اشتباهات رايج چيدمان مبلمان

7 اشتباه در چیدن مبلمان که نباید مرتکب شوید!

 7 اشتباه در چیدن مبلمان که نباید مرتکب شوید!
 مبل ها از مهمترین اجزای هر خانه به شمار می روند و تاثیر بسزایی در زیبایی و جذابیت فضای نشیمن دارند. رنگ مبل، طرح، مدل، نحوه ی ساخت، نوع پارچه و  ... از مواردی هستند که در زیبایی و دوام مبل و به تبع آن در چشم نوازی محیط ،  اثر فوق العاده ای دارند. در مورد راه های تشخیص مبل خوب از بد ، در مطالب قبلی صحبت کردیم و روش های چیدمان اصولی مبل استیل را نیز ، در چند مقاله پیش تر به طور کامل توضیح دادیم. اکنون می خواهیم شما را با هفت اشتباه چیدمانی روبرو کنیم که به راحتی می توانند زحمت و هزینه ای را که برای خرید مبل کرده اید، نابود کنند. اگرشما هم جزو افرادی هستید که برای خرید مبلمان منزلتان، هزینه و دقت زیادی نموده اید اما نتیجه ی دلخواهی نگرفته اید ؛ حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، شاید اصلاح یکی از همین اشتباهات ساده ، حلال مشکلاتتان باشد.

 1- عدم تناسب مبل با  محیط

 بدون در نظر گرفتن سبک چیدمان منزلتان، اقدام به خرید مبل می کنید! مثلا سبک چیدمان منزل، اسباب و وسایل دیگر، کلاسیک هستند اما مبل مدرن یا ال می خرید؛ با این کار فقط پولتان را دور ریخته اید! توجه کنید که اولین نکته ای که هنگام خرید باید مد نظر قرار دهید سبک مورد علاقه ی شماست؛ هر چند در متد جدید دکوراسیون، استفاده از وسیله هایی در سبک های مختلف برای پرهیز از یکنواختی پیشنهاد می شود، اما باید بدانید در مورد اسباب اساسی و تاثیرگذاری چون مبل، پرده و ... این قاعده صدق نکرده و نا هماهنگی المان های اصلی، هارمونی فضا را به هم ریخته و در نهایت یک محیط شلخته تحویل شما خواهد داد.

 برای فضای کوچک مبلی با ابعاد بزرگ می خرید یا تعداد نشیمن مبلتان مناسب اتاق نیست. این مورد هم از بزرگترین اشتباهاتی ست که حتما قبل از خرید مبل باید به آن فکر کنید چون در غیر این صورت شما می مانید و یک خانه ی پر از اسباب! که حتی جایی برای عبور و مرورتان هم نگذاشته است. باید بدانید هر وسیله ای که جلوی رفت و آمد راحت شما را بگیرد اضافی محسوب شده و هم مانع آرمش و آسایشتان می شود و هم سد بزرگی در مقابل 
گردش انرژی های مثبت در خانه به شمار می رود. پس حتما با توجه به ابعاد اتاق نشیمنتان اقدام به خرید نموده و اگر فضای کوچکی دارید حتما از مبل ال یا نیم ست استفاده کنید تا هم برای رفت و آمد بین فضاهای مختلف خانه، مشکلی نداشته باشید و هم به راحتی بتوانید از مهمان پذیرایی کنید.

 خرید  مبلمان حجیم و بزرگ یا یک دست مبل اضافه برای خانه های کوچک به هیچ عنوان مناسب نیست پس بدون اتلاف وقت از آن چشم پوشی کنید و سراغ خرید یک مبل ایده آل بروید.
 در مطلب مبل استیل بخرم یا نه، در مورد خرید مبل مناسب هر سبک و چیدمان توضیحاتی ارائه شده که خواندن آن خالی از لطف نیست.


 2- چیدمان اتوبوسی

 این اشتباه یکی از اشتباهات رایج در اکثر منازل ایرانی ست که معمولا به دلایل بسیاری از قبیل: بزرگتر دیده شدن محیط، داشتن فضایی برای سفره انداختن ، نداشتن جای کافی و ... مبل ها را به صورت اتوبوسی در یک راستا کنار هم قرار می دهند. چیدمان اتوبوسی یا همان چیدن مبل ها دور تا دور اتاق، به هر دلیلی، حتی اگر به نظرتان فضا را بزرگتر هم نشان دهد، اشتباه بوده و هرگز نباید انجام شود! چون هم باعث کم شدن زیبایی فضای منزلتان میشود ، هم از جلوه گری مبل هایتان جلوگیری می کند و از طرف دیگر، فضای گفتگو و معاشرت در منزل را از بین می برد. پس به طور قطع، از این کار خود داری کرده و بعد از انتخاب یک نقطه ی کانونی - که اساس یک چیدمان ایده آل به شمار می رود - مانند: شومینه ، تلویزیون (و موارد بسیار دیگری که در مطلب تعیین نقطه ی کانونی به تفصیل بیان شد) مبل ها را با فاصله و شکل مناسب حول آن بچینید تا هم قسمت های مختلفی که در منزلتان دارید از هم تفکیک شوند و هم تعریف فضایی به درستی در منزلتان رعایت شود مطمئن باشید در این صورت؛ زیبایی منزلتان هم چند برابر گردد.


