براي خانه هاي کوچک چه مبلي مناسب است؟

مبل هایی که خانه را بزرگتر نشان می دهند + نکات مهم

مبل هایی که خانه را بزرگتر نشان می دهند + نکات مهم

امروزه مبلمان جای خود را در کوراسیون داخلی چنان محکم کرده است که خرید آن از ملزومات اصلی نشیمن به شمار می رود. و هیچ مساله ای حتی نبود جای کافی نمی تواند خرید مبلمان را کنسل کند. اما برای خانه های کوچک باید مبلمانی را انتخاب کنید که خانه را بزرگتر و دلباز تر نشان دهد. با ما همراه باشید تا این مبلمان را به شما معرفی نمائیم:

استفاده از رنگ روشن برای پارچه و قاب مبلمان

یکی از مهمترین ویژگی های رنگ روشن این است که فضا را بزرگتر و دلباز تر نشان می دهد پس اگر می خواهید نشیمن منزلتان وسیع تر از آنچه که هست به نظر برسد حتما از مبل هایی با رنگ روشن استفاده کنید و هر چه رنگ پارچه و قاب؛ روشن تر و مات تر باشد، محیط منزل شما بزرگتر به نظر خواهد رسید.
مزیت دیگری که استفاده از رنگ روشن دارد این است که معمولا رنگ های روشن تر و کمرنگ تر در دسته ی رنگ های خنثی قرار گرفته و  این گونه مبل ها به سختی از مد می روند و همواره تازگی خود را برای شما حفظ می کنند.


البته مشکلی که در استفاده از رنگهای روشن وجود دارد، لک شدن سریع آن است که ممکن است برای خانواده های پر رفت و آمد یا آن هایی که فرزند کوچک دارند، دردسر ساز شود . حتی در موارد این چنینی هم هرگز سراغ رنگهای تیره یا به اصطلاح چرک تاب نروید . چون رنگهای تیره محیط خانه را گرفته و دلگیر می کنند. بهترین کار در این شرایط، انتخاب پارچه هایی ست که به راحتی تمیز می شوند مانند پارچه های نانو، چرم و ...  . از طرفی نظافت روزانه ی مبل ها و گردگیری منظم آنها علی الخصوص اگر رنگشان روشن باشد همانطور که در راهکارهایی برای افزایش عمر مبلمان عنوان شد ؛ باعث می شود تا گرد و غبار به لایه های زیرین نفوذ نکرده و رنگ مبلمان به مرور زمان تیره و گرفته نشود. 

استفاده از پارچه های ساده برای مبلمان

علاوه بر اینکه باید رنگ پارچه ای که انتخاب می کنید روشن باشد حتما باید طرح پارچه نیز ساده و به دور از هر گونه طرح و نقش باشد. چرا که پارچه های شلوغ و طرح دار، موجب شلوغ تر دیده شدن منزل شده و خانه را شلخته و بی نظم نشان می دهند که همین امر باعث کوچکتر دیده شدن محیط نیز می شود.
مزیت دیگر استفاده از پارچه های ساده همانطور که مطلب مبل هایی که از مد نمی روند گفته شد این است که همیشه به روز و مطابق سلیقه هستند و تا مدتها شما را از تعویض روکش مبلمان یا خود مبل بی نیاز می نمایند.

مبل های پایه کوتاه


 مبل هایی که برای خانه های کوچک خریداری می شوند، حتما باید پایه ای کوتاه داشته باشند، چون پایه های کوتاه باعث می شوند خط افقی زیر مبلمان در نزدیک ترین نقطه به کف خانه قرار داشته باشد و این گونه، سقف خانه بلندتر دیده شده و به تبع آن، خانه ی ما بزرگتر به نظر می رسد. شاید بگویید در این حالت چرا از مبل های بدون پایه استفاده نکنیم؟! همانطور که در مطلب فنگشویی چیدمان مبلمان عنوان شد، مبل های بدون پایه مانع نظافت منظم و روزانه ی فضای زیر مبل ها می شوند، و گردش انرژی را در خانه مختل می کنند . از طرفی اینگونه مبل ها خانه را کوچکتر نشان داده و حس نامرتب بودن فضا را به بیننده منتقل می کنند. 

 مبل های ظریف


نکته ی واضحی که در خرید مبلمان منزلتان باید به یاد داشته باشید، توجه به ظرافت و کوچکی قاب مبلمان است. مبلمان ظریف و جمع و جور باعث بزرگتر به نظر رسیدن خانه شده و فضا را جذابتر می کنند. سعی کنید مبلی که انتخاب می نمایید حتما دسته ها و تکیه گاه ظریفی داشته باشد

مبل هایی با پشتی کوتاه

سعی کنید پشتی و تکیه گاه مبلمانی که انتخاب می نمایید تا حد امکان و تا جایی که زیبایی کلی کار را تحت تاثیر قرار نمی دهد، کوتاه باشد . کوتاهی پشتی نیز مانند کوتاهی پایه ها باعث می شود که خط دید بیننده پایینتر آمده و سقف خانه بلندتر به نظر برسد.


