مبل فرانسوي چيست؟

با مبل استیل فرانسوی آشنا شوید

 با مبل استیل فرانسوی آشنا شوید
 مبل استیل به دلیل استایل خاصی که دارد به این نام معروف شده و درباره ی شاخصه های آن، می توان به منبت کاری های اصیل،  چوب مرغوب و زیاد ، پارچه های ابریشمی و فاخر  و ... اشاره کرد. این نوع مبلمان هم ظاهر بسیار شکیلی داشته و هم به دلیل استفاده از پارچه ، چوب و فوم مرغوب و با کیفیت، عمر و دوام بسیار بالایی دارد.  از این رو  دور از انتظار نیست  که این نوع مبلمان  همواره مشتریان بسیاری داشته باشد و در گذر زمان دمده و قدیمی نشود. 

اما در سال های اخیر شاهد تغییرات اساسی در ظاهر مبل های استیل بوده ایم. دیگر از تاج های بلند و منبت کاری های شلوغ و پر نقش و نگار ، خبر چندانی نیست  و کنده کاری ها به چند طرح ساده   تقلیل یافته اند و از تاج های بلند این نوع مبلمان ، تنها یک انحنای کوچک به جای مانده است.

 یکی از مهمترین دلایل این امر کوچکتر شدن خانه ها نسبت به سالیان قبل است ؛ هر چند همیشه گفتیه ایم که مبل استیل برای خانه های بزرگ ساخته شده است و تنها در آن فضاها  قدرت بروز زیبایی خود را پیدا می کند ولی همچنان علاقمندان به مبل استیل، با هر متراژ و اندازه ی منزلی ، به دنبال آن بوده و به خرید آن مصر هستند. از این رو  تولید کنندگان مبل استیل ، به سمت ساده کردن طرح ها، کوچکتر کردن قالب ها  و روشن کردن رنگ چوب و پارچه  رفتند تا مبل استیل را برای خانه های کوچکتر نیز، جذاب و خواستنی نمایند. در واقع طراحان ما، مبل فرانسوی را که تمام این ویژگی ها را داشت، الهام بخش خود قرار داده و شروع به تولیدات جدید نمودند که به مبل استیل فرانسوی مشهور شد. 

تاریخچه مبل استیل فرانسوی

کشور فرانسه  همیشه یکی از پیشگامان مد و فشن بوده و  صنعت دکوراسیون آن نیز ، از این قاعده مستثنی نمی باشد.  مبل فرانسوی در قرن هفدهم میلادی  و تنها برای اشراف زادگان و خانه های سلطنتی تولید شد و در آن  منبت کاری های فاخر و ظریف ، به وفور ، خودنمایی می کرد. اما با افزایش استفاده از مبلمان و همه گیری آن در خانه های مردم عادی، کم کم طراحی اشرافی این مبل ها، جای خود را به طرح های مردمی و ساده تر داد تا استفاده از این نوع مبلمان در خانه های کوچک و بی زرق و برق نیز ممکن گردد. 

ویژگی های  بارز مبل استیل فرانسوی

همانطور که گفته شد، مبل استیل فرانسوی در حال حاضر ، طرحی  کاملا معاصر داشته و برای خانه های  امروزی بسیار مناسب است. اما باید دقت کنید که این مبلمان هرچقدر هم ظریف و امروزی باشد تنها برای سبک کلاسیک طراحی شده و  برای سبک های دیگر مناسب نیست.  حالا بیایید با ویژگی های مبل استیل فرانسوی  آشنا شویم:

قالب مبل استیل فرانسوی

قالب این مدل مبلمان ظریف بوده و طرح های روی آن کاملا  ساده هستند. این طرح ها اکثر مواقع به شکل خوشه گندم  در پایه ها و دسته ی مبلمان دیده می شوند که نماد رزق و روزی بوده و حکایت از نعمت فراوان  دارد. اگر چه هر طرحی می تواند روی قاب مبل استیل فرانسوی نقش ببندد اما از کنده کاری های شلوغ و ظریف گذشته ، دیگر در آن خبری نیست.   فریم این مدل مبلمان بسیار کوچک بوده و  می تواند برای خانه های کوچک نیز مناسب و زیبا باشد. استفاده از خطوط منحنی در  طراحی این مبلمان یکی از ضروریات بوده که  در تاج و پایه ی مبل های فرانسوی به وضوح مشخص است.تاج این مبلمان کاملا منحنی ست و پایه های آن نیز با انحنای کمی به سمت بیرون برگشته اند .رنگ قالب نیز در این مدل مبلمان معمولا رنگهای خنثی یا روشن می باشد. 