 3- چسباندن مبل ها به دیوار

 یکی از اصول کلی چیدمان، رعایت فاصله بین وسیله های منزل و دیوار است که در مورد مبل ها هم این قضیه صادق بوده و  حتما باید رعایت گردد. پس حسابی دقت کنید که با بهانه ی کوچکی فضا و ... در دام این اشتباه نیفتید؛ چون چسباندن مبل ها به دیوار هم حس حرکت و جریان انرژِی را از فضا می گیرد و هم نظافت اتاق را سخت تر می کند و از همه ی اینها گذشته، خانه ای که فواصل ضروری چیدمان در آن رعایت شده باشد بسیار زیباتر و جذابتر است.


 4- رعایت نکردن فاصله ی بین مبل ها

 شاید شما هم گاهی به علت کم بودن جا و زیاد بودن اسباب خانه، بالاجبار به فکر چسباندن مبلمان و وسایل خانه به یکدیگر افتاده باشید؛ اما باید بدانید با انجام این کار مرتکب اشتباه بزرگی می شوید که عملا زیبایی مبلمان و چیدمان منزلتان را باد می دهد. از این رو برای پیشگیری از اینگونه مسائل، مورد یک را هنگام خرید مبلمان به خود یادآوری کرده و حتما متناسب با سبک و متراژ منرلتان اقدام به خرید نمایید تا مجبور به این کار نشوید.
 البته در برخی اوقات هم دیده شده که افراد از آن ور بوم می افتند و چون فضای کافی و وسیعی در اختیار دارند؛ مبل ها را با فاصله ی زیاد از هم قرار می دهند تا فضاهای خالی خانه را پوشش دهند اما انجام این کار هم مانند چیدمان اتوبوسی، فضای گفتگو را از بین می برد چرا که فاصله ی ایجاد شده؛ مانع گفتگوی راحت حاضرین شده و صمیمیت جمع را  کم می کند و از طرفی نه تنها موجب پر دیده شدن خانه نمی شود بلکه فضاهای خالی را به طرز نمایان تری به رخ می کشد! از این رو رعایت فاصله های مناسب در دکوراسیون منزل بسیار مهم و ارزشمند است .


 5- قرار دادن مبلمان بلند در وسط منزل

 قرار دادن مبل هایی که تکیه گاه، پشتی یا تاج بلندی دارند ، در وسط خانه، باعث می شود که این وسایل شبیه به مانع، عمل کرده و جلوی دید افراد را بگیرند.درست مثل اینکه وسط خانه نرده کشیده باشید!
 قرار دادن این گونه مبل ها یا کاناپه های بزرگ ؛ پشت به درب ورودی خانه نیز اشتباه بزرگی ست چون به محض ورود به خانه اولین چیزی که جلب توجه می کند یک بن بست بزرگ است که حالت دعوت کنندگی فضا را به شدت کاهش داده و حس بدی به کسانی که وارد خانه می شوند؛ منتقل می کند. پس بهتر است از این کار اجتناب کرده و مبل های بزرگ و بلند را در راستا و نزدیکی دیوارها
  قرار دهیم.گذاشتن مبل های بزرگ یا کاناپه ها در راستای دیوار، علاوه بر اینکه فضای خانه را جذاب تر می کند ، هنگام نشستن احساس امنیت نیز در فرد ایجاد می نماید .  


 6- مبل ها و صندلی های متنوع

 بدون شک استفاده ی محدود از المان های متفاوت و متضاد ، می تواند تاثیر شگفت انگیزی روی محیط بگذارد،مانند داشتن مبل اکسنت در خانه؛ که هم می تواند به ایجاد یک فضای شیک اختصاصی کمک نماید و هم در ترکیب با سایر مبل ها ، یکنواختی و کرختی را از فضای منزلتان دور کند. اما فراموش نکنید که زیاده روی در این امر نتیجه ی عکس می دهد. استفاده ی زیاد از مبل ها و صندلی های متنوع ، گوناگون، رنگارنگ و ... باعث شلوغی فضا شده و تعادل بصری اطراف را دستخوش نا هماهنگی می کند.  پس به انتخاب یک یا دو مورد خاص در میز و صندلی اکتفا نموده و به زیبایی و نظم محیط خانه ی خود بیفزایید.


 7- نبود میز کافی

 میزها کارایی زیادی دارند و تنها برای زیبایی و پر کردن فضا نیستند. هنگام گذاشتن و برداشتن وسایل، یا در مواقع پذیرایی از مهمان؛ نبود میز کافی در خانه باعث کلافگی صاحبحانه می شود. پس حتما علاوه بر میز جلومبلی، به تعداد کافی؛ میز عسلی و میزهای کاربردی در قسمت های مختلف خانه مهیا کنید.تا هم شما به عنوان میزبان یک پذیرایی دلچسب را تجربه نمایید و هم مهماناتنان محل مناسبی برای قرار دادن اقلام پذیرایی داشته باشند.