مبل هایی با عمق کم 

مبل هایی که عمق یا عرض کمتری دارند فضای بیشتری برای رفت و آمد و عبور و مرور افراد خانه فراهم کرده و علاوه بر اینکه به خانه وسعت بیشتری می بخشند باعث راحتی بیشتر ساکنین منزل نیز می شوند. 

خرید تعداد مبل ها متناسب با اندازه ی نشیمن

نکته ای که همواره  توسط  متخصصین دکوراسیون مورد تاکید قرار می گیرد این است که حتما متراژ فضایی که می خواهید برای آن ، مبل بخرید را در نظر بگیرید. لازم نیست حتما یک دست مبل کاملِ هفت، هشت یا نه نفره به منزل ببرید مهم این است که مبلی که به خانه می برید با محیطی که در اختیار دارید تناسب داشته باشد. همانطور که در اشتباهات رایج چیدمان مبلمان عنوان شد، وقتی تعداد مبل ها بیشتر از فضای ما باشد، خانه را تبدیل به یک انباری کرده ایم که حتی راحتی و آسایش ما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. پس با توجه به متراژ فضای منزلتان سعی کنید به یک نیم ست یا حتی یک کاناپه بسنده کرده و زیبایی و آرامش خود را فدای ست کامل مبلمان نکنید. 
یادتان باشد مهمترین اصل در چیدمان خانه های کوچک این است که از خرید وسایل غیر ضروری پرهیز نماییم.        

خرید مبل هایی بدون منبت کاری

همانطور که در مطلب مبل اسیتل بخرم یا راحتی؟! گفتیم؛ برای خانه های کوچک یا خانه هایی که تنها امکان خرید یک دست مبلمان را دارند، بهتر است از مبل راحتی استفاده شود  تا ساکنین خانه راحتی بیشتری را تجربه نمایند. اما اگر به مبل استیل علاقه ی وافری دارید و حتما دوست دارید خانه را به سبک کلاسیک دیزاین نمایید باید بروید سراغ مبلمانی که کمترین میزان منبت کاری را داشته  و تاج، دسته و پایه های مبلمان در نهایت سادگی طراحی شده باشند. مبل استیل فرانسوی با ویژگی هایی که برایش عنوان شد می تواند انتخاب مناسبی برای خانه های کوچک باشد. چرا که هم رنگ آن معمولا در رنگهای روشن انتخاب می شود، هم پارچه های بسیار ساده ای در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد و هم قاب بسیار ظریفی دارد. البته در نظر داشته باشید که لازم نیست حتما یک ست کامل مبل استیل را به خانه ببرید، یک نیم ست نیز می تواند زیبایی نشیمن شما را کامل نماید.


 مبل های ال 

گزینه ی دیگری که برای خانه های کوچک، بسیار مناسب است مبل ال است . این سبک مبل ها می توانند از کنج های پرت خانه نیز استفاده ی مفید نمایند که این امر برای خانه های کوچک بسیار مهم است، تنها کافیست مبل الی که انتخاب می کنید قسمت رست کوتاه و عمق کمی داشته باشد تا خانه را وسیع تر و دلباز تر نشان دهد. البته همانطور که در اصول فنگشویی عنوان شد معمولا استفاده از وسیله های که گوشه های تیزی دارند در فنگشویی توصیه نمی شود ولی برای حل این مشکل می توان از گلدانی با گل های طبیعی زیبا در گوشه ها بهره برد تا اثر منفی آن را حنثی نماییم.
 


میزهای جلو مبلی

بهترین انتخاب برای خانه های کوچک میز جلو مبلی گردیست که عسلی ها را در زیر یا اطراف خود جای دهد تا کمترین جا را اشغال نموده و بیشترین کاربری را داشته باشد. استفاده از میزهای گرد در فضاهای کوچک باعث می شود که افراد هنگام رفت و آمد راحتتر بوده و از شر برخورد با گوشه های تیز میزهای مربع یا مستطیل شکل در امان باشند. مطلب رازهای انتخاب میز جلو مبلی ایده آل و نحوه ی تزئین میز جلو مبلی نیز در این مورد می توانند در صورت تمایل اطلاعات بیشتری  به شما ارائه نمایند.


مبل ها اگر چه مهمترین رکن یک نشیمن زیبا به شمار می روند اما پرده و فرش نیز تاثیر بسیار زیادی در درخشش فضای نشیمن شما دارند. پرده ها در خانه های کوچک حتما باید از جنس های ظریف و در رنگهای روشن انتخاب شده و در بالاترین قسمت دیوار (چسبیده به سقف) نصب شوند و فرش ها نیز باید کاملا متناسب با اندازه ی فضا و در رنگ های روشن خریداری شوند تا یک چیدمان جذاب و زیبا در خانه داشته باشیم.نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.