پارچه مبل استیل فرانسوی

رنگ پارچه: رنگ سفید جایگاه بسیار خاص و ویژه ای در سبک فرانسوی داشته و استفاده از آن در این سبک بسیار مرسوم است. این رنگ علاوه بر زیبایی و جذابیتی که دارد موجب بزرگتر دیده شدن خانه نیز می شود .  از این رو در پارچه ی مبل استیل فرانسوی   بیشترین رنگی که به کار می رود رنگ سفید یا رنگهایی در همین طیف سفید هستند و رنگهای تیره و  خاصی مانند سبز، آبی، زرشکی و ... - که در مطلب بهترین رنگها برای مبل استیل، به معرفی آن ها پرداختیم - مناسب این سبک نبوده و در این مدل مبلمان مورد استفاده قرار نمی گیرند.
  


جنس پارچه: معمولا جنس پارچه ای که در سبک فرانسوی مورد استفاده قرار می گیرد از پارچه های ساده و بدون تشریفاتی مانند کتان، ریون و ... می باشد اما پارچه های سنگین تر و فاخرتری مانند ابریشم، ساتن ، تور و ... نیز   در این سبک ، به کار برده می شوند، که علاوه بر قیمت، ابهت محصول را نیز افزایش می دهند.

چوب مبل استیل فرانسوی

چوب این مدل مبل نیز مانند  سایر مبل های استیل ، باید از چوب های مرغوب و با کیفیت باشد .  چون قالب این کار دور تا دور  محصول را فراگرفته و پایه ها و فریم  تکیه گاه، تماما از چوب بوده؛ پس جنس چوب،  علاوه بر دوام، در زیبایی مبلمان هم، تاثیر فوق العاده ای دارد.  از این رو در ساخت آن از چوب های  مقاوم و زیبایی مانند گردو و راش استفاده می شود. چوب گردو و راش ، همانطور که در مطالب بهترین چوب ها برای ساخت مبل استیل و  فرایند ساخت مبلمان استیل  شرح داده شد، پس از بریده شدن با دقت خشک می گردند تا بتوان از آنها برای تهیه ی یک اسکلت زیبا و مستحکم ، استفاده نمود.

کفی مبل استیل فرانسوی

کفی یا نشیمن مبلمان یکی از مهم ترین قسمت های آن می باشد که اساسی ترین نقش را در تامین راحتی افراد دارد. از این رو باید از یک کفی مرغوب و راحت برای این مبلمان استفاده نمود. همانطور که در  مقاله ی فوم سرد بهتر است یا اسفنج عنوان کردیم، بهترین کفی برای مبل استیل فوم سرد می باشد. فوم سرد به مرور زمان افت نکرده، دفرمه نشده و با حالت بدن انطباق فوق العاده ای دارد. برای تشخیص نوع نشیمن ، کافیست یک فشار کوچک با دست به کف مبلمان وارد نمایید؛ مبلی که در آن از فوم سرد استفاده شده باشد پس از  برداشتن دست به سرعت به حالت اولیه برگشته و خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد.


 مبل استیل فرانسوی  یکی از مدل های بسیار محبوب می باشد که می تواند  جذابیت های فضای کلاسیک را به خانه های کوچک و کم جا نیز ببرد. این مدل مبلمان با رنگ روشن و طراحی ساده و منحصر به فردی که دارد ، خانه را بسیار وسیع تر نشان داده و به علت زیبایی فوق العاده اش، نیاز به تزئینات چندانی در اطراف مبلمان نخواهید داشت و همین امر باعث پرهیز از شلوغی خانه و نشیمن شما می شود که برای خانه های کوچک مزیت فوق العاده ای به شمار می رود.

نظرات

ارسال نظر

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.