط باید با توجه به نوع ماده ای که روی مبلمان ریخته شده، کارهای خاصی انجام شود که در ادمه چند مورد مهم را باگو می کنیم:

پاک کردن لکه قهوه از روی مبل:
 
برای از بین بردن قهوه با یک دستمال تمیز روی لکه فشار دهید. (دستمال را روی لکه نکشید. فقط آن را فشار دهید تا لکه بیشتر روی مبل پخش نشود.) دستمال را آغشته به مخلوط برابر سرکه و آب کنید. و روی محل لکه بکشید. اگر لکه از مبلمان شما پاک نشد؛ مقداری آب گرم و مایع ظرف شویی یا شامپو فرش را روی لکه بکشید تا لکه کاملاً قهوه از روی مبل تمیز شود.

تمیز کردن لکه نوشابه روی مبل:

اگر نوشابه روی مبل ریخت روی لک مقداری نمک بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کنید تا اثری از لکه بر جا نماند.

 از بین بردن لکه جوهر روی مبل:

برای از بین بردن لکه جوهر روی مبل ابتدا آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. روی لکه محلول گلیسیرین و آمونیاک بمالید و سپس رویه مبل را با کمی شامپو بشویید.

نظافت لکه چربی از روی مبل:

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل ، کمی محلول نمک و الکل روی مبل بمالید.اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، روی قسمت لکه شده را با یک برگه کاغذ خشک کن بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

پاک کردن لکه خون بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه خون مقداری نشاسته را در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاً غلیظی بدست بیاید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بگذارید تا خشک شود . سپس نشاسته خشک را